SME

Študuje už na druhej vysokej škole, no nerobí to pre diplom

Vladimír Bizik si chce užiť prácu doktoranda, aj keď neplánuje byť celý život akademikom

(Zdroj: ANNAMÁRIA ONDREJKOVÁ)

Pán kolega, vaše priezvisko je turecké, hovoríte na mňa po slovensky, e-maily mi píšete po česky a diplomovku budete písať v angličtine. Kto vlastne ste? Takto vítal Vladimíra Bizika konzultant jeho diplomovej práce. Vlado vyštudoval právo na Masarykovej univerzite v Brne a tento rok ho čakajú štátnice z medzinárodných vzťahov na fakulte sociálnych štúdií rovnakej univerzity.

Čo zavážilo, že ste sa rozhodli podať prihlášku na Masarykovu univerzitu do Brna?

Vizitka
Vladimír Bizik
  • Pochádza z Považskej Bystrice.
  • Po štúdiu na osemročnom gymnáziu pokračoval na Masarykovej univerzite v Brne.
  • Momentálne končí štúdium druhej vysokej školy a plánuje pokračovať v doktorandskom štúdiu medzinárodných vzťahov.
  • Hrával v divadle, kde mu väčšinou prischla rola komedianta.
  • Jeho veľkou záľubou je klasická hudba, ktorej sa vo voľnom čase venuje.

Meno a reputácia školy. Už vtedy išlo o univerzitu so zvučným menom, ktorá patrila k absolútnej špičke v celej Českej republike. Geograficky je Brno veľmi blízko Považskej Bystrici, takže ani s cestovaním neboli väčšie problémy. K Morave mám aj osobný vzťah. Ako dieťa som tam často chodieval s otcom, ktorý pracoval v okolí Kroměříža. No a najpraktickejší dôvod, prečo som si vybral Masarykovu univerzitu, bol, že mala ako prvá v poradí prijímacie skúšky, v ktorých som uspel.

Aj Karlova univerzita v Prahe má dobré meno.

Mal som prihlášku aj do Prahy, aj do Olomouca na Palackého univerzitu, ale ako hovorím, skúšky boli prvé na Masarykovej univerzite, kde som zostal. Samozrejme, keby mala ako prvá prijímacie skúšky univerzita oveľa horšieho rangu, tak by som si ju, prirodzene, nevybral. Ak by boli prvé prijímačky v Prahe a uspel by som, tak je veľká pravdepodobnosť, že teraz deriem lavice na Karlovej univerzite. Toto je presne výsledok lenivosti, ktorá vo mne drieme.

Študujete predsa druhú vysokú školu. Lenivý človek vyzerá inak.

Asi pred desiatimi rokmi som v jednom televíznom rozhovore počul o jednom mužovi. Jeho kamaráti o ňom rozprávali, že je dobrodružnej povahy. Bol scestovaný, známi ho poznali ako svetobežníka. Jeho rodina, ktorá s ním trávila každodenný život, ho však považovala za povaľača. Mal problém vstať z pece a odísť z domu, ale keď už sa do toho dokopal, tak nemal problém ísť aj na kraj sveta. V tomto príbehu vidím paralelu s mojou bytosťou.

Ako prvú vysokú školu ste študovali právnu vedu. Prečo právo?

Vždy ma bavila história a ľudská spoločnosť. Právo je najdokonalejším vyjadrením usporiadania medziľudských vzťahov. Uvažoval som i nad politológiou a medzinárodnými vzťahmi. Ale život to zariadil tak, že som sa k nim neskôr vrátil a počas štúdia práva som začal paralelne študovať dvojkombináciu politológia a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych štúdií tiež na Masarykovej univerzite. Ale mal som ešte jeden profesijný sen, od ktorého som upustil, pretože som si určil priority a povedal som si, lepší bude zo mňa právnik. Herectvo bolo tým snom, keďže som počas základnej a strednej školy hrával v divadielkach.

Neľutujete to spätne?

Neľutujem. Keby som mal študovať všetko, čo ma len trochu baví, tak by som sa ničomu nevenoval poriadne.

Čo vás motivovalo, aby ste začali študovať politológiu a medzinárodné vzťahy?

V treťom ročníku na právnickej fakulte som mal predmet politológia. Vtedy som zistil, že odvetvia ako ústavné právo ma fascinujú oveľa viac než ostatné odvetvia práva. Prišiel som na to, že by bolo možno múdrejšie sa na niečo také špecializovať, aj čo sa týka odboru. Navyše som zistil, že človek, ktorý ma učil politológiu a stal sa pre mňa pomerne veľkým vzorom, doktor Pavol Molek absolvoval politológiu práve na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity. Vtedy som si povedal, že ak chcem mať podobnú profesionálnu alebo aspoň intelektuálnu dráhu ako on, tak by som aspoň sčasti mal nasledovať jeho stopy a podal som si prihlášku na dvojodbor politológia a medzinárodné vzťahy.

Prihlášku na druhú vysokú školu ste sa rozhodli podať pre politológiu, ale na magisterskom stupni pokračujete v medzinárodných vzťahoch. Z politológie už všetko viete?

Zistil som, že k otázkam medzinárodných vzťahov mám toho viac čo povedať. S politológiou sa človek naozaj ťažko uplatní. Navyše politológia ako odnož sociológie je pomerne obmedzene použiteľná v praxi a nepripadala mi až taká prínosná pre môj osobný rozvoj, ale medzinárodné vzťahy áno. Treba zmieniť fakt, že na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity to funguje tak, že do bakalára študujete dva odbory, v mojom prípade kombinácia medzinárodné vzťahy a politológia, a v magisterskom štúdiu si vyberáte už len jeden odbor, v ktorom pokračujete.

Chceli by ste pokračovať aj v doktorandskom štúdiu medzinárodných vzťahov?

Rád by som pokračoval i v doktorandskom štúdiu, pretože ma medzinárodné vzťahy bavia aj po vedeckej stránke. Dokonca sa teším i na učenie, prednášanie a vysvetľovanie, ktoré bude súčasťou štúdia. Prácu doktoranda si naplno užijem, ale určite nemám v pláne byť celý život len akademikom.

Čo si sľubujete od lepšieho vzdelania?

Neštudujem pre diplom, ani pre dva diplomy. Mojím primárnym cieľom je vyjsť zo školy ako uvedomelejší a lepší človek. Tiež verím, že to zvýši moje šance na nájdenie si lepšieho zamestnania.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Vysoké školy - Bedeker dňa 19. 11. 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu