Absolventi čakajú vyššie platy

Každý by chcel zarábať viac. Najväčšie očakávania majú absolventi z Banskobystrického a Nitrianskeho kraja

(Zdroj: FOTOLIA)

Ak príde absolvent vysokej školy na pracovný pohovor, často očakáva vyšší plat, ako mu firma reálne ponúkne. Vyplýva to z údajov pracovného portálu Profesia.sk

To je niekedy aj dôvod, prečo prácu nezískajú, majú príliš vysoké očakávania a miesto s nižším platom odmietnu.

Chcú viac o desatinu

Najväčšie rozdiely medzi tým, čo by absolventi vysokých škôl chceli zarábať, a čo im firmy ponúknu, je v Banskobystrickom, Nitrianskom a Prešovskom kraji.

Ide teda zväčša o kraje s vyššou nezamestnanosťou. Rozdiely sú tu až desaťpercentné. Priemerný absolvent napríklad v Banskobystrickom kraji očakáva, že dostane 802 eur, firma mu však ponúkne 725 eur.

Prečítajte si tiež:Čím viac nezamestnaných absolventov, tým nižšia kvalita školyČítajte

Bratislava sa podceňuje

Výnimkou sú Žilinský a Bratislavský kraj. Tam sú absolventi skromnejší. V Žilinskom kraji očakávajú 771 eur, zamestnávatelia im však v priemere ponúknu 801.

Ešte viac môžu byť prekvapení absolventi v Bratislavskom kraji, ktorí v priemere očakávajú 898 eur, firmy im však dávajú aj takmer o pätinu viac – 1041 eur.

Platí však, že absolventi si neveria ohľadne platov tak, ako ľudia s praxou. Ani v jednom kraji neočakávali viac.