SME

Žilinčania si študentov hľadajú aj v Česku

Deň otvorených dverí môže byť zaujímavý. Zosnímate odtlačky prstov, zastrieľate si na laserovej strelnici

Dva týždne sa s vysokoškolskou pôdou zoznamovali v Žiline priemyslováci z Pardubíc.Dva týždne sa s vysokoškolskou pôdou zoznamovali v Žiline priemyslováci z Pardubíc. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV fakulty)

Fakulta bezpečnostného inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline zatraktívnila vlani dni otvorených dverí o názorné ukážky zamerania študijných programov a vyplatilo sa jej to. Počet prihlášok na bakalárske štúdium sa jej zvýšil o 37 percent.

Žilinská Fakulta bezpečnostného inžinierstva sa v minulom akademickom roku rozhodla úplne zmeniť svoju propagáciu.

„Nepriaznivá demografická krivka stredoškolákov chce jednoducho nové nápady, ktoré by zatraktívnili štúdium,“ objasňuje prodekanka Eva Sventeková.

SkryťVypnúť reklamu

A tak vlani vo februári od piky zmenili deň otvorených dverí pre potenciálnych záujemcov zo stredných škôl.

Nové nápady zabrali

„Už sme nechceli záujemcov iba sucho informovať o možnostiach štúdia, lež ich zaujať a ukázať im, aké možnosti sa im otvárajú počas štúdia na fakulte aj po jeho ukončení,“ vraví Sventeková.

Deň otvorených dverí zatraktívnili názorné ukážky zamerania študijných programov fakulty a výsledok sa prejavil.

„V porovnaní s predchádzajúcim rokom Fakulta bezpečnostného inžinierstva dostala na bakalárske štúdium o 37 percent prihlášok viac,“ hovorí spokojne prodekanka.

O pár dní 17. februára čaká fakultu tohtoročný deň otvorených dverí a organizátori majú v talóne zaujímavý sprievodný program.

Návštevníci sa budú môcť aktívne zapojiť do jednotlivých aktivít, preveriť si svoje strelecké zručnosti a schopnosti na laserovej strelnici, môžu si vyskúšať snímanie odtlačkov prstov, skontrolovať ochranné prvky bankoviek a dokladov pomocou UV svetla, merať hluk v prostredí a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Erasmus+ pre stredoškolákov

V novembri minulého roku sa Fakulta bezpečnostného inžinierstva rozhodla po prvýkrát na svoju propagáciu využiť aj mobilný program Erasmus+, ktorý umožňuje výmenné pobyty stredoškolákov aj ich pedagógov zo zahraničia na vysokých školách na Slovensku.

Fakulta sa na dva novembrové týždne stala akademickou pôdou pre piatich študentov a dvoch pedagógov Strednej priemyselnej školy chemickej z Pardubíc, ktorí si informácie o vysokoškolskom štúdiu z druhej ruky chceli nahradiť vlastnými skúsenosťami.

Výber tejto českej školy nebol náhodný, SPŠCH Pardubice pripravuje svojich študentov v obdobných študijných odboroch ako žilinská fakulta. „Pre nás je Česká republika z pohľadu odborného zamerania stredných škôl na bezpečnostné služby významným partnerom,“ ozrejmila výber prodekanka.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si tiež:Genetička si vysokú školu vyberala podľa svojho koníčkaČítajte 

Stali sa vysokoškolákmi „na skúšku“

„Stredoškoláci sa zapojili do viacerých aktivít, ktoré korešpondujú s ich študijným odborom. Integrovali sa do výučby predmetov poplachové systémy, kriminalistická metodika, psychológia pre bezpečnostných manažérov, riziká priemyselných procesov a projektové riadenie,“ vymenúva prodekanka Sventeková.

Absolvovali praktické cvičenia v požiarno-chemickom laboratóriu a v špecializovanom pracovisku katedry krízového manažmentu, kde prostredníctvom softvérových nástrojov simulovali vznik a vývoj krízových javov. Spolu so zahraničnými študentmi absolvovali prednášky z teórie rizík v anglickom jazyku.

Stredoškoláci zažili atmosféru vysokej školy, integrovali sa medzi vysokoškolských študentov, spoznali nielen ich študijné povinnosti, ale aj to, ako využívajú voľný čas.

SkryťVypnúť reklamu

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 8. 2. 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu