• Informácie o štúdiu
 • Zoznamy škôl
 • Financovanie štúdia
 • Štúdium v zahraničí
 • Absolventi
 • Porovnanie škôl
 • V Birminghame študuje cestovný ruch, stíha si aj privyrobiť

  Vydané 13. 2. 2015 o 10:20 Autor: Jarmila Horáková

  Na Slovensku ju ani jedna vysoká škola nezaujala natoľko, aby zostala študovať doma. Chcela sa zdokonaliť v angličtine, osamostatniť sa a cestovať. To všetko našla v anglickom Birminghame.

  Karolína Perašínová pred univerzitou.
  Foto: ARCHÍV K. P.

  Takto rok bola Karolína Perašínová gymnazistkou na Evanjelickom bilingválnom gymnáziu v Liptovskom Mikuláši.

  Podala si prihlášku na bratislavskú Filozofickú fakultu Univerzity Komenského, kde zamýšľala študovať marketingovú komunikáciu. Druhú poslala do Olomouca na Univerzitu Palackého, na fyzioterapiu. Stále však rozmýšľala o štúdiu v zahraničí.

  „Chcela som študovať cestovný ruch, no to, čo som našla doma, ma neoslovilo,“ spomína Karolína na to, ako sa rozhodovala.

  Jej predstava o vysokoškolskom štúdiu sa spájala s osamostatnením, najradšej by sa bola videla na univerzite, ktorá jej prinesie kopec zážitkov.

  Hoteliérstvo a kulinárstvo

  Dnes už na takej univerzite zarezáva. Má za sebou prvé mesiace na anglickej University College v Birminghame. University College v Birminghame je vo Veľkej Británii jedinou, ktorá sa špecializuje na výučbu manažmentu v takých službách, ako sú hotelierstvo, cestovný ruch, kulinárstvo, šport, marketing a biznis. Študuje na nej okolo 8-tisíc vysokoškolákov, z toho tisícku tvoria zahraniční, zo 65 krajín sveta. A šesťdesiat prišlo z Česka a zo Slovenska.

  Patrí pod University of Birmingham, ktorá sa nachádza v prvej stovke najuznávanejších univerzít.

  Škola sa pravidelne chodí predstavovať slovenským stredoškolákom aj na európske veľtrhy pomaturitného vzdelávania Gaudeámus, ktoré sa konajú v Prahe, Brne, ale aj v Nitre.

  Štandardné bakalárske štúdium trvá tri roky, tí, čo si vyberú odbor hotelierstvo, sa môžu rozhodnúť pre štvorročný program. V priebehu tohto roka navyše idú na odbornú zahraničnú stáž, kde pracujú za plat.

  Prepojenie teórie s praxou

  Karolína hovorí, že práve toto prepojenie teórie s praxou ju oslovilo natoľko, aby sa z rodnej Beňadikovej vybrala až do Anglicka. Presvedčilo ju vyučovanie cez prax, čo na slovenských ani českých školách s humanitným zameraním nie je zvykom.

  „Môj odbor International Tourism Management spĺňa všetky moje požiadavky, škola ma baví. Už na jeseň sme boli na povinnom výlete v Dubline a Belfaste.

  Po návrate sme museli obe destinácie ohodnotiť podľa vlastného vkusu a napísať o nich blog, na základe výskumu, v ktorom sme zisťovali, ako sú tieto mestá v médiách, knihách alebo na webových stránkach propagované,“ konštatuje spokojne Karolína.

  V škole má iba tri predmety, z každého má buď skúšku, alebo musí vypracovať dve práce. „Parafrázujeme autorov a tvoríme vlastnú prácu. Na 1500-slovnú esej nám treba minimálne 15 rôznych zdrojov,“ ozrejmuje Karolína.

  Angličtinu si cibrila na gymnáziu

  Karolína bola dobrá v angličtine už na bilingválnom gymnáziu. Jej učiteľ Tibor Repček spomína, ako zorganizovali v škole modelové zasadnutie OSN a Karolína, vtedy tretiačka, bola delegátkou Číny. Po skončení prezentácie sa vyznala, že ešte musí popracovať na svojej slovnej zásobe.

  „Stredná škola ma dostatočne motivovala aj kreovala, aby som na sebe pracovala,“ hovorí Karolína. Bola členkou debatného klubu v angličtine, aj drama clubu v angličtine, zúčastňovala sa na olympiádach v anglickom jazyku.

  „Aj preto som si vybrala univerzitu, kde sa v angličtine ešte zdokonalím, nechcela som, aby som klesla o úroveň nižšie,“ ozrejmuje Karolína svoj výber.

  Aby ju Universita College v Birminghame prijala, musela Karolína mať referencie od profesora, motivačný list, v ktorom vysvetlila záujem o daný odbor. Samozrejme, úlohu zohrali aj známky, maturita z angličtiny nesmela byť horšia ako 2 a celkový priemer z maturitných predmetov musel byť do 2,5.

  Pôžička na štúdium

  Karolína má školu iba dvakrát do týždňa, a tak si popri nej stíha aj privyrobiť, lebo školné je pomerne vysoké.

  I napriek tomu, že UCB je štátna inštitúcia, cena za bakalársky program je 8558 libier ročne. „Na školné som si vzala pôžičku od anglickej vlády,“ vysvetľuje Karolína.

  Tú začne splácať až potom, čo sa zamestná. Ak by sa vrátila na Slovensko, tak by sa jej to týkalo iba vtedy, ak by mesačne zarábala 2200 eur. Ak túto sumu nikdy nedosiahne, pôžičku vo výške vyše 20-tisíc libier nebude musieť splatiť.

  Najväčším mesačným výdavkom je v Birminghame ubytovanie, to vychádza na 320 libier, celkovo vysokoškolák potrebuje niečo vyše päťsto libier.

  Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015

  Ďalšie novinky

  Kuko z Horkýže Slíže ťahá mladých k zdravotníctvu

  V klipe Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre účinkuje aj dekan fakulty. Nohy má vyložené na stole, neskôr si zaspieva s Kukom.

  Osem rektorov radí, čo zohľadniť pri výbere vysokej školy

  Čo všetko by absolventa strednej školy malo zaujímať predtým, než pošle na niektorú univerzitu prihlášku na vysokoškolské štúdium? Odpovedá osem rektorov, ktorých sme oslovili.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahVidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

  Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

  Spoplatnený obsahFico je oportunista, pochváľme ho

  Premiér so sankciami proti Rusku nesúhlasí, ale aj tak ich vždy podporí.

  Spoplatnený obsahZ macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov

  Chrumkavé plátky kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.