SME
Nedeľa, 29. január, 2023 | Meniny má Gašpar

Trnavská univerzita v Trnave

Trnavská univerzita v Trnave je moderná, atraktívna inštitúcia s tradíciou nadväzujúcou na historickú Universitas Tyrnaviensis, ktorá bola založená v roku 1635.

(Zdroj: Archív Trnavskej univerzity)

UNIVERZITA ZNAMENÁ PREDOVŠETKÝM SPOLOČENSTVO. JE TO OBEC ŠTUDENTOV, UČITEĽOV A VŠETKÝCH OSTATNÝCH, KTORÍ SA SPOLUPODIEĽAJÚ NA VYTVÁRANÍ UNIVERZITNÉHO ORGANIZMU.

Zdrojom jej životaschopnosti je prirodzená ľudská zvedavosť a túžba po poznaní. Hodnotovým podložím, pôdou pod nohami takto založeného spoločenstva, sú na jednej strane akademické slobody; predovšetkým sloboda slova, právo na vlastný názor, vieru a presvedčenie, sloboda vedeckého bádania a umeleckej tvorby.

K tomu však, na strane druhej, neoddeliteľne patrí aj zodpovednosť; za univerzitu ako priestor týchto slobôd, za poznanie ich hraníc, teda za to, že moja sloboda nebude a nemôže byť obmedzením slobody tých druhých. Takto sa vzájomne prepája vzdelávanie s výchovou k schopnosti byť dobrým človekom. To je idea našej univerzity.
profesor René Bílik, rektor Trnavskej univerzity

SkryťVypnúť reklamu

DESAŤ DÔVODOV, PREČO SI VYBRAŤ TRNAVSKÚ UNIVERZITU

1) Akademická excelentnosť
Prakticky žiadna univerzita na Slovensku nemá takú históriu ako Trnavská univerzita, ktorá vznikla v Trnave už v roku 1635. V Trnave sa nachádza jedinečný architektonický vzdelávací komplex (Forum Academicum, Marianum, Adalbertinum a ďalšie).

2) Hodnoty
Naše motto znie: verná hodnotám, s úctou k tradíciám, otvorená výzvam. Chceme študentov viesť k tomu, aby vedeli prevziať zodpovednosť za svoj život, aby boli intelektuálne kompetentní, ako aj emočne zrelí.

3) Genius loci
S našou bohatou históriou úzko súvisí aj genius loci. V jednej ankete získala Trnava postavenie najkrajšieho mesta na Slovensku. Nechýba jej kaviarenský pôvab ani možnosti kultúrneho či športového vyžitia.

4) Rodinná atmosféra
Na našej alma mater panuje rodinná atmosféra. Potvrdzuje to aj súčasná predsedníčka Študentskej rady: „Nielen profesori, ale aj páni vrátnici, pani bufetárka a panie na študijnom oddelení sú vždy pripravení nám pomôcť, sú priateľskí a pristupujú k nám s maximálnou profesionalitou.“

5) Spokojní absolventi
S výrokom „So štúdiom na TU som bol spokojný“ súhlasilo alebo skôr súhlasilo až 83% „čerstvých“ absolventov v skupine absolventov po dvoch rokoch od ukončenia štúdia dokonca až 94% respondentov.

6) Aktívny študentský život
Študenti majú možnosť stať sa členom Študentskej rady a tiež prejaviť svoje talenty napríklad v speváckom zbore, univerzitnej kapele, v časopise Universitas Tyrnaviensis, v Univerzitnom pastoračnom centre a pod.

7) Sme kvalitní a nároční
Pred pár rokmi sme získali Národnú cenu za kvalitu a ako jediná humanitne orientovaná vysoká škola môžeme používať označenie „výskumná univerzita“.

8) Vysoké uplatnenie
Uplatnenie priamo v odbore našlo 80% čerstvých absolventov a až 85% absolventov po dvoch rokoch od ukončenia VŠ. V ankete sme pozorovali zvýšenie zamestnanosti študentov TRUNI v jednotlivých odboroch štúdia, ktoré absolvovali.

9) Neustále sa rozvíjame
Vytvorili sme prostredie pokroku, dialógu a kreativity. Spolupracujeme doma (konzorcium U10+) i v zahraničí. Rozvíjame informačné technológie a budujeme moderné priestory. Pre študentov prenajímame športoviská, aby sa nezabudli hýbať.

10) Máš na výber
Trnavská univerzita má päť fakúlt, takže určite si vyberieš a budeš študovať na filozofickej, teologickej, právnickej, pedagogickej fakulte alebo fakulte zdravotníctva a sociálnej práce. Na výber je viac ako 70 študijných programov a určite je jeden pre teba šitý na mieru.

SkryťVypnúť reklamu

KONTAKT

Trnavská univerzita v Trnave,
Hornopotočná 23, 918 43 Trnava
www.truni.sk/uchadzac

Na Trnavskej univerzite sa v súčasnosti vzdeláva viac ako 5 000 študentov. V jej novodobej histórii získalo vysokoškolské vzdelanie viac ako 33-tisíc absolventov. Podľa študentskej ankety je až 91% poslucháčov spokojných s výberom študijného programu na Trnavskej univerzite.

