Videl som, ako funguje fínske školstvo

Téma: Čo mi dal zahraničný študijný pobyt na Erasme.

Pohľad na hlavnú budovu Campusu Aalto university, Espoo, Fínsko.Pohľad na hlavnú budovu Campusu Aalto university, Espoo, Fínsko. (Zdroj: ARCHÍV J. S.)

Ako študent inžinierskeho štúdia precestoval minulý rok veľkú časť Fínska, dostal sa až na sever do Laponska, navštívil aj Estónsko. JAKUBOVI SNOPKOVI erasmácky pobyt vo Fínsku otvoril oči.

Som študentom na Žilinskej univerzite v Žiline, momentálne som v piatom ročníku (druhý ročník inžinierskeho štúdia) v odbore riadenie procesov. O Erasme som rozmýšľal už niekedy od druhého ročníka bakalárskeho štúdia. Ale stále iba v teoretickej rovine.

Až v treťom ročníku som sa rozhýbal, lebo som vedel, že v štvrtom ročníku (prvý stupeň inžinierskeho) bude najlepšia príležitosť vycestovať, veď v piatom ročníku pri diplomovej práci by to už nebolo možné.

A tak som sa dal do vybavovania. Vždy som mal záľubu skôr pre severské krajiny a preto som sa aj rozhodol pre Aalto university vo Fínsku.

Po vybavení všetkých dokumentov som vycestoval na začiatku septembra.

Prečítajte si tiež: Ako sa študuje na Islande? Moderne, ináč ako u nás Čítajte

Pomoc od tútorov študentov

Už v úvode som bol milo prekvapený prístupom školy, hneď prvý týždeň sme mali taký welcome week, kde sme mali veľa prezentácií o škole, čo a ako funguje, napríklad športoviská, verejná doprava a podobne.

Boli nám pridelení tútori (študenti zo školy), ktorí nás povodili po škole a všetko nám poukazovali, tak isto sme s nimi komunikovali počas celého pobytu a chodili s nimi na rôzne akcie a výlety, ale boli nám k dispozícii aj v prípade, že sme mali problém alebo potrebovali niečo vybaviť.

Nápomocná bola aj koordinátorka na škole pre Erasmus, vždy, keď som niečo potreboval zistiť alebo vybaviť, hneď mi odpisovala na maily alebo sme sa dohodli na stretnutí a všetko vyriešili. Takže sa naozaj nie je čoho báť.

Do školy chodil len na prednášky

Výučba na fínskej univerzite sa zásadne odlišovala od spôsobu, na ktorý sme zvyknutí doma na Slovensku.

Rozdiel bol nielen v štýle výučby, ale aj v náročnosti. Keďže vo Fínsku je master’s degree vyučovaný v angličtine, či tam je erasmák, alebo nie je, tak nikto nepozeral na to, že ste exchange student a museli ste si plniť všetky povinnosti ako fulltime študenti.

Do školy som chodil minimálne, len na prednášky. Cvičenia povinné neboli, pretože študenti dostávajú každý týždeň zadania, ktoré treba vypracovať. Či ich spravíte v škole, alebo doma, bolo jedno, len ich bolo treba načas odovzdať.

Ja som ich robil väčšinou doma, pretože čo sa týka riešenia, vám v škole nikto neporadí, musíte problém vyriešiť sám, v škole to bolo skôr len o poskytnutí technických pomôcok.

Štúdium mi zabralo dosť veľa času, úlohy, ktoré sme dostávali, boli celkom náročné a hlavne zo začiatku som mal problém sa dokopať a dačo robiť. Ale postupne som si vybudoval režim, aby som stíhal. Keď som chcel chodiť s kamarátmi von a cestovať, bolo to nevyhnutné. Po nejakom čase sa mi to podarilo.

Prečítajte si tiež: Počas štúdia sa dajú využiť aj tri študijné pobyty Čítajte

Zážitky z cestovania

Pobyt mi dal veľa, ťažko to aj slovami opísať, najviac som vďačný za možnosť študovať v zahraničí a vidieť, ako tam veci fungujú, najmä čo sa týka školstva, ale aj iných vecí, dosť to človeku otvorí oči a vie aj lepšie veci potom porovnať.

A druhá vec je, že tam spoznáte veľa ľudí z celého sveta a tak sa dozviete nielen o krajine, v ktorej ste, ale aj o iných, najmä ak máte šťastie, že bývate na izbe napríklad s Kanaďanom z Calgary ako ja.

Stali sme sa skvelými kamarátmi a mám motiváciu ísť ho do Kanady navštíviť.

Precestoval som veľkú časť Fínska až na sever do Laponska, čo bol jeden z najkrajších zážitkov. Tak isto som navštívil aj Estónsko, to bolo z Helsínk loďou len na skok. Išiel som do Švédska, na ktoré som si však vyhradil viacero dní, najviac sa mi páčila návšteva Štokholmu.

Erasmus by som určite odporučil každému, je to skvelá skúsenosť a možnosť pre cestovanie. Mne osobne sa páčilo aj študovať v zahraničí a zisťovať, ako to funguje a vidieť tie rozdiely medzi nami. Tak isto spoznáte veľa ľudí z celého sveta, čo vám určite do budúcna pomôže, ak by ste chceli cestovať.