SME

Matematika aj fyzika sú o logickom myslení

Téma: Čo mi dalo štúdium na slovenskej vysokej škole

Imatrikulácia tohtoročných prvákov na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach. Imatrikulácia tohtoročných prvákov na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV FAKULTY)

Ako sa študuje na Technickej univerzite v Košiciach, na ktorej diplom absolventa už získalo vyše 90-tisíc študentov, približuje inžinier DOMINIK TUDOŠ, doktorand na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií, v študijnom programe Ekonomika zemských zdrojov.

Maturoval som na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Michalovciach, mal som zameranie na elektrotechniku, informatiku a ekonomiku.

Som príkladom toho, že aj napriek štúdiu elektrotechniky a informatiky neplatí, že sa študent musí na vysokej škole uberať výhradne smerom stredoškolského štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

Prihlášku na vysokoškolské štúdium som totiž poslal na Fakultu baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.

Touto informáciou by som chcel povzbudiť všetkých, ktorí už počas strednej školy mali isté zameranie a teraz majú obavu z toho, či je vhodné ho meniť.

V prvom rade by štúdium na vysokej škole malo byť akýmsi nástrojom na to, aby človek získal odbornosť v tom, čo ho baví a čo chce neskôr ako svoje povolanie naozaj vykonávať.

Prečítajte si tiež: Počet vysokoškolákov klesá, zahraničných však pribúda Čítajte 

Naučíte sa logicky myslieť

Dnes už mám za sebou bakalárske aj inžinierske štúdium, som v treťom ročníku doktorandského. Ak by som sa mal rozhodovať ešte raz, určite by som nemenil.

Priznávam, že pre mnohých stredoškolákov môže na Fakulte baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií odstrašujúcim dojmom pôsobiť práve matematika, fyzika a v niektorých prípadoch (našťastie v mojom nie) aj chémia či štatistika.

SkryťVypnúť reklamu

Ibaže pri štúdiu majú obrovský význam. Pochopiť všetky vzťahy a väzby, ktoré sú prítomné či už pri počítaní príkladov, alebo chápaní fyzikálnych súvislostí, posúva študenta vpred. Naučia ho logickému mysleniu.

Matematika „mátala“ aj mňa. Myslím, že som opakoval azda každú jednu skúšku z matematiky. Doučovala ma polovica internátu a z úspechu sa tešili viac ako ja, pretože to znamenalo, že už majú odo mňa pokoj. Bolo to pre mňa veľmi stresujúce a nemyslel som si, že to vôbec dokážem.

Ako ma osobný úlet naštartoval

A dnes sa už môžem priznať, že jednu skúšku som sa pokúsil napísať pomocou využitia moderných technológií a riešenie príkladov som mal diktované priamo do ucha. Ak si však myslíte, že mi to prešlo – mýlite sa. Prišlo sa na to rýchlo a takmer som sa ocitol pred disciplinárnou komisiou. Tento úlet spôsobil, že som sa potom naozaj snažil a výsledok sa prejavil, čo ma posunulo veľmi ďaleko dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

V priebehu svojho štúdia som sa stretol s geodéziou, geografickými informačnými systémami, programovaním vo viacerých jazykoch, PLC automatmi a v neposlednom rade aj ekonomikou a manažérstvom.

Je to obrovský súbor poznatkov, za ktoré som dnes veľmi vďačný. Formovali moje zmýšľanie a osobnosť. Niektoré som mal rád a bavili ma, ale treba si uvedomiť, že nikdy neexistujú iba dobré veci, ale sú tu aj tie povedzme menej príjemné, ktoré však treba zdolať.

Prečítajte si tiež: Pôžička na štúdium je vyššia, až 2500 eur na rok Čítajte 

Vďaka tomu som sa naučil bojovať, ísť za tým, čo naozaj chcem a výsledkom nie je iba to, že som úspešným absolventom vysokej školy, ale aj skutočnosť, že tú silu bojovať a nevzdávať sa využívam prakticky takmer stále či už v pracovnom, alebo súkromnom živote.

Asi najväčším zážitkom počas štúdia je pre študenta vidieť aktívnu baňu v hornej Nitre, kde prebieha ťažba hnedého uhlia. Aby ste videli tieto priestory počas aktívnej ťažby, musíte byť pracovníkom baní alebo študentom našej fakulty. Ocitnete sa v hĺbke 300 metrov pod zemským povrchom, presúvať sa budete banským vláčikom a uhlie budete mať doslova všade.

SkryťVypnúť reklamu

Ako získať zľavu na ubytovaní

Aby som však nepísal iba o štúdiu. Študent sa stáva súčasťou akéhosi akademického mestečka, kde nie sú iba skriptá a učenie sa, ale i zábava a mnoho skvelých zážitkov.

V internáte existujú obrovské možnosti využitia voľného času, či už v posilňovni, klubovniach s premietačkou, biliardom, veľkou telocvičňou pripravenou na využitie v mnohých športových aktivitách, alebo študentská televízia a rádio. To všetko viete absolvovať v papučkách, stačí opustiť svoju izbu.

Ak sa rozhodnete prispieť k chodu fakulty či internátu formou členstva v študentskej rade, študentskej polícii, alebo v akademickom senáte – čakajú vás odmeny vo forme 50- až 100-percentnej zľavy na ubytovaní.

Čakajú vás diskotéky a festivaly pripravované pod hlavičkou fakúlt a univerzít, na ktorých môžete stretávať aj svojich pedagógov. Vtedy v nich spoznáte aj svojich kamarátov a zistíte, ako dobre sa vedia zabaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to teda zhrnúť na záver? Určite neľutujem rozhodnutie ísť na vysokú školu a myslím, že nebudete ľutovať ani vy. Ak si dokážete správne vybrať a rozdeliť si čas na školské povinnosti a zábavu – prežijete niekoľko skvelých rokov, na ktoré budete dlho spomínať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu