SME

Ako to vyzerá na akademickej pôde

V akademickom roku 2016/2017 funguje na Slovensku 35 vysokých škôl, z toho je 20 verejných, tri štátne a 12 súkromných.

Tento rok si už záujemcovia vysoké školy podľa rebríčkov ARRA neporovnajú.Tento rok si už záujemcovia vysoké školy podľa rebríčkov ARRA neporovnajú. (Zdroj: FOTOLIA)

- Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA), ktorá jedenásť rokov pravidelne v novembri predkladala hodnotenie fakúlt slovenských vysokých škôl, to v závere minulého roku nemohla urobiť pre nedostatok financií. Predseda agentúry Ivan Ostrovský povedal, že správu nemohli zostaviť, lebo chýbali financie na zber údajov z fakúlt. Fakulty a verejnosť majú k dispozícii poslednú správu z roka 2015, ktorá sa opiera o verejne dostupné a overiteľné údaje o vzdelávaní a výskume jednotlivých fakúlt v roku 2014.

SkryťVypnúť reklamu

- V akademickom roku 2016/2017 funguje na Slovensku 35 vysokých škôl, z toho je 20 verejných, tri štátne a 12 súkromných. Členia sa na 115 fakúlt a študenti sú zapísaní na 3231 študijných programoch.

Prečítajte si tiež:Aké nové programy sa budú dať študovaťČítajte 

- V uplynulom roku najviac prihlášok na vysoké školy zaslalo 22 262 absolventov gymnázií, v dennej a externej forme to bolo 44 900 prihlášok. Externá forma tvorila iba zlomok, niečo cez 3100 prihlášok.

- Od absolventov stredných odborných škôl, ktorých bolo takmer toľko ako gymnazistov, vysoké školy a fakulty dostali v oboch študijných formách viac ako 33-tisíc prihlášok. Konzervatoristi, ktorých bolo 375, poslali 518 prihlášok.

- Celkovo bolo podaných na verejných štátnych a súkromných vysokých školách 83 550 prihlášok.

- Najviac prihlášok na denné štúdium dostala Univerzita Komenského, na externé štúdium súkromná Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety.

SkryťVypnúť reklamu

- Čoraz viac vysokých škôl upúšťa s ohľadom na demografický vývin od výberu uchádzačov na základe overovania ich predpokladov na štúdium.

- Podľa údajov z registra zamestnancov vysokých škôl najstarší vysokoškolský učiteľ vo funkcii profesora mal na vysokých školách (vrátane štátnych) vek 89 rokov, najmladší 36 rokov. Menej ako 56 rokov má štvrtina vysokoškolských učiteľov vo funkcii profesora, medián veku bol 62 rokov a štvrtina vysokoškolských učiteľov vo funkcii profesora mala vek viac ako 66 rokov.

- Vek vysokoškolských učiteľov vo funkcii docent bol od 31 do 83 rokov. Štvrtina vysokoškolských učiteľov vo funkcii docenta má vek do 44 rokov, medián veku bol 54 rokov a štvrtina mala viac ako 62 rokov.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 8. februára 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu