SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Lacné pôžičky sa ujdú väčšiemu počtu študentov

Rozdeliť môžu šesť miliónov eur

Pri pôžičke z Fondu na podporu vzdelávania platí študent úrok tri percentá ročne. Pri pôžičke z Fondu na podporu vzdelávania platí študent úrok tri percentá ročne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Balík lacnejších študentských pôžičiek z Fondu na podporu vzdelávania bude v akademickom roku 2020/2021 väčší ako v predchádzajúcom, a to o 1,5 milióna eur. Celkovo môže študentom fond požičať šesť miliónov eur. Vďaka zvýšeniu financií fond predpokladá, že bude môcť podporiť viac ako dve tisícky študentov.

Na porovnanie, v predchádzajúcom akademickom roku 2019/2020 fond vyplatil celkovo 928 pôžičiek pre študentov v celkovej sume viac ako tri milióny eur. Schválených bolo 1099 žiadostí o pôžičku v sume viac ako 3,5 milióna eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Nižší úrok

Hlavnou výhodou pôžičiek z fondu je nižšia úroková sadzba v porovnaní s bežnými "komerčnými" úvermi na trhu. Pôžičky z fondu sa totiž úročia troma percentami ročne. Na porovnanie, najväčšia banka na trhu Slovenská sporiteľňa poskytuje študentské pôžičky so sadzbou 8,5 percenta ročne.

K ďalším výhodám pôžičky z fondu patrí možnosť odkladu splátok počas štúdia, kedy sa pôžička nespláca ani neúročí. Odklad splátok z dôvodu štúdia je možný najviac na sedem rokov. "O odklad splátok požiadať aj z dôvodu nástupu na materskú dovolenku, rodičovskú dovolenku, z dôvodu nezamestnanosti alebo z dôvodu výkonu dobrovoľnej vojenskej prípravy," uviedla Adriana Orthová z Fondu na podporu vzdelávania.

Študentskú pôžičku pritom treba fondu splatiť do desiatich rokov od ukončenia štúdia. Minimálna doba splácania je päť rokov. Zároveň môžu študenti po piatich odpracovaných rokoch na Slovensku požiadať o odpis časti nesplatenej istiny pôžičky.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienky úveru

Ak má študent záujem o pôžičku z