SME

Hľadač IT talentov: V Googli titul nezaváži, práca musí byť vaším hoby

Kto sa chce zamestnať v tejto spoločnosti, musí vedieť aj proaktívne riešiť problémy, hovorí JÁN ROSA.

Životopis uchádzača ma musí zaujať do tridsiatich sekúnd, inak prechádzam k ďalšiemu, hovorí Slovák JÁN ROSA, ktorý už štvrtý rok v írskej pobočke spoločnosti Google pracuje ako hľadač talentov.Životopis uchádzača ma musí zaujať do tridsiatich sekúnd, inak prechádzam k ďalšiemu, hovorí Slovák JÁN ROSA, ktorý už štvrtý rok v írskej pobočke spoločnosti Google pracuje ako hľadač talentov. (Zdroj: ARCHÍV NEXTERIA)

Ako sa absolvent bratislavskej fakulty elektrotechniky a informatiky stane hľadačom IT talentov pre Google?

Vizitka
JÁN ROSA
  • Vyštudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.
  • Skončil ju v roku 2005.
  • Po skončení školy dal výpoveď v Accenture, kde pracoval popri škole ako admin, a vybral sa do Írska.
  • V Dubline pracoval ako recruiter pre personálnu agentúru a po štyroch rokoch dostal ponuku pracovať pre Google.
  • Dodnes vyhľadáva najväčšie európske IT talenty pre európske pobočky Googlu.

Po skončení školy som sa vybral skúsiť šťastie do Írska. Prvá práca, ktorú som našiel, bola v call centre, bola to technická podpora zákazníkov internetového providera. Mal to byť len krátky jednomesačný kontrakt, ale na konci kontraktu som dostal ponuku zostať natrvalo. Keďže som tam išiel s tým, že to je len dočasné riešenie, stále som hľadal prácu, ktorá by ma viac bavila. Pri hľadaní sa ma v jednej IT agentúre opýtali, či by som nechcel zmeniť kariéru a skúsiť u nich robiť IT personalistu, teda vyhľadávať IT špecialistov pre rôzne firmy v Írsku. Povedal som si, že prečo nie a nakoniec som v tej firme ostal štyri roky. Prežil som tam aj nástup krízy, keď nás z pôvodných 22 ľudí ostalo vo firme šesť. Kolega, ktorý sa vracal z Írska domov, mi povedal, že Google práve hľadá ľudí s mojím profilom na pozíciu technical recruiter, tak som poslal svoj životopis, prešiel pohovormi a dostal ponuku nastúpiť. To bolo pred štyrmi rokmi a podobne ako pri mojej prvej práci v Írsku aj tu sa mi z dočasného kontraktu podarilo získať trvalú prácu, a tak som sa stal interným zamestnancom Googlu.

Ako funguje výberový proces v Googli?

Na začiatku je personalista, ktorý musí z obrovského množstva životopisov vybrať tie, ktoré sa hodia na danú pozíciu. Prvý pohovor vedie personalista, nasledujú jeden alebo dva telefonické pohovory s členmi tímu. Ak je kandidát úspešný, nasledujú osobné pohovory, schválenie komisiou. Posledným krokom je schválenie vrcholovým manažmentom.

Ako sa tam dá dostať na pohovor? Aké kritériá treba splniť?

Treba poslať dobre napísaný životopis na pozíciu, na ktorú kandidát spĺňa všetky požiadavky. Toto je podľa mňa kľúčová vec. Na každé miesto sa hlási obrovské množstvo záujemcov, takže konkurencia je veľmi silná, ale reálne len veľmi malé percento životopisov, ktoré Google dostane na danú pozíciu, je relevantných, takže sa toho množstva netreba veľmi báť. Kandidát musí byť odborník na svoju oblasť, mať veľmi dobré analytické vlastnosti a schopnosť proaktívne riešiť problémy, vedieť dobre komunikovať a prezentovať svoje názory a nápady a byť schopný rýchlo sa učiť nové veci.

Čo pozvaných na pohovore čaká?

Na pohovore sa pýtame veľa otázok z oblasti, na ktorú sa daný kandidát špecializuje, ale zároveň aj všeobecnejšie otázky, ktorých cieľom je odhaliť, ako kandidát myslí, ako reaguje na neznáme situácie a stres, aké má analytické schopnosti, či sa dokáže rýchlo učiť a pracovať s veľkým objemom dát, či dokáže za krátky čas po analýze problému navrhnúť funkčné riešenie a pod. Okrem praktických otázok sa musia kandidáti pripraviť aj na teoretické otázky. Zvyčajne sa pohovor začína ľahšími otázkami a postupne sa ide viac a viac do hĺbky problému, až kým nenarazíme na limit schopností uchádzača.

Prečo je vlastne ten Google taký super?

Je to firma, ktorá si zamestnancov váži a snaží sa pre nich urobiť maximum. Zaujímavé finančné ohodnotenie, firemné akcie, jedlo, občerstvenie, fitnescentrá, bazén, kaderník a množstvo iných benefitov, ktoré poskytuje a proaktívne obohacuje o ďalšie aj napriek tomu, že v Googli nie sú odbory. Ďalej sú to možnosti kariérneho rozvoja v rámci firmy, kde sa človek môže pohybovať medzi rôznymi tímami a pozíciami a kanceláriami po celom svete a učiť sa od najlepších svetových odborníkov. Ako firma rastie, samozrejme, sa vyskytujú aj určité negatíva, ale tých pozitív je neporovnateľne viac. Ďalšia vec, čo sa mne osobne páči, je rýchlosť, s akou firma reaguje na rôzne problémy a snaží sa ich riešiť.

V jednom rozhovore ste spomenuli, že ak si človek nespraví profil na LinkedIn, tak je pre hľadačov talentov neviditeľný. Ale LinkedIn je skôr pre „biele goliere“, nie? A je dobre mať profily na viacerých sociálnych sieťach?

Áno, LinkedIn.com je primárne pre "biele goliere", ale postupne prerastá aj do iných oblastí. Mne osobne sa tam podarilo nájsť niekoľko elektrikárov pre naše európske dátové centrá. Podľa mňa je dôležité mať profil, resp. "online CV" tam, kde je kritický počet ľudí s podobnými skúsenosťami, pretože je vysoká pravdepodobnosť, že hľadači talentov hľadajú vhodných kandidátov práve na takýchto miestach. V minulosti to boli telefónne zoznamy a inzertné prílohy novín, dnes je to LinkedIn.com alebo v Írsku populárny www.tradesmen.ie pre remeselníkov, alebo ďalší írsky start-up www.skillpages.com, ktorá je taký hybrid medzi sociálnou sieťou pre "biele" a "modré goliere".

Ste hľadačom talentov, vybrali ste takéto talenty aj zo Slovenska?

Áno, podarilo sa mi najať aj niekoľko Slovákov. V Googli národnosť nehrá úlohu, dôležité sú schopnosti.

Vraj dokážete už po tridsiatich sekundách zo životopisu kandidáta odhadnúť či je zaujímavý, alebo nie. Ako by teda mal vyzerať CV, aby vás zaujal?

Životopis by mal byť stručný, tak na dve, maximálne tri strany. Musí mať jasnú a prehľadnú štruktúru, pozície uvedené od najnovšej po najstaršiu, detaily vzdelania a kurzov či certifikátov. Mal by obsahovať úspechy a významné projekty, na ktorých kandidát pracoval, spolu s kontextom. V podstate hľadám niekoľko indikátorov, či je kandidát vhodný, a ak ich nájdem, prečítam si životopis podrobnejšie: relevantné znalosti a skúsenosti na danú pozíciu, významné pracovné a osobné úspechy, práca pre komunitu, medzinárodná skúsenosť (študijné výmenné pobyty, dlhodobé cestovanie po svete, Work and Travel program americkej vlády), cudzie jazyky, vlastné projekty a pod.

Avšak v životopise si nájdu miesto aj iné úspechy. Keď vidím, že niekto je majster Slovenska v šachu alebo v streľbe, tak viem, že na to musel vynaložiť veľa úsilia. Je tam teda predpoklad, že bude dobrý aj v práci. Píšte čokoľvek, kde ste prejavili vlastnú aktivitu, robili vlastné projekty, či mali úspechy. Čo nie je v životopise, to o vás nikto nevie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu