Hoci študentom pridali, nakoniec môžu dostať menej

Zmeny v brigádnických dohodách idú v určitých smeroch proti študentom. Nemôžu sa už dohodnúť na nepravidelnom príjme. A tak si znižovať príjem na odvodové účely.

(Zdroj: FOTOLIA)

Študenti budú môcť od januára bez rozdielu veku zarobiť 200 eur, ktoré nepodliehajú odvodom do Sociálnej poisťovne. Do konca roka sú rozdelení na študentov do 18 rokov, ktorí majú od odvodov oslobodený príjem 68 eur, a dospelých, s príjmom oslobodeným do výšky 159 eur.

Samozrejme, naďalej sa oslobodenie od odvodov bude týkať zárobkov iba z jednej brigádnickej dohody. Ak majú uzatvorené dohody s viacerými firmami, ostatné zárobky budú podliehať odvodom tak ako doteraz.

Naoko viac

Ak študent vysokej školy zarobí dnes 200 eur, do Sociálnej poisťovne ide z jeho platu sedem percent zo zárobku nad oslobodenú sumu (teda 41 eur) na starobné a invalidné poistenie. Z príjmu 200 eur tak zaplatí 2,87 eura na odvodoch.

V čom je však rozdiel, ktorý môže byť pre študentov v budúcnosti nevýhodný? Podľa zákona je dnes naviazaná mzda nepodliehajúca odvodom na priemernú mzdu v národnom hospodárstve. Ak by sa zákon nezmenil, tak by na budúci rok mali vysokoškoláci od odvodov oslobodený príjem vo výške 162 eur. Každoročne by sa príjem oslobodený od odvodov pravdepodobne zvyšoval, keďže každý rok rastie priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Od budúceho roka sa suma 200 eur nebude meniť. Ak poslanci zákon opäť nenovelizujú a sumu nezvýšia, bude od odvodov oslobodený príjem študentov v sume 200 eur aj o päť rokov.

Nedá sa už rozložiť

Ďalšiu nevýhodnú zmenu v dohodách prijali poslanci ešte na jar a platí od leta. Ešte do júla platilo, že dohodári, teda aj študenti, ktorí nemali iba jednorazovú brigádu, sa mohli so zamestnávateľom dohodnúť na nepravidelnom vyplácaní odmeny.

Ak mali uzatvorenú dohodu na celý rok, ale reálne odrobili napríklad iba päť mesiacov, mohli si príjem rozpočítať na 12 mesiacov.

Zarobí menej

Od júla je však účinná novela Zákonníka práce, podľa ktorej musí zamestnávateľ vyplatiť príjem dohodárovi do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď prácu naozaj vykonal.

Prečítajte si tiež:Video? Facebook? Školy lákajú študentov rôzneČítajte