SME
Streda, 29. január, 2020 | Meniny má Gašpar

Detské kútiky a škôlky. Univerzity začínajú byť ústretové k rodičom

Viaceré univerzity zriaďujú pre zamestnancov a študentov zariadenia pre deti.

Detské kútiky na fakultách niekde fungujú iba pod dohľadom rodičov, ale môžu v nich vypomáhať aj študenti pedagogických fakúlt v rámci praxe. Detské kútiky na fakultách niekde fungujú iba pod dohľadom rodičov, ale môžu v nich vypomáhať aj študenti pedagogických fakúlt v rámci praxe. (Zdroj: AdobeStock)

Univerzity sa snažia vyjsť v ústrety študentom a zamestnancom a na akademickej pôde zriaďujú materské školy alebo prinajmenšom denné stacionáre, kde si môžu študujúci rodičia počas skúšky nechať dieťa. Silné vedecké inštitúcie v zahraničí takéto benefity ponúkajú už dávno.

Slovenská technická univerzita v Bratislave sa rozhodla, že „vydláždi“ cestu ostatným univerzitám, ktoré chcú byť ústretové k študentom a doktorandom s deťmi.

„Pripravili sme novelu zákona, ktorá by umožnila vysokým školám zriaďovať univerzitné materské školy, aby štát mohol takéto škôlky podporovať,“ povedal hovorca univerzity Fedor Blaščák.

Technici však nezostali iba pri slovách, v týchto mesiacoch v objekte študentského domova Bernolák už prebiehajú rekonštrukčné práce, aby tu prvá univerzitná materská škola na Slovensku mohla začať fungovať.

Stubáčik, ako ju technici nazvali, by mala mať kapacitu 24 miest a otvoriť by ju mali v budúcom kalendárnom roku. Bude zaradená do siete materských škôl, využívať ju budú môcť deti mladých zamestnancov univerzity.

„Okrem škôlky bude v priestoroch aj denný stacionár, kde si budú môcť študentky a študenti nechať dieťa v krátkodobej starostlivosti, kým napríklad pôjdu na skúšku alebo prednášku,“ doplnil Fedor Blaščák.

„Na prvý pohľad sa môže zdať, že robiť škôlku nie je agenda univerzity, ale je to pohľad, ktorý vyvrátili už dávno silné vedecké inštitúcie v zahraničí. Škôlky či nájomné byty sú benefity na zvýšenie atraktivity a je najvyšší čas robiť to aj na Slovensku,“ objasnil zámer Slovenskej technickej univerzity jej hovorca Blaščák.

Materská škola a jasle aj na technike v Košiciach

S podobnou iniciatívou prichádza aj Technická univerzita v Košiciach.

Jej vedenie už rozhodlo o zriadení materskej školy a detských jaslí pre deti do troch rokov. Stane sa tak v budúcom roku.

„Zariadenie bude zamerané ekologicky, hlavne čo sa týka materiálov použitých v interiéri a exteriéri, s ktorými deti prichádzajú do styku, čistiacich prostriedkov a celkového vybavenia materskej školy,“ povedala Daniela Tomášová z úseku vzdelávania univerzity.

Materská škola a jasle budú umiestnené v priestoroch bývalých učební, ktoré sú dlhodobo nevyužívané. V súčasnosti už prechádzajú rekonštrukciu, vymieňajú sa tam okná, kanalizácia a prívod vody.

„Materská škola a jasle budú mať dve triedy pre deti predškolského veku (3 – 6 rokov) a jednu triedu pre deti do troch rokov. Celková kapacita bude 42 detí,“ spresnila univerzitný zámer Daniela Tomášová s tým, že v zariadení budú uprednostňovať deti študentov a zamestnancov Technickej univerzity.

V pláne to má aj Žilinská univerzita

Myšlienkou zriadenia materskej školy sa už zaoberali aj na Žilinskej univerzite v Žiline.

Podľa jej prorektora pre medzinárodné vzťahy a marketing Jozefa Ristveja donedávna vznik škôlky nevideli reálne, a to z viacerých dôvodov. „Avšak po zmenách právnych predpisov sme sa nad tým opäť začali zamýšľať a zahrnuli sme ju do dlhodobého plánu. Takémuto rozhodnutiu však predchádza viacero rokovaní a analýz. V súčasnosti sú pre nás prioritou rekonštrukcie internátov,“ povedal prorektor Ristvej.

Zriadenie podobného zariadenia pripúšťa v budúcnosti aj Univerzita Komenského, avšak aktuálne o tom neuvažuje, tlmočila stanovisko jej hovorkyňa Lenka Miller.

V Banskej Bystrici na dvoch fakultách kútiky

„Na fakultách Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici nemáme zriadené materské školy, no dve fakulty vytvorili pre rodičov, ktorí študujú na ich fakulte, alebo ich zamestnancov s malými deťmi detské kútiky,“ povedala Katarína Babeľová, referentka prorektora pre pedagogickú činnosť.

Ekonomická fakulta má zriadený detský kútik Trpaslík určený pre deti zamestnancov a študentov. Pedagogická fakulta vytvorila priestory na prevádzku detského kútika s názvom PuFkáčik.

Obe fakulty v súčasnosti dávajú rodičom k dispozícii priestory bez dozoru detí. V prípade záujmu o pobyt v týchto zariadeniach si záujemcovia s malými deťmi vyžiadajú na vrátnici kľúč. Priestory sú vybavené pre potreby malých detí a sú poskytované bezplatne.

Deti stráži personál

Univerzity v Prešove a v Trenčíne detské kútiky sprevádzkovali už v minulom akademickom roku.

Detský kútik na Trenčianskej univerzite v Trenčíne funguje od marca v zmodernizovaných priestoroch fakulty sociálno-ekonomických vzťahov. „Kvalifikovaný personál poskytuje krátkodobú starostlivosť pre deti od troch do dvanástich rokov a ich úlohou je nielen ‚stráženie detí‘, ale aj rôzne rozvojové aktivity,“ povedala hovorkyňa univerzity Lucia Petríková.

V minulom akademickom roku začalo fungovať na Prešovskej univerzite v Prešove centrum pre deti študentov a zamestnancov Unipáčik. Vzniklo s cieľom umožniť a uľahčiť zamestnaným a študujúcim matkám skorší a bezproblémový návrat do pracovného a študijného procesu.

„V súčasnosti je Unipáčik, ktorý je situovaný v priestoroch Študentského domova a jedálne, pre rekonštrukčné práce zavretý,“ spresnila hovorkyňa univerzity Anna Poláčková.

Unipáčik býval sprístupnený počas zimného a letného semestra, skúškového obdobia vždy v pondelok až piatok od 8.00 h do 16.00 h. Pri zrode tejto nadštandardnej služby stála Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity, jej študenti tu vykonávali aj prax.

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Sudcovia, ktorých spomína Kočnerova Threema. Kto čo spravil?

Súdna rada pozastavila výkon sudkyni Denise Cvikovej na pol roka.

Ilustračné foto.
Stĺpček šéfredaktorky

Stačilo krátke prepáčte, naletel som volavke

Krajina má právo na politikov, ktorým môže veriť.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku

Podpredseda Smeru sa opakovane pokúšal o stretnutie so Zsuzsovou.

Fotografie, ktoré Martin Glváč posielal Alene Zsuzsovej a zaistila ich polícia v jej mobile.

Neprehliadnite tiež

Vysokoškoláci majú účty v bankách zdarma

Spoplatnené môžu byť výbery z cudzích bankomatov, aj to nie v každej banke.

V zahraničí si pri bankomate dajte pozor. Ak ponúkne prepočet na eurá, je to vždy drahšie.

Klasické indexy ruší čoraz viac univerzít

Papierové indexy sú na mnohých univerzitách už len nostalgickou spomienkou.

Vysoké školy postupne rušia klasické indexy.

Sociálne štipendium pre vysokoškolákov sa zvýšilo

Toto štipendium nie je vekovo ohraničené, môže ho získať aj študent starší ako 26 rokov.

Čo nové budete môcť študovať?

Nové študijné programy na vysokých školách v akademickom roku 2020/2021.