S výrokom „So štúdiom na TRUNI som bol/a spokojný/á“ skôr súhlasilo alebo úplne súhlasilo až 83% „čerstvých“ absolventov; v skupine absolventov
po dvoch rokoch od ukončenia štúdia spolu 94% z respondentov.

Z TRNAVY BUDE SLOVENSKÝ CAMBRIDGE

Už len kvôli množstvu kostolov a pamiatok sa o Trnave hovorí ako o „malom Ríme“. V jej samom srdci vyrástol Malý Berlín. Je to nezávislé kultúrne a umelecké centrum. Trnava je však takmer štyristo rokov univerzitným mestom. Kardinál Peter Pázmaň v roku 1635 založil Trnavskú univerzitu,
ktorú sme v roku 1992 obnovili. Sme jedineční nielen dátumom svojho vzniku, ale aj unikátnym komplexom univerzitných budov Forum Academicum, ktoré stále žijú študentmi. Preto Trnavu môžeme právom nazývať „malý Cambridge“.

SkryťVypnúť reklamu

ŠTUDENTOM NAPLNO

Na Trnavskej univerzite sa môžeš stať študentom naplno a zapojiť sa aktívne
do rozličných aktivít tvojich spolužiakov. Najvýraznejšou organizáciou je Študentská rada Trnavskej univerzity, ktorá funguje ako poradný orgán rektora.

Primárnou úlohou ŠRTU je reprezentovať hlas študentov TRUNI a zastupovať ich názory. ŠRTU vytvára kvalitnejšie prostredie a sociálny život pre študentov. Organizuje študijné, odborné, sociálne, športové, kultúrne a spoločensk
záujmy študentov, a to napríklad prostredníctvom klubov, ktoré fungujú na pravidelnej báze (raz týždenne) a do ktorých sa môžete zapojiť kedykoľvek počas akademického roka.

Momentálne je otvorený basketbalový, volejbalový klub, florbalový, hiit, crossfit a bežecký klub, hiit klub, ale aj šachový, debatný, literárny klub a filmový klub či horolezecká stena v BouldroFke.

SkryťVypnúť reklamu

ČO ROBÍ ŠRTU?

Na začiatku každého akademického roka organizujeme tútoring, vďaka
ktorému je každému prvákovi pridelený starší študent, ktorý mu pomáha začleniť sa do vysokoškolského prostredia. Následne pre prvákov organizujeme Truni pochod, na ktorom nováčikom poukazujeme hlavné body „malého Cambridge“ (fakulty, kaviarne, obchody, telocvične…), aby sa vedeli v meste lepšie zorientovať.

Názory a postrehy študentov nám skutočne nie sú ľahostajné, preto každý rok organizujeme akciu s názvom Káva za názor, na ktorej zbierame anonymné podnety študentov na fungovanie univerzity.

Získané informácie komunikujeme ďalej vedeniu, ktoré intenzívne pracuje na zvyšovaní kvality aj na základe týchto podnetov.

VÝBER: ČO MÔŽEŠ ŠTUDOVAŤ NA TRUNI

• právo
• dejiny a teória umenia
• filozofia
• história
• klasická archeológia
• politológia
• psychológia
• sociológia
• laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve
• ošetrovateľstvo
• sociálna práca
• rozvoj dieťaťa a štúdium rodiny
• verejné zdravotníctvo
• counseling
• základy kresťanskej filozofie a katolíckej teológie
• anglický jazyk a anglofónne kultúry
• animácia výtvarného umenia
• predškolská a elementárna pedagogika
• slovenský jazyk v komunikácii nepočujúcich
• sociálna pedagogika a vychovávateľstvo
• učiteľstvo anglického jazyka a literatúry
• učiteľstvo (v kombinácii)

SkryťVypnúť reklamu

PODROBNÚ PONUKU NÁJDEŠ NA
www.truni.sk/studijne-programy

Termín podania prihlášky

Názov fakultyFilozofická fakultaPedagogická fakultaFakulta zdravotníctva a sociálnej práceTeologická fakultaPrávnická fakulta
Bc. štúdium do28.2.202328. 2. 202331. 3. 202331. 3. 202331. 3. 2023
Mgr. štúdium do28.2.202328. 2. 202330. 4. 202331. 3. 202315. 6. 2023
PhD. štúdium do28.2.202311. 6. 202331. 5. 202331.5. 202315. 6. 2023

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Lubomír Kopeček

Politológ hodnotí výsledok českých prezidentských volieb.


14 h
Paul Kristofic.

O rekordoch v tíme nehovoria.


Nikola Baďová 10 h
Ilustračná snímka.

Je najvyšší čas napadnúť exkluzivitu heterosexuálnych manželstiev na Ústavnom súde.


Daniel Podolský 27. jan
Milan Škriniar

Kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie bude najneskôr od leta hráčom PSG.


Sportnet 7 h
SkryťZatvoriť reklamu