SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Najviac maturantov sa vidí v bielom plášti. Na jedno miesto sa hlásia štyria

Medicína láka najviac.

Medicína je pre študentov najlákavejšia.Medicína je pre študentov najlákavejšia. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Najatraktívnejším študijným odborom na vysokej škole je medicína. Aj vlani si na štúdium všeobecného lekárstva podalo prihlášku najviac študentov. Na druhom mieste je z hľadiska počtu prihlášok učiteľstvo predmetov v rôznych kombináciách.

Kým však záujem o štúdium pedagogických smerov sú vysoké školy schopné kapacitne pokryť, v prípade vyhľadávanej medicíny je to zložitejšie. Na každé otvárané miesto na jednej z troch slovenských lekárskych fakúlt sa minulý rok hlásili v priemere štyria záujemcovia.

Skryť Vypnúť reklamu

Informatika je siedma

Za medicínou a učiteľstvom nasledujú odbory ako ekonomika a manažment podniku, právo, predškolská a elementárna pedagogika a psychológia. Informatika, ktorá patrí medzi najvyhľadávanejšie odbory zo strany zamestnávateľov, je z hľadiska počtu prihlášok na siedmom mieste.

Vyplýva to z údajov, ktoré na webovej stránke každý rok zverejňuje Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky.

Lekárske fakulty vedú aj v rebríčku, do ktorého centrum zoradilo fakulty podľa počtu prihlášok. Vlani si najviac študentov poslalo prihlášku na Lekársku fakultu UK v Bratislave, na treťom mieste bola košická Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a na štvrtom Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Druhé miesto patrí Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Boduje aj logopédia

Veľký nával býva každý rok na odbore logopédia. Keďže ide o špecializáciu, v ktorej školy obyčajne otvárajú len pár miest, už roky pripadá na jedno prijatie viac ako šesť poslaných prihlášok.

Druhým vychyteným odborom, v ktorom záujem násobne prekračuje ponúkané kapacity, je zubné lekárstvo. V prípade tohto odboru sa však situácia v posledných desiatich rokoch zlepšuje: ešte v roku 2012 prišlo na jedno prijatie viac ako desať prihlášok.

Z hľadiska počtu prihlásených na jedno miesto nasledujú odbory, ako sú divadelné umenie, orientálne jazyky a literatúra, dentálna hygiena a všeobecné lekárstvo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.
Dni otvorených dverí tento rok nebudú prebiehať na univerzitách, ale v online priestore.