SME

Na olympiádach sa osmelil, dnes študuje v Londýne

Miroslav Gašpárek študuje biomedicínske inžinierstvo

Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii.Miroslav Gašpárek stážoval počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva aj na súkromnej, výskumne orientovanej Stanford University v Kalifornii. (Zdroj: ARCHÍV M. G.)

Miroslava Gašpáreka odmalička zaujímala matematika, astronómia, fyzika, fungovanie sveta. V Londýne už štvrtý rok študuje na prestížnej vysokej škole Imperial College biomedicínske inžinierstvo. Od prvého ročníka sa zapája do výskumu, robí startupy, zastupuje všetkých študentov bioinžinierstva v katedrových a fakultných výboroch. V zahraničí chce získať skúsenosti a potom sa chystá na Slovensku vybudovať biotechnologickú spoločnosť.

Maturoval na Súkromnom bilingválnom gymnáziu v Žiline, kde študoval v angličtine. Venoval sa mnohým veciam – od recitovania cez olympiádu ľudských práv až po fyziku.

SkryťVypnúť reklamu

Na začiatku štúdia na strednej škole si však vôbec nevedel predstaviť, že by mohol ísť študovať do zahraničia – mená univerzít ako Oxford, Imperial College či Harvard poznal len z novín.

Zmenilo sa to až po účasti na niekoľkých medzinárodných olympiádach z astronómie a fyziky, kde postretával rovesníkov z celého sveta, ktorí sa na zahraničných univerzitách zvučných mien chystali študovať. Dodalo mu to dôveru a na začiatku maturitného ročníka už bol pevne rozhodnutý, že aj on chce študovať v zahraničí.

To už mal za sebou aj skúsenosti z päťmesačného pobytu na Edmund’s College, najstaršej katolíckej škole vo Veľkej Británii.

Dnes je študentom štvrtého a posledného ročníka biomedicínskeho inžinierstva na Imperial College v Londýne.

Vybral si odbor, ktorý mu umožňuje skombinovať vášeň pre matematiku a fyziku s medicínou.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere zavážili dva faktory. Imperial College má jasne vyprofilovaný odbor biomedicínskeho inžinierstva a Londýn bol pre Mira veľmi príťažlivým miestom.

Vie si rozvrhnúť čas

Miro Gašpárek si po príchode na Imperial College povedal, že musí čo najtvrdšie pracovať a snažiť sa robiť veci najlepšie, ako dokáže, či už pôjde o štúdium, alebo o mimoškolské aktivity.

Rozhodol sa vziať zodpovednosť do vlastných rúk a využiť úžasnú príležitosť, ktorej sa mu dostalo. Od svojho profesora, jedného z najväčších expertov na mechaniku tekutín v lymfatickom systéme, sa naučil, že ak si človek správne rozvrhne čas, stihne veľa vecí.

Na Imperial College nemajú profesori na kanceláriách titul. Tituly predsa nehovoria nič o tom, akí sme ľudia.

A tak sa Mirov deň počas školského roka začína budíčkom už o pol piatej.

Prečíta si Bibliu, pomodlí sa, zacvičí si, vypije kávu a približne hodinu – hodinu a pol sa učí matematiku, programovanie alebo číta nové štúdie z oblasti syntetickej biológie. Získa tým výhodu oproti ostatným. V tom čase totiž celý svet spí a nikto ho nevyrušuje. Potom ide do posilňovne a následne do školy.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta do školy mu trvá asi 40 minút. Väčšinou telefonuje s rodičmi a blízkymi, počúva podcast a v metre číta učebnice. Keď večer príde zo školy, tak si navarí, učí sa, vybavuje e-maily.

Keď to chce stíhať, musí mať povinnosti roztriedené.

Vo výskume už ako prvák

Biomedicínske inžinierstvo, ktoré Miro študuje, sa zameriava na využitie matematiky, fyziky a inžinierskych princípov v biológii a medicíne a je naozaj unikátne svojim záberom aj šírkou.

