• Informácie o štúdiu
 • Zoznamy škôl
 • Financovanie štúdia
 • Štúdium v zahraničí
 • Absolventi
 • Porovnanie škôl
 • Ako sa študuje v Oxforde? Je tu plno fascinujúcej matematiky

  Vydané 7. 2. 2017 o 16:39 Autor: Jarmila Horáková

  Prvé dva-tri týždne boli v Oxforde pre Dominiku Ďurovčíkovú náročné, študent musí zistiť, ako tu čo funguje

  Dominika Ďurovčíková študuje v Oxforde.
  Foto: ARCHÍV D. D.

  Dominika Ďurovčíková, ktorá vlani maturovala na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave v medzinárodnom programe IB (International Baccalaureate Diploma Programme), študuje od jesene v Anglicku na University of Oxford na masterskom štúdiu všeobecnú fyziku. Po prvom trimestri sa jej láska k fyzike ešte prehĺbila.

  Vysokoškoláčke Dominike Ďurovčíkovej z Hlohovca sa prednedávnom na University of Oxford začal druhý trimester.

  A po prvom dvojmesačnom trimestri tvrdí, že jej láska k fyzike sa ešte prehĺbila. A to aj vďaka tomu, čo všetko sa stihla naučiť z fyziky aj z matematiky a akým spôsobom.

  „Chvíľu mi v prvom trimestri trvalo, než som sa zabehala do učenia a zvykla si na veľmi rýchle tempo prednášok, no potom sa mi podarilo vytvoriť si systém, ktorý mi vyhovuje a umožňuje mi stíhať všetky povinnosti a popritom sa venovať aj veciam, ktoré nesúvisia so štúdiom fyziky,“ hovorí Dominika.

  Dnes v Oxforde trávi už tretí mesiac a začína si uvedomovať, že celé univerzitné štúdium je iba vec zvyku. Aj veci, ktoré sa jej zdali na začiatku akademického roka nezvládnuteľné, už dnes vníma v inom svetle, dajú sa vraj až prekvapivo jednoducho zvládnuť, ak človek zvolí správny prístup.

  Fyzika je o premýšľaní

  Dominiku od nástupu na univerzitu najviac fascinuje matematika.

  „V prvom trimestri sme jej mali pomerne veľa a často som ju len veľmi ťažko chápala, no neskôr sa ukázalo, že všetky veci majú svoje opodstatnenie, že vo fyzikálnom kontexte majú istý hlbší zmysel a že sú do detailu perfektne zladené s fyzikálnymi teóriami,“ rozplýva sa nadšene Dominika.

  Priznáva, že po dvoch mesiacoch školy cíti obrovský pokrok v znalostiach, na čom okrem prednášok majú obrovskú zásluhu takzvané tutoriály. „Na nich sa dvaja až traja spolužiaci stretneme postupne s troma profesormi, ktorí majú medzi sebou rozdelené aktuálne preberané učivo. Vtedy máme šancu sa o učive porozprávať a tak mu plne porozumieť,“ vysvetľuje, ako to beží na Oxforde. Títo profesori sú predovšetkým vedci a sú neskutočne nápomocní, priateľskí a hlavne dokážu každú tému spraviť ešte zaujímavejšou.

  Veľmi často práve na tutoriáloch nastane ten „heuréka" moment, keď do seba súvislosti zapadnú ako puzzle a vy zrazu chápete, čo sa deje a prečo sa to deje. Je to naozaj úžasný pocit a veľmi dúfam, že to takto bude pokračovať aj naďalej,“ hovorí Dominika.

  Štúdium v zahraničí je aj o emóciách

  Za svojím rozhodnutím ísť študovať do zahraničia si Dominika stále stojí a ak by sa mala rozhodovať ešte raz, nemenila by.

  „Cítim, že je to naozaj jedinečná príležitosť posunúť sa osobnostne a akademicky ďalej a intenzívne robiť to, čo ma baví a zaujíma, to je asi najsilnejší dôvod, prečo by som svoju voľbu nemenila,“ hovorí.

  Priznáva však, že štúdium ďaleko od domova je emocionálne náročné, určite to nie je pre každého tá správna voľba.

  Ale zase v úplne novom prostredí si uvedomila napríklad aj to, že je hrdá na to, že pochádza zo Slovenska a tiež, že si ujasnila svoje priority.

  Brexit ju neohrozuje

  Dominiku a ďalších Slovákov na Oxforskej univerzite brexit neohrozuje, univerzita sa zaviazala nerozlišovať medzi európskymi a domácimi študentmi počas celej dĺžky ich štúdia.

  „Britskí spolužiaci a ostatní Briti, ktorých stretávam, vôbec nepôsobia, že by ma vnímali ako nechceného imigranta, ktorý môže za všetky ich problémy, práve naopak - ešte som asi nestretla človeka, ktorý by mal názor, že brexit bol pre jeho rodnú krajinu tým správnym krokom,“ končí svoje rozprávanie Dominika Ďurovčíková.

  Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 8. februára 2017. 

  Ďalšie novinky

  Kuko z Horkýže Slíže ťahá mladých k zdravotníctvu

  V klipe Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre účinkuje aj dekan fakulty. Nohy má vyložené na stole, neskôr si zaspieva s Kukom.

  Osem rektorov radí, čo zohľadniť pri výbere vysokej školy

  Čo všetko by absolventa strednej školy malo zaujímať predtým, než pošle na niektorú univerzitu prihlášku na vysokoškolské štúdium? Odpovedá osem rektorov, ktorých sme oslovili.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahVidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

  Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

  Spoplatnený obsahFico je oportunista, pochváľme ho

  Premiér so sankciami proti Rusku nesúhlasí, ale aj tak ich vždy podporí.

  Spoplatnený obsahZ macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov

  Chrumkavé plátky kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.