Čo všetko ovplyvňuje cenu štúdia na vysokej škole

Pozrite si sumár zmien v odvodoch, pôžičkách či štipendiách, ktoré na študentov vysokých škôl čakajú.

(Zdroj: FOTOLIA)

Akademický rok 2014/2015 prináša viacero noviniek, ktoré negatívne ovplyvnia cenu štúdia na vysokej škole. Sociálne štipendium sa nezvýši, lebo sa nezvýšili sumy životného minima. Maximálna suma sociálneho štipendia bude rovnaká ako v predošlom akademickom roku, teda 275 eur. O 500 eur sa znižuje maximálna suma študentskej pôžičky, ktorú si tento akademický rok môže študent požičať z Fondu na podporu vzdelávania. Minulý rok sa dalo požičať ročne 3000 eur, teraz už len 2500 eur. Pozitívnou správou je, že úroková sadzba sa znížila zo 4,5 percenta na 3,19 percenta. Jediným plusom bude cestovanie vlakom zadarmo.