SME

Štúdium v zahraničí: Slovenských zubárov láka aj Česko

Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na najlepšej lekárskej fakulte v Česku. Uź od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov

Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii.Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii. (Zdroj: KRISTÝNA HORÁKOVÁ)

Medicína v Olomouci láka mnoho slovenských stredoškolákov z pohraničnej oblasti. Dôvodom je dobrá vlaková dostupnosť a vidina lepšieho vzdelania. Aj preto na nemocničných chodbách počujú českí pacienti často slovenčinu.

Ivana Megová študuje zubné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci. Práve lekársku fakultu v Olomouci vyhodnotili české Hospodárske noviny za najlepšiu spomedzi ôsmich českých vysokých škôl, na ktorých možno študovať medicínu. Denník hodnotil a porovnával fakulty podľa vedeckých výsledkov, nejde teda o porovnávanie kvality výučby budúcich medikov.

SkryťVypnúť reklamu

Ivana Megová si pred piatimi rokmi vyberala vysokú školu iba spomedzi českých univerzít. „Na Slovensku brali celkovo menej študentov na zubárstvo, čiže väčšiu šancu dostať sa na školu som mala v susednom Česku,“ spomína Megová.

Nakoniec si podala prihlášku do Olomouca na Lekársku fakultu Univerzity Palackého a do Brna na Lekársku fakultu Masarykovej univerzity. „Prijímacie skúšky boli deň za sebou, tak som sa v príprave zamerala len na Olomouc, kam ma nakoniec zobrali, a do Brna som to šla len skúsiť,“ dodala Megová, ktorú tento rok čakajú záverečné štátnice.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Francúzština sa dá zlepšiť aj na volejbaleČítajte 

Výhody aj slabiny výučby

Dvadsaťštyriročná študentka Megová kladne hodnotí hlavne praktickú časť štúdia, keď už od druhého ročníka môžu budúci zubári ošetrovať pacientov pod dohľadom vyučujúcich lekárov.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvými pacientmi sú zväčša kamaráti alebo rodina, ale ako fakultná nemocnica ošetrujeme aj bežných pacientov, ktorí majú zákrok za polovičnú cenu, keďže ich neošetruje lekár,“ priblížila Megová.

Slabé stránky vidí budúca zubárka vo výučbe niektorých predmetov zo všeobecného lekárstva, ktoré idú na úkor zubárskych. „Mala som predmety, ktoré určite neboli pre môj všeobecný rozhľad zbytočné, no pre profesijný život mi neboli prínosné. Napríklad na predmete epidemiológia sme sa učili štatistický výskyt ochorení v minulosti,“ objasnila Megová.

Súčasťou štúdia je tiež niekoľkotýždňová stáž v zubnej ambulancii. Ivana Megová každoročne praxovala v ambulancii v Považskej Bystrici, ale tiež strávila dva týždne na Klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v martinskej Univerzitnej nemocnici. „V Martine som praxovala z vlastnej iniciatívy. Bola to pre mňa výborná skúsenosť, pretože sa chcem v budúcnosti špecializovať práve na zubársku chirurgiu,“ povedala Megová.

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne popri škole vypomáha v zubnej ambulancii v Považskej Bystrici, kde cez prázdniny praxovala.

Priváty sú neraz lacnejšie ako internáty

Ivana Megová minie za mesiac okolo 6500 českých korún, čo je v prepočte približne 230 eur.

Prvý rok a pol štúdia bývala v internáte, no nemala tam vhodné podmienky na štúdium. Od polovice druhého ročníka sa preto presťahovala so spolužiačkou na privát. „Priváty sú často lacnejšie ako študentské internáty. Teraz bývame štyria v trojizbovom byte a za nájom platím 2600 korún, čo je necelých sto eur. Keď som bývala v internáte platila som o 500 korún menej, ale v jednej izbe sme sa tlačili tri,“ priblížila Megová študentské bývanie. Čo sa týka cestovania, tak chodí do Olomouca priamym vlakom. Cesta jej trvá dve hodiny a spiatočný lístok ju stojí na študentské zľavy okolo osem eur.

SkryťVypnúť reklamu

Budúca zubárka Ivana Megová má po štátniciach v pláne pracovať v bežnej zubnej ambulancii a popri tom si chce rozšíriť vzdelanie o zubnú chirurgiu. Preto nevylučuje možnosť, že by sa v budúcnosti odsťahovala pre lepšie zamestnanie z Považskej Bystrice do väčšieho mesta alebo za hranice.

Prečítajte si tiež:Štúdium v zahraničí: Ako sa k cieľu dostať bez peňazíČítajte 

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME - Bedeker Vysoké školy, 4. 2. 2015.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu