Na vlastnej koži: Život so študentskou pôžičkou je jednoduchší

Natália Jabůrková študovala súčasne dve fakulty jednej vysokej školy.

Natália Jabůrková.Natália Jabůrková. (Zdroj: ARCHÍV N. J.)

Bratislavčanku Natáliu Jabůrkovú po absolvovaní Konzervatória prijali na Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení v Bratislave a o rok neskôr na Hudobno-tanečnú fakultu tej istej vysokej školy.

Až po prijatí zistila, že na základe zákona má bezplatne nárok len na jednu vysokú školu. Ďalšie štúdium si mala hradiť sama. Ročné školné v tom čase vychádzalo na 1500 eur za rok. Napriek faktu, že popri dvoch „školách“ pracovala, nezarábala toľko, aby si vedela pokrývať školné aj životné náklady.

Štipendium nevyšlo

Žiadala o odpustenie poplatkov a skúšala sa uchádzať aj o sociálne štipendium. Hoci žila len s jedným rodičom, na dosiahnutie sociálneho štipendia to nestačilo. V období, keď jej bolo jasné, že úhrada školného ju neobíde, začala sa aktívne zaoberať získaním potrebných financií.

Fond na podporu vzdelávania sa v tom čase ukázal ako najlepšia možnosť. Pôžičku mohla začať splácať až po ukončení štúdia a v jej prípade dnes vychádzajú mesačné splátky na dvanásť eur mesačne. Pôžičku môže splácať až desať rokov a zároveň ju kompletne kedykoľvek vyplatiť.

V súčasnosti ju spláca štvrtý rok a platby posiela priamo na účet. Odpadajú zloženky, šeky a ďalšie nezmysly, s ktorými musíte ísť na poštu.

Vybavovanie je jednoduché

Natália Jabůrková hovorí, že získať študentskú pôžičku je jednoduché a môžete o ňu požiadať ako na bakalárskom, tak aj na magisterskom stupni.

Jedinou podmienkou je štúdium prvej vysokej školy. Ona obe študovala súbežne a nebol to žiadny problém.

Proces papierového vybavovania trval len pár dní a spomína si, že peniaze takisto prišli rýchlo. Pracovníčky fondu jej pomohli zorientovať sa v zmluvách a úradných dokumentoch, čo bolo pre študentku v tom čase veľkou neznámou. Zamestnankyne fondu jej však každý detail trpezlivo vysvetlili (aj niekoľkokrát).

Prečítajte si tiež: Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok Čítajte

Doprajte si čas

Jediný problém mala Natália s tým, že rozhodnutie o výške školného (po zľave) posielala fakulta pomerne neskoro, a tak nemohla čerpať plnú sumu pôžičky. V tom čase to bolo 1500 eur. V súčasnosti už fond ponúka vyššiu sumu, až 2500 eur.

Škola jej vtedy 500 eur odpustila, a tak sa do limitu 1000 eur, ktoré získala z fondu, zmestila.

Budúcim uchádzačom odporúča, aby Fond na podporu vzdelávania navštívili osobne a poradili sa priamo s kompetentnými osobami, nebudú potom v strese, že im chýbajú peniaze.

„Ja som čakala na zázrak, celú situáciu som si zbytočne skomplikovala a dopriala si dávku kvalitného stresu. Ak by som nestihla zaplatiť školné, nemohla by som do prvého ročníka vôbec nastúpiť,“ spomína Natália Jabůrková.

Využite šance, kým študujete

Dôvody, pre ktoré študenti potrebujú peniaze, nemusia byť spojené len so samotným denným štúdiom. „Využiť študentskú pôžičku sa oplatí aj v prípade, že chcete vycestovať na študijný pobyt, absolvovať neplatenú stáž alebo študovať v zahraničí,“ hovorí Natália.

Dodnes si spomína na kamarátku, ktorú prijali na vysokoškolské štúdium do Paríža a štipendium jej pokrývalo ledva nájom. „To, že nemala peniaze na potraviny a mohla si dovoliť len byt bez kúpeľne, ma vydesilo. Štúdium v zahraničí som z finančných dôvodov zbabelo zavrhla a stále to ľutujem,“ hovorí Natália, ktorá sa napokon do zahraničia vydala.

Prečítajte si tiež: Zákon upravil školné, ak vysokoškolák študuje dlhšie Čítajte

Mať možnosť zúčastniť sa na stáži takisto nevyužila a mrzí ju to. Hovorí, že možno by na to, čo chce v budúcnosti robiť, prišla skôr a prirodzenejšie. „Nepremárnila“ by roky prácou v gastronómii, ktorá ju ubíjala a frustrovala.

„Keď som pred štyrmi rokmi končila vysokú školu, tak situácia nebola jednoduchá a pracovné možnosti absolventom umeleckých odborov nepadali z neba. Na základe svojej osobnej skúsenosti by som poradila študentom, aby sa nebáli a chopili sa každej šance. Nedajte sa zastaviť tým, že v tomto momente nemáte peniaze,“ radí budúcim vysokoškolákom Natália.