SME

Ako sa študuje na Islande? Moderne, ináč ako u nás

Téma: Čo mi dal zahraničný študijný pobyt na Erasme

Dominika Knotková vo svojom voľnom čase veľa cestovala, prešla celý Island. Dominika Knotková vo svojom voľnom čase veľa cestovala, prešla celý Island. (Zdroj: ARCHÍV D. K.)

Pre erasmácky pobyt na Islande sa DOMINIKA KNOTKOVÁ rozhodla v treťom ročníku bakalárskeho štúdia. Vybrala si zo zoznamu krajinu, ktorá bola jej srdcu najbližšia – Island. Dnes ľutuje, že tam nešla na dlhšie. University of Akureyri jej ukázala, ako by vysokoškolské štúdium naozaj malo vyzerať.

Dominika Knotková študuje na Univerzite Komenského v Bratislave odbor medzinárodný manažment. Tento akademický rok je už v magisterskom štúdiu.

Pre erasmácky pobyt na Islande sa rozhodla v treťom ročníku bakalárskeho štúdia. "Island je moja srdcovka, rozhodla som sa ísť až na letný semester (od januára do mája), a to bolo málo. Dnes by som už bez váhania išla na celý akademický rok (od septembra do mája). Je to úžasná krajina, kde majú ľudia rešpekt pred prírodou, pretože vedia, že je naozaj mocná," hovorí Dominika.

SkryťVypnúť reklamu

Na Islande je väčšinou roka sneh, až na pár "letných mesiacov". Polárna žiara, soby pri cestách, vodopády, termálne pramene či vykurovanie ciest sú tam úplne bežné.

Príprava na každú hodinu

Dominika študovala na University of Akureyri. "Tu som pochopila, ako by malo vysokoškolské štúdium naozaj vyzerať," hovorí.

Na rozdiel od Slovenska sa semester začína už 6. januára a končí sa väčšinou v polovici mája.

Učitelia síce od študentov vyžadovali veľa, napríklad na každú hodinu sa bolo treba pripraviť, ale aj im veľa dávali. "Mali sme s nimi skôr kamarátsky vzťah, na každého sme mali telefónne číslo, mohli sme za nimi prísť hocikedy konzultovať, ak nám niečo nebolo jasné, veľa s nami diskutovali."

Škola bola moderne vybavená, po chodbách sa pohybovali roboty a diaľkoví študenti nemuseli do školy cestovať, lebo boli na hodinách prítomní cez roboty, na ktoré sa pripojili a ovládali ich. To, čo sa na hodinách deje, si študenti môžu vypočuť aj spätne doma, pretože ju vždy učitelia nahrávali.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od Slovenska sa semester začína už 6. januára a končí sa väčšinou v polovici mája. Dominika mala školu trikrát do týždňa, ale prípravám sa pre náročnosť musela venovať aj vo voľnom čase.

Zlepšila si angličtinu, dokonca sa naučila aj niečo po islandsky, keďže to bol jeden z jej piatich predmetov, ktorý tam študovala.

Prečítajte si tiež: Chodila som na predmety, ktoré boli novinkou Čítajte 

Pivo je tu extrémne drahé

Dominika vo svojom voľnom čase veľa cestovala, prešla celý Island. Hovorí, že spoznala úžasných ľudí z celého sveta – dokonca aj z Grónska.

Zistila, ako Islanďania rozmýšľajú, fungujú, že vôbec neberú prácu tak zodpovedne ako my, ale skôr sezónne, že zimu a silný vietor nevnímajú cez vrstvy teplého oblečenia, oni chodia v tričkách s krátkych rukávom.

S kamarátmi sa stretávali na pive, hoci bolo extrémne drahé, stíhala chodiť do posilňovne, pretože mala krásny výhľad na oceán. Rada si spomína na deň, keď bola snehová búrka a v Akureyri napadlo asi meter snehu. Len čo sa to vonku upokojilo, išli sa s kamarátmi von vyšantiť do snehu.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Učebnice kupovať netreba, učivo je dostupné na webe Čítajte 

Nejsť na Erasmus je chyba

"Erasmus pobyt je tým najlepším rozhodnutím, ktoré som mohla v mojom študentskom živote spraviť," hovorí Dominika.

Počas bakalárskeho štúdia sa na Erasmus bála vycestovať, mala strach, že to bude príliš ťažké, že nezvládne študovať po anglicky, že jej budú chýbať rodina, domov, kamaráti.

Dnes svojich mladších kolegov nabáda, aby sa nebáli vycestovať, lebo na tieto nové zážitky a skúsenosti budú ešte dlho spomínať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu