Niekde sa prijímačky dajú obísť testami, tie o študentovi povedia viac

Najmä uchádzači o české vysoké školy vedia, že ak chcú byť na niektoré fakulty prijatí, musia uspieť v porovnávacích skúškach. Ich obdobu už začínajú uplatňovať aj niektoré slovenské odbory vysokých škôl.

(Zdroj: FOTOLIA)

Výsledok porovnávacích skúšok možno použiť v rámci prijímacieho konania na viacerých školách. Národné porovnávacie skúšky (NPS) podľa odborníkov skvalitňujú výber uchádzačov o vysokoškolské štúdium. Celkovo výsledky takýchto skúšok využíva pri hodnotení uchádzačov 40 českých a 17 slovenských fakúlt.

V Česku projekt funguje od roku 2000, na Slovensku piaty rok. Za posledných desať rokov absolvovalo 240-tisíc uchádzačov o štúdium na vysokých školách viac ako 550-tisíc skúšok v rámci NPS.

„Národné porovnávacie skúšky sú projektom založeným na tom, že testy pripravuje externá nezávislá spoločnosť, ktorá nie je závislá od vysokých škôl,“ povedal hovorca spoločnosti Scio Bohumil Kartous. Ich výhodou je aj to, že uchádzač môže po zložení skúšky jej výsledok použiť v rámci prijímacieho konania na viacerých školách.

V rámci národných porovnávacích skúšok je viac druhov testov. Najčastejšie sa vyžaduje test všeobecných študijných predpokladov, ktorý sa nezameriava na znalosti, ale na kognitívne predpoklady.

Testovať možno vo viacerých termínoch v desiatich slovenských mestách. Za test, ktorý možno aj opakovať, zaplatí študent pri minivariante 16 eur. Za kompletný variant s doplnkovými službami 27 eur, štandardný variant aktuálne vychádza na 20 eur.

Niektoré fakulty študentom jeden test uhrádzajú, záujemcovia zo sociálne slabších rodín ho môžu podstúpiť za štvrtinový poplatok.

Fakulty, ktoré využívajú porovnávacie skúšky

V tomto akademickom roku uznávajú Národné porovnávacie skúšky ako jednu z možností prijatia (napríklad ako alternatívu k výsledkom vlastných prijímačiek) nasledujúce fakulty. Na prijatie si stanovujú dopredu pevnú hranicu percentilu.

• UMB Banská Bystrica
  • Fakulta humanitných vied
  • Ekonomická fakulta
  • STU Bratislava
  • Fakulta architektúry
  • Fakulta informatiky a informačných technológií
  • Univerzita Komenského Bratislava
  • Farmaceutická fakulta
  • Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
  • Fakulta sociálnych a ekonomických vied
  • UPJŠ v Košiciach
  • Prírodovedecká fakulta
  • Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
  • SPU v Nitre
  • Fakulta ekonomiky a manažmentu
  • UKF v Nitre
  • Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva
  • Fakulta stredoeurópskych štúdií
  • Prešovská univerzita v Prešove
  • Fakulta manažmentu
  • Fakulta zdravotníckych odborov
  • UCM Trnava
  • Fakulta sociálnych vied
  • Žilinská univerzita v Žiline
  • Fakulta riadenia a informatiky
  • Fakulta špeciálneho inžinierstva
  • V Českej republike podľa skúšok prijíma napríklad Právnická fakulta UK v Prahe, Fakulta sociálneho štúdia v Brne alebo Ekonomická fakulta v Ostrave.

Zdroj: spoločnosť Scio, údaje sú z januára 2014

Aký je záujem o testy pripravené na mieru

Za posledných päť rokov česká spoločnosť Scio, ktorá pripravuje porovnávacie skúšky pre niektoré fakulty namiesto prijímacích skúšok, zaznamenala nárast záujmu slovenských študentov o účasť na nich. Tieto skúšky niekde môžu tvoriť časť z celkového hodnotenia pri prijímačkách, inde prijímajú na štúdium len na základe výsledkov z porovnávacieho testovania. V počtoch, ktoré prinášame, sú zahrnutí študenti, ktorí sa hlásia na české aj na slovenské vysoké školy.