• Informácie o štúdiu
 • Zoznamy škôl
 • Financovanie štúdia
 • Štúdium v zahraničí
 • Absolventi
 • Porovnanie škôl
 • Štúdium v zahraničí: Slovenských zubárov láka aj Česko

  Vydané 17. 3. 2015 o 10:00 Autor: Annamária Ondrejková

  Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na najlepšej lekárskej fakulte v Česku. Uź od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov

  Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii.
  Foto: KRISTÝNA HORÁKOVÁ

  Medicína v Olomouci láka mnoho slovenských stredoškolákov z pohraničnej oblasti. Dôvodom je dobrá vlaková dostupnosť a vidina lepšieho vzdelania. Aj preto na nemocničných chodbách počujú českí pacienti často slovenčinu.

  Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Práve lekársku fakultu v Olomouci vyhodnotili české Hospodárske noviny za najlepšiu spomedzi ôsmich českých vysokých škôl, na ktorých možno študovať medicínu. Denník hodnotil a porovnával fakulty podľa vedeckých výsledkov, nejde teda o porovnávanie kvality výučby budúcich medikov.

  Ivana Megová si pred piatimi rokmi vyberala vysokú školu iba spomedzi českých univerzít. „Na Slovensku brali celkovo menej študentov na zubárstvo, čiže väčšiu šancu dostať sa na školu som mala v susednom Česku,“ spomína Megová.

  Nakoniec si podala prihlášku do Olomouca na Lekársku fakultu Univerzity Palackého a do Brna na Lekársku fakultu Masarykovej univerzity. „Prijímacie skúšky boli deň za sebou, tak som sa v príprave zamerala len na Olomouc, kam ma nakoniec zobrali, a do Brna som to šla len skúsiť,“ dodala Megová, ktorú tento rok čakajú záverečné štátnice.

  Výhody aj slabiny výučby

  Dvadsaťštyriročná študentka Megová kladne hodnotí hlavne praktickú časť štúdia, keď už od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov.

  „Prvými pacientmi sú zväčša kamaráti alebo rodina, ale ako fakultná nemocnica ošetrujeme aj bežných pacientov, ktorí majú zákrok za polovičnú cenu, keďže ich neošetruje lekár,“ priblížila Megová.

  Slabé stránky vidí budúca zubárka vo výučbe niektorých predmetov zo všeobecného lekárstva, ktoré idú na úkor zubárskych. „Mala som predmety, ktoré určite neboli pre môj všeobecný rozhľad zbytočné, no pre profesijný život mi neboli prínosné. Napríklad na predmete epidemiológia sme sa učili štatistický výskyt ochorení v minulosti,“ objasnila Megová.

  Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii. Ivana Megová každoročne praxovala v ambulancii v Považskej Bystrici, ale tiež strávila dva týždne na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v martinskej Univerzitnej nemocnici. „V Martine som praxovala z vlastnej iniciatívy. Bola to pre mňa výborná skúsenosť, pretože sa chcem v budúcnosti špecializovať práve na zubársku chirurgiu,“ povedala Megová.

  Momentálne popri škole vypomáha v zubnej ambulancii v Považskej Bystrici, kde cez prázdniny praxovala.

  Priváty sú neraz lacnejšie ako internáty

  Ivana Megová minie za mesiac okolo 6500 českých korún, čo je v prepočte približne 230 eur.

  Prvý rok a pol štúdia bývala v internáte, no nemala tam vhodné podmienky na štúdium. Od polovice druhého ročníka sa preto presťahovala so spolužiačkou na privát. „Priváty sú často lacnejšie ako študentské internáty. Teraz bývame štyria v trojizbovom byte a za nájom platím 2600 korún, čo je necelých sto eur. Keď som bývala v internáte platila som o 500 korún menej, ale v jednej izbe sme sa tlačili tri,“ priblížila Megová študentské bývanie. Čo sa týka cestovania, tak chodí do Olomouca priamym vlakom. Cesta jej trvá dve hodiny a spiatočný lístok ju stojí na študentské zľavy okolo osem eur.

  Budúca zubárka Ivana Megová má po štátniciach v pláne pracovať v bežnej zubnej ambulancii a popri tom si chce rozšíriť vzdelanie o zubnú chirurgiu. Preto nevylučuje možnosť, že by sa v budúcnosti odsťahovala pre lepšie zamestnanie z Považskej Bystrice do väčšieho mesta alebo za hranice.

  Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.

  Ďalšie novinky

  Kuko z Horkýže Slíže ťahá mladých k zdravotníctvu

  V klipe Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre účinkuje aj dekan fakulty. Nohy má vyložené na stole, neskôr si zaspieva s Kukom.

  Osem rektorov radí, čo zohľadniť pri výbere vysokej školy

  Čo všetko by absolventa strednej školy malo zaujímať predtým, než pošle na niektorú univerzitu prihlášku na vysokoškolské štúdium? Odpovedá osem rektorov, ktorých sme oslovili.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahVidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

  Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

  Spoplatnený obsahFico je oportunista, pochváľme ho

  Premiér so sankciami proti Rusku nesúhlasí, ale aj tak ich vždy podporí.

  Spoplatnený obsahZ macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov

  Chrumkavé plátky kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.