On sa upriamil na matematické a počítačové modelovanie biologických systémov, systémovú a syntetickú biológiu. "Počas štúdia som v elektrickom laboratóriu navrhol lekársky stetoskop, naučil som sa robiť a analyzovať EKG v medicínskych praktikách, geneticky som modifikoval baktérie v biologických laboratóriách, ba dokonca som sa naučil aj sústružiť a frézovať počas mechanických workshopov," približuje Miro obsah učiva.

SkryťVypnúť reklamu

Už ako študent prvého ročníka dostal možnosť venovať sa aj výskumu. "Moja prednášajúca matematiky Dr. Reiko Tanaka mi umožnila pracovať na projekte, v ktorom sme pomocou matematických a počítačových výpočtov hľadali optimálnu liečbu ekzému, ktorá by vzhľadom na individuálnu charakteristiku pacienta určila správne dávkovanie liekov. Cieľom bolo, aby sa vyliečil s čo najmenším použitím liekov a v čo najkratšom čase," spomína Miro.

Výskum pokračuje a Miro dokonca so spolužiakmi vytvorili niekoľko vzdelávacích hier o ekzéme.

Stáž na Caltechu

V druhom ročníku sa Miro sa začal viac venovať oblasti syntetickej biológie, čo je v podstate genetické inžinierstvo na steroidoch. Úplne ho uchvátila, pretože nie je len o práci v laboratóriu, ale matematické modelovanie je v nej úplne kľúčové.

SkryťVypnúť reklamu

Začal kontaktovať najlepších svetových odborníkov v tejto oblasti s otázkou, či by mu neumožnili počas leta robiť výskum v ich laboratóriách.

Umožnil mu to profesor Richard Murray z kalifornského Technologického inštitútu (Caltech), ktorý je jednou z najväčších osobností v oblasti kontrolného inžinierstva. Mladý Slovák ho zaujal, a tak mu ponúkol letnú stáž.

Na Caltechu, jednej z najlepších svetových inžinierskych a technologických univerzít, okrem iného vyvíjal softvér, ktorý by umožnil jednoduché prepájanie modelov biomolekulárnych systémov v jednoduchých syntetických bunkách. Okrem matematického modelovania sa mu podarilo urobiť aj veľa experimentálnej práce v laboratóriu.

Pôžička, štipendiá aj brigády

Ročné školné na Imperial College v Londýne vychádza na 9250 libier, teda asi 11000 eur. Miro ho pokrýva v plnej miere študentskou pôžičkou.

SkryťVypnúť reklamu

V Londýne sú životné náklady pomerne vysoké, najmä pokiaľ ide o bývanie. "Snažím sa preto spájať rôzne zdroje. Dávam pozor na mladších študentov v školskom internáte, čo mi umožňuje tu bývať. Okrem toho doučujem iných vysokoškolských študentov z nižších ročníkov a zároveň učím aj mladších študentov počas praktických cvičení," hovorí Miro.

Niečo si dokáže našetriť počas letných stáží, podarilo sa mu získať aj niekoľko štipendií napríklad z Royal Academy of Engineering, či z Institution of Engineering & Technology. Dodáva, že bez podpory rodičov by to však bolo oveľa, oveľa náročnejšie.

Raz sa vráti

Miro Gašpárek hovorí, že to, čo ho oslovuje na vede a výskume vo Veľkej Británii, nie sú len peniaze, ale sloboda tvorivosti.

Kým na Slovensku má každý na dverách pracovne napísaný titul – aj ten bakalársky, u žiadneho profesora v School of Bioengienering by ste niečo podobné nevideli – jednoduché meno stačí. "Tituly pred menom a za menom nehovoria nič o tom, akí sme ľudia," ozrejmuje Miro, ktorý si s mnohými profesormi v imperiali tyká, chodí s nimi na kávu.

SkryťVypnúť reklamu

Miro vie, že sa raz naisto vráti na Slovensko, ktoré má rád. Sníva o tom, že tu vybuduje biotechnologickú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu