Majú dnešní absolventi prehnané nároky a očakávania?

Na otázky o nárokoch dnešných absolventov hovoria v ankete traja personalisti.

(Zdroj: FOTOLIA)
1.Katarína Tešla, pracovný portál Profesia.sk

Aké benefity očakávajú podľa vašich skúseností mladí ľudia od zamestnávateľov na začiatku svojej pracovnej kariéry?

Absolventi vyžadujú od zamestnávateľa benefity, flexibilitu a neboja sa diskutovať o otázke platu. Ide o generáciu, ktorá by chcela dostatok voľného času a snaží sa v čo najväčšej miere udržiavať work-life balance. V otázke benefitov preto veľkú rolu zohráva práve možnosť práce z domu alebo flexibilná pracovná doba.

Aké chyby robia čerství absolventi škôl pri uchádzaní sa o pracovné miesto - pri samotnom výbere pozície a odboru?

Najčastejšou chybou uchádzačov o nové zamestnanie je nepripravenosť. V životopisoch sa často vyskytujú gramatické chyby alebo rôzne obmedzenia (napríklad minimálne platové očakávania). Chybou je aj zlá štruktúra životopisu, informácie, ktoré nesúvisia s pozíciou. Stáva sa, že kandidáti preceňujú hodnotenie svojich zručností a jazykových znalostí.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú pri pracovných pohovoroch?

Kandidát často nevie, do akej firmy prišiel alebo sa ospravedlňuje, že si nestihol zistiť žiadne informácie o spoločnosti.

2.Viktória Fuhrmannová, personálno - poradenská spoločnosť Trenkwalder

Notebook, mobil, prípadne aj služobné auto sa považujú za absolútny základ, a to samozrejme s ich poskytnutím aj na súkromné účely. Kandidáti z oblasti IT vyžadujú aj bonusový systém za splnené plány, možnosť výberu pracovných pomôcok podľa predstáv alebo firemné raňajky.

Nezhodnocujú nadobúdané teoretické znalosti už v priebehu štúdia na stážach alebo brigádach, ktoré majú potenciál prerásť do práce na trvalý pracovný úväzok v odbore.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú pri pracovných pohovoroch?

Najväčšou chybou absolventov na pohovoroch je, že sa nevedia dostatočne "predať". Aj keď nie každá pozícia si vyžaduje komunikačne zručných kandidátov, personalisti zvyknú uprednostniť tých, ktorí sú na pohovor dobre pripravení a majú premyslené originálne odpovede.

3.Branislav Jančuška, personálno-poradenská spoločnosť McRoy Jobliner

Popri mzde je to predovšetkým možnosť práce z domu, flexibilný pracovný čas, „sick days“ či služobný telefón, počítač a auto, ktoré môžu využiť na súkromné účely.

Často sa hlásia na pozície, pri ktorých nespĺňajú dané požiadavky. Napríklad, majú záujem o seniorské manažérske pozície pre ľudí s praxou, pritom nikdy nikoho neriadili, nemajú žiadnu prax. Postupujú systémom pokus-omyl, rozpošlú svoj životopis do desiatok firiem s tým, že „niečo už z toho vyjde“. Okrem toho majú prehnané platové požiadavky.

Akých chýb sa najčastejšie dopúšťajú pri pracovných pohovoroch?

Hlavnou chybou je nedostatok prípravy. Mnohí často ani nevedia, do akej firmy a na akú pozíciu sa hlásia. Nevedia tak odpovedať ani na základné otázky. Nepremýšľajú nad tým, čo môžu oni ponúknuť firme, skôr ich zaujíma, čo firma ponúkne im.

Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 11. novembra 2016.