SME
Pondelok, 28. september, 2020 | Meniny má VáclavKrížovkyKrížovky

Najviac maturantov sa vidí v bielom plášti. Na jedno miesto sa hlásia štyria

Medicína láka najviac.

Medicína je pre študentov najlákavejšia.Medicína je pre študentov najlákavejšia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Najatraktívnejším študijným odborom na vysokej škole je medicína. Aj vlani si na štúdium všeobecného lekárstva podalo prihlášku najviac študentov. Na druhom mieste je z hľadiska počtu prihlášok učiteľstvo predmetov v rôznych kombináciách.

Kým však záujem o štúdium pedagogických smerov sú vysoké školy schopné kapacitne pokryť, v prípade vyhľadávanej medicíny je to zložitejšie. Na každé otvárané miesto na jednej z troch slovenských lekárskych fakúlt sa minulý rok hlásili v priemere štyria záujemcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Informatika je siedma

Za medicínou a učiteľstvom nasledujú odbory ako ekonomika a manažment podniku, právo, predškolská a elementárna pedagogika a psychológia. Informatika, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie odbory zo strany zamestnávateľov, je z hľadiska počtu prihlášok na siedmom mieste.

Vyplýva to z údajov, ktoré na webovej stránke každý rok zverejňuje Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.

Lekárske fakulty vedú aj v rebríčku, do ktorého centrum zoradilo fakulty podľa počtu prihlášok. Vlani si najviac študentov poslalo prihlášku na Lekársku fakultu UK v Bratislave, na treťom mieste bola košická Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a na štvrtom Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Druhé miesto patrí Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Boduje aj logopédia

Veľký nával býva každý rok na odbore logopédia. Keďže ide o špecializáciu, v ktorej školy obyčajne otvárajú len pár miest, už roky pripadá na jedno prijatie viac ako šesť poslaných prihlášok.

Druhým vychyteným odborom, v ktorom záujem násobne prekračuje ponúkané kapacity, je zubné lekárstvo. V prípade tohto odboru sa však situácia v posledných desiatich rokoch zlepšuje: ešte v roku 2012 prišlo na jedno prijatie viac ako desať prihlášok.

Z hľadiska počtu prihlásených na jedno miesto nasledujú odbory, ako sú divadelné umenie, orientálne jazyky a literatúra, dentálna hygiena a všeobecné lekárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Šéfa polície vyberie koalícia podľa pravidiel, ktorým sama neverí

Konkurz vypíše minister Mikulec v najbližších dňoch.

Minister vnútra Roman Mikulec a dočasný policajný prezident Peter Kovařík (vzadu).
Podcast Dobré Ráno.

Prieskum Focusu: Matovič stráca dôveru aj u vlastných voličov

Rebríček dôveryhodnosti vedie Čaputová. Na chvoste je Kotleba.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na Pellegriniho sa zasa usmievajú hviezdy

Preferencie OĽaNO a Igora Matoviča utekajú v ústrety Hlasu.

Peter Tkačenko