SME

Študenti si môžu zarobiť viac

Brigádnici budú od januára platiť odvody inak. Oslobodená bude vyššia suma, ako doposiaľ.

Študenti si popri škole často privyrábajú.Študenti si popri škole často privyrábajú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Od januára budú mať študenti zárobky, z ktorých nemusia platiť odvody z dohody, vyššie. Stredoškolákom do 18 rokov stúpne oslobodená mzda o dve eurá na 68 eur, starším stredoškolákom a vysokoškolákom o štyri eurá, na 159 eur.

Počet mladých, ktorí robia na brigádnickú dohodu kolíše. V septembri si takto zarábalo viac ako 93-tisíc mladých. V priebehu roka sa počet pracujúcich študentov mení od približne 50-tisíc v januári po viac ako 100-tisíc v auguste. Vyplýva to z údajov Sociálnej poisťovne.

Študenti ako jediní zo všetkých dohodárov nemusia platiť odvody z jednej dohody, ak nezarobia viac ako stanovuje zákon. Tento rok nemôžu mladší žiaci zarobiť viac ako 66 eur, študenti nad 18 rokov dvojnásobok – 155 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Závisí aj od mzdy iných

Výška mzdy, ktorá je oslobodená od odvodov, sa brigádnikom mení každý rok. Podľa zákona je totiž naviazaná na priemernú mzdu v národnom hospodárstve. Na budúci rok sa študentom počíta podľa mzdy v hospodárstve z minulého roka, teda z roka 2012. Tento príjem sa počíta z konštanty 8,39 percenta pre mladších žiakov a 19,72 pre starších študentov. Keďže majú študenti oslobodený príjem len z jednej dohody, musia podpísať čestné prehlásenie u jedného zamestnávateľa.

Ak zarobia viac ako je stanovená hranica, prípadne ak pracujú na viac ako jednu dohodu, musia platia odvody do Sociálnej poisťovne. Nie však plné, ale len sedem percent na starobné a invalidné poistenie. Zamestnávateľ zaplatí zaňho odvody vo výške 22,8 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že vysokoškolák zarobí za mesiac napríklad 200 eur, odvody platí on aj zamestnávateľ iba zo 41 eur.

Výhoda nepravidelného príjmu

Študenti, ktorí nemajú iba jednorázovú brigádu, sa môžu so svojím zamestnávateľom dohodnúť aj na nepravidelnom vyplácaní. Ak majú napríklad uzatvorenú dohodu na jeden rok, ale reálne odrobia iba niekoľko mesiacov, môžu si príjem rozpočítať na 12 mesiacov, tak ako Ján.

Ján pracuje ako pomocný robotník v stavebníctve. Robí však len od júla do novembra, teda päť mesiacov v roku. Mesačne zarobí 380 eur. Ak by mal podpísanú dohodu s pravidelným príjmom, musel by zo sumy prevyšujúcej 159 eur, zaplatiť odvody. Ján sa však dohodol so zamestnávateľom na dohode s nepravidelným príjmom. To znamená, že mu zamestnávateľ neplatí odmenu raz za mesiac, ale napríklad raz za dva mesiace. Ján si môže príjem za päť mesiacov vo výške 1900 eur, rozrátať na celý rok. Vyjde mu, že príjem na jeden mesiac je iba 158,33 eura. Zmestí sa do hranice 159 eur na mesiac a nemusí teda platiť žiadne odvody.

SkryťVypnúť reklamu

Na dohodu s nepravidelným príjmom pracuje mesačne asi 10 percent všetkých pracujúcich študentov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu