Hoci hlad po odborníkoch neutícha, firmy paradoxne znižujú nároky

Chuť učiť sa boduje vo firmách viac ako znalosť účtovníctva

Prácu s počítačom či znalosť cudzích jazykov už firmy v pracovných inzerátoch požadujú menej. Často to berú ako samozrejmosť.Prácu s počítačom či znalosť cudzích jazykov už firmy v pracovných inzerátoch požadujú menej. Často to berú ako samozrejmosť. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Náš nový kolega by mal byť tvorivý, pozitívne myslieť a mal by mať chuť učiť sa nové veci. A zároveň by mal hovoriť po anglicky.

Požiadavky na absolventov vysokých škôl sa v posledných piatich rokoch významne zmenili. Hoci hlad zamestnávateľov po odborníkoch vo viacerých oblastiach neutícha, firmy, paradoxne, postupne znižujú odborné nároky na svojich nových zamestnancov.

Podľa hovorkyne pracovného portálu Profesia.sk Nikoly Richterovej je to aj výsledok napätej situácie na trhu práce.

Tento trend potvrdzujú aj zistenia personálnej agentúry Manpower. Pri rekordnom nedostatku ľudí podľa nej takmer polovica firiem prehodnocuje svoje požiadavky týkajúce sa vzdelania alebo skúseností potrebných pre danú pozíciu. Svoje požiadavky jednoducho prispôsobujú obmedzeným možnostiam trhu práce.

Pracovný portál Profesia.sk analyzoval požiadavky firiem na absolventov vysokých škôl. Výsledky štúdie ukazujú, že podiel pracovných ponúk, ktoré vyžadujú odborné znalosti, v reči odborníkov na ľudské zdroje takzvané hard skills, sa v priebehu posledných piatich rokov významne znížil.

Najviac cenenými zručnosťami medzi zamestnávateľmi sú komunikačné zručnosti, či už písomné alebo ústne.

Ešte pred piatimi rokmi firmy v inzerátoch uvádzali ako nutnú podmienku aktívnu znalosť angličtiny, jazyk na komunikatívnej úrovni, vysokoškolské vzdelanie ekonomického zamerania, znalosť práce s PC a vodičský preukaz typu B. Týchto päť odborných znalostí čiže hard skills bolo v roku 2014 v prvej desiatke najčastejšie požadovaných znalostí u vysokoškolákov.

"Za päť rokov sa toto číslo zredukovalo. V roku 2018 vidíme v prvej desiatke hard skill iba v jednom prípade," komentovala výsledky analýzy Richterová.