SME

Kariéru právnika si treba naštartovať už počas štúdia

LUKÁŠ MICHÁLIK (33), absolvent Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, je po ôsmich rokoch praxe partnerom v advokátskej kancelárii Hamala Kluch Víglaský v Bratislave.

Celé štúdium na University of California, Berkeley je postavené na diskusii, prezentovaní názorov, vyvracaní
a argumentácii iných názorov.Celé štúdium na University of California, Berkeley je postavené na diskusii, prezentovaní názorov, vyvracaní a argumentácii iných názorov. (Zdroj: ARCHÍV L. M.)

Od tretieho ročníka vysokej školy kombinoval štúdium s prácou. Vyplatilo sa mu to. Na University of California, Berkeley pochopil, čo bežne vidieť v amerických filmoch s právnickou tematikou – právnik je v prvom rade dobrý rečník a jeho sila tkvie v schopnosti presadiť svoj argument. Záujemcom o štúdium práva radí, ako si treba budovať právnickú kariéru.

Maturoval som na Gymnáziu Jána Papánka na Vazovovej ulici v mojom rodnom meste v Bratislave. Počas gymnázia som absolvoval ročný výmenný pobyt v USA a po jeho skončení som si zaumienil, že sa do USA študovať ešte vrátim.

SkryťVypnúť reklamu

Právo som šiel študovať na Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Bol to kompromis medzi mojou túžbou študovať v zahraničí, no zároveň absolvovať štúdium, ktoré bude akceptovateľné a bez väčších problémov uznané pre výkon právnej praxe naspäť doma na Slovensku.

V Prahe som veľmi rýchlo pochopil, že kariéra právnika síce začína niekde na univerzite, ale nemôže sa naplno a rýchlo rozvinúť bez relevantnej praxe už počas štúdia. Preto som ako študent 3. ročníka začal pracovať v advokátskej kancelárii Hamala Kluch Víglaský v Bratislave a intenzívne som kombinoval štúdium s prácou.

Na začiatku každého semestra som si nastavil svoj študijný rozvrh a plán a zvyšné voľné dni som trávil v advokátskej kancelárii. Voľné letá a medzisemestrové obdobia, počas ktorých moji rovesníci cestovali a užívali si voľné chvíle, som ja trávil v kancelárii v plnom pracovnom nasadení.

SkryťVypnúť reklamu

Táto kombinácia štúdia a práce sa ukázala ako jedno z najlepších a najdôležitejších rozhodnutí pre moju právnu prax. Poznatky zo štúdia a poznatky z praxe sa veľmi dobre dopĺňali. Keď som nastupoval ako advokátsky koncipient do rovnakej kancelárie, v ktorej som praxoval, bola moja štartovacia pozícia na kariéru advokáta určite jednoduchšia ako pre mojich kolegov, ktorí počas štúdia nepracovali.

Doplňujúce štúdium v Kalifornii

Počas praxe advokátskeho koncipienta som sa venoval obchodnému právu a mal som to šťastie pracovať pre veľké medzinárodné korporácie. V tomto období, aj pod vplyvom môjho šéfa Romana Hamalu, som sa vrátil k svojmu dávnejšiemu plánu absolvovať doplňujúce štúdium v zahraničí.

Keďže som sa rozhodol podať si prihlášku na program LL.M. na niektoré z top univerzít v USA (Columbia Law School, NYU Law, Stanford Law, Berkeley Law), vedel som, že prijímací proces bude veľmi náročný vzhľadom na limitovaný počet študentov ročníka. V rámci prijímacieho konania sa univerzity nepozerajú na uchádzačov iba optikou výsledkov vedomostných alebo psychologických testov. Oveľa viac sa zameriavajú na osobnostný profil, skúsenosti a záujmy uchádzačov.

SkryťVypnúť reklamu

Preto okrem znalosti anglického jazyka a dobrých študijných výsledkov sú ďalšími veľmi dôležitými podkladmi osobnostná esej uchádzača, referencie a odporúčania od ľudí z akademickej a profesijnej oblasti. Môžem povedať, že zháňať referencie a odporúčania od bývalých pedagógov a školiteľov nie je najjednoduchšie. Na to dnes mladších kolegov upozorňujem.

Dve z vybraných univerzít ma prijali a po ťažkom rozhodovaní som dal prednosť University of California, Berkeley na druhej strane zálivu od San Francisca.

Keďže som na jeden rok menil kompletne celý svoj život, musel som sa po príchode do Berkeley zariadiť – prenajať si byt, založiť si účet, kúpiť telefón, vybaviť študentské ID a vstupy do jednotlivých zariadení univerzity, kúpiť si bicykel a lístok na hromadnú dopravu. Bolo to vzrušujúce, ale aj stresujúce obdobie, plné neznámych vecí a situácií.

SkryťVypnúť reklamu

Musím povedať, že univerzita to mala perfektne zvládnuté, mali sme k dispozícii celý aparát pracovníkov školy, ktorých náplňou bolo previesť nás týmto prechodným obdobím.

Pedagóg neprednáša, vedie študenta

Štúdium na University of California, Berkeley sa odlišovalo od toho, čo som zažil na univerzite v Prahe.

Úlohou pedagóga tu nie je matériu odprednášať, ale viesť študentov k tomu, aby si sami vedomosti formovali a odnášali z výučby. Štandardných prednášok, ako ich poznáme u nás, by som asi spočítal za celé štúdium na prstoch jednej ruky.

Prevažovali interaktívne formy výučby, či už to boli workshopy, simulované arbitráže, príprava a prezentácie projektov v skupinách, alebo večere u profesora s ochutnávkou vína a odbornou diskusiou na určitú tému.

SkryťVypnúť reklamu

Celé štúdium je postavené na diskusii, prezentovaní názorov, vyvracaní a argumentácii iných názorov. Až tu som pochopil to, čo bežne vidieť v amerických filmoch s právnickou tematikou – právnik je v prvom rade dobrý rečník a jeho sila tkvie v schopnosti presadiť svoj argument.

Čas, keď som nemal výučbu, som trávil prevažne v knižnici, študovaním materiálov a prípravou na ďalšie sekcie výučby. V knižnici a vo fakultnej kaviarni sa odohrával takmer všetok profesijný, ale aj sociálny život študentov.

Voľné letá a medzisemestrové obdobia som trávil v kancelárii v plnom pracovnom nasadení.

Asi najväčším rozdielom oproti štúdiu na Slovensku je prístupnosť a flexibilita profesorov a celkovo študijného systému.

Je absolútnym štandardom, že profesori aktívne reagujú a komunikujú s vami aj mimo vyučovacích blokov. Zmazáva sa tam vzťah akejsi nadradenosti nad študentmi a cítiť silnú kolegialitu.

SkryťVypnúť reklamu

Prepojenosť na prax

Vzhľadom na polohu Berkeley v blízkosti Silicon Valley bolo naše štúdium obohatené o rôzne prepojenia na prax.

Ja osobne som zažil mnoho workshopov a negociačných sedení so špičkovými právnikmi pôsobiacimi v Silicon Valley nad reálnymi prípadmi, ktoré riešili počas svojej praxe. Práve v čase môjho štúdia Facebook vstúpil na burzu a na jednu z našich hodín nám profesor priviedol partnera advokátskej kancelárie, ktorá asistovala Facebooku pri vstupe na burzu a ten nás previedol celým procesom.

Okrem samotnej výučby má škola veľmi dobre zvládnuté aj mimoškolské aktivity a možnosti. Keďže je University of California, Berkeley veľká inštitúcia s mnohými fakultami a oddeleniami, ako študent máte veľmi veľa možností využiť zariadenia iných fakúlt alebo budov v kampuse vo voľnom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som so spolužiakmi intenzívne využíval športové centrum, tenisové kurty, univerzitné kino a parky v kampuse. No a ak nám univerzitný kampus bol malý, oblasť takzvaná Bay Area ponúka obrovské možnosti na výlety a iné aktivity. Takisto aj samotná Kalifornia je bohatá na cestovateľské možnosti.

Návrat na Slovensko

Po úspešnom absolvovaní štúdia v Berkeley som sa vrátil naspäť na Slovensko do advokátskej kancelárie Hamala Kluch Víglaský, kde som začal ešte ako študent a pokračoval som v kariérnom raste.

Som už partnerom a s kolegami sa venujeme moderným odvetviam obchodného práva, ako sú fúzie a akvizície, bankovníctvo a financie, právo nehnuteľností a podobne. V praxi sa snažím o profesionálnu kultúru a otvorenú komunikáciu, s ktorou som sa stretával na univerzite v Kalifornii.

SkryťVypnúť reklamu

Tím našej kancelárie aktuálne tvoria aj študenti právnických fakúlt. Momentálne zamestnávame troch študentov z rôznych ročníkov, ktorí u nás participujú na právnej práci.

Okrem toho pravidelne pre študentov pripravujeme rôzne workshopy a semináre, aby mali možnosť, podobne ako som mal ja, do svojho štúdia vtesnať trochu praktických skúseností.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu