• Informácie o štúdiu
 • Zoznamy škôl
 • Financovanie štúdia
 • Štúdium v zahraničí
 • Absolventi
 • Porovnanie škôl
 • Chcela skúsiť Cambridge, dnes tam študuje informatiku

  Vydané 2. 12. 2014 o 18:34 Autor: Jarmila Horáková

  Najdôležitejšou časťou štúdia sú takzvané „supervisions", čo sú individuálne hodiny

  Foto: ARCHÍV G.S.

  Na strednej škole v Sečovciach Gabiku Sklenčárovú bavila matematika, no mala rada aj kreatívnu tvorbu. Posledné dva roky stredoškolského štúdia ukončila v Bratislave na Gymnáziu Jura Hronca v programe International Baccalaureate IB Diploma. Dnes je druháčkou na Cambridgeskej univerzite

  Čo musí stredoškolák urobiť pre to, aby sa dostal na Cambridgeskú Univerzitu do Veľkej Británie? Gabika Sklenčárová, ktorá sa na túto prestížnu univerzitu dostala z rodných Sečoviec pred dvoma rokmi, to zhrnula takto: nesmie mu chýbať nadšenie pre odbor, dobré známky zo strednej školy, veľkým plusom sú mimoškolské aktivity, účasť na súťažiach a olympiádach. Samozrejmou výbavou je slušná angličtina.

  Gabika sa v angličtine zdokonalila počas dvojročného štúdia v programe International Baccalaureate IB Diploma na bratislavskom Gymnáziu Jura Hronca. Oproti klasickému gymnáziu sa tu venovala iba šiestim predmetom v anglickom jazyku, no podrobnejšie. „Program je rozumný v tom, že som sa tým predmetom mohla venovať do hĺbky, ja som si vybrala aj informatiku,“ spomína Gabika.

  Treba sa vedieť prezentovať

  Kľúčom k vysnívanému študijnému programu na Cambridgeskej college je hlboký záujem o predmet, ktorý chce človek študovať.

  „Na prihláške univerzita vidí známky, odporúčanie od učiteľa a personal statement, čo je esej, v ktorej musíte škole ukázať svoj záujem o predmet, na ktorý sa hlásite. A práve tá je mimoriadne dôležitá, musí v nej presvedčiť, že ten predmet u nich naozaj chcete študovať,“ radí uchádzačom Gabika Sklenčárová, ktorá sa upísala informatike.

  „Na strednej škole ma veľmi bavila matematika, no zároveň mám rada kreatívnu tvorbu a zaujíma ma inžinierstvo. Na informatike ma najviac nadchlo to, že všetko toto spája,“ vysvetľuje pozadie svojho záujmu Sklenčárová.

  Vybrať si teda zameranie, ktorému by sa chcela venovať na vysokej škole, bolo pre Gabiku jednoduché, keďže dosť skoro zistila, že ju informatika baví a chce sa ňou zaoberať v budúcnosti.

  Ako si vyberala

  Gabika o štúdiu v zahraničí snívala ešte na osemročnom gymnáziu v Sečovciach, zrealizovala ho niekoľko mesiacov pred maturitou.

  „Kurzy, ktoré ponúkali vysoké školy v Británii, vyzerali zaujímavo. Opis kurzu v Cambridge ma nadchol, a keďže v rámci prijímacieho procesu do Británie som mohla poslať prihlášku na päť škôl, tak som si povedala, prečo neskúsiť aj Cambridge,“ hovorí Sklenčárová, ktorej sa sen napokon splnil.

  „Hlásila som sa do Churchill College, kde som mala test z matematiky a dva pohovory, ktoré sa skladali z matematických a logických úloh. Pohovor som robila na začiatku decembra 2012, výsledok som sa dozvedela v januári,“ spomína Gabika.

  Pohľad po dvoch rokoch

  Gabika je v Cambridge už dva roky a hovorí, že univerzita kladie veľký dôraz na samoštúdium, od študentov sa vyžaduje množstvo domácej prípravy, je to asi 40 hodín intenzívneho štúdia týždenne.

  „Asi najdôležitejšie sú takzvané „supervisions", čo sú veľmi individuálne hodiny, kde väčšinou vo dvojiciach strávime hodinu s učiteľom rozoberaním materiálu, ktorý sa preberal na prednáškach,“ vysvetľuje Gabika systém výučby. Supervisions má ku každému predmetu a treba sa na ne pripravovať - vopred študenti dostanú zoznam úloh, ktoré majú vyriešiť, riešenia odovzdajú pred hodinou učiteľovi a potom počas supervision o nich diskutujú a majú priestor pýtať sa vlastné otázky.

  Vďaka supervisions sú študenti nútení pracovať počas celého roka, neexistujú žiadne priebežné písomky, študenti sú oslobodení od zbytočného stresu a nezmyselného porovnávania sa.

  Životné náklady

  V Cambridgei študenti počas štúdia nesmú pracovať. Trimestre sú príliš krátke a výučba v nich intenzívna, takže univerzita požaduje, aby sa študenti venovali výlučne štúdiu.

  Gabika Sklenčárová si časť nákladov na štúdium hradí zo štipendia, ktoré univerzita poskytuje študentom z Európskej únie. Ceny za ubytovanie v College závisia od typu ubytovania, väčšinou sa pohybujú okolo 1000 libier za trimester. Za obed alebo večeru v jedálni študent platí okolo troch libier.

  Cena stravovania veľmi závisí od toho, či je človek ochotný a má čas variť si sám, alebo sa stravuje v jedálni. Školné vychádza približne na deväťtisíc libier, dá sa hradiť cez študentskú pôžičku.

  Dobrá rada

  Veľmi dobrá webová stránka, ktorá má veľa informácií od rôznych študentov v zahraničí, je www.oxbridge.sk 

  Ďalšie novinky

  Kuko z Horkýže Slíže ťahá mladých k zdravotníctvu

  V klipe Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre účinkuje aj dekan fakulty. Nohy má vyložené na stole, neskôr si zaspieva s Kukom.

  Osem rektorov radí, čo zohľadniť pri výbere vysokej školy

  Čo všetko by absolventa strednej školy malo zaujímať predtým, než pošle na niektorú univerzitu prihlášku na vysokoškolské štúdium? Odpovedá osem rektorov, ktorých sme oslovili.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahVidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

  Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

  Spoplatnený obsahFico je oportunista, pochváľme ho

  Premiér so sankciami proti Rusku nesúhlasí, ale aj tak ich vždy podporí.

  Spoplatnený obsahZ macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov

  Chrumkavé plátky kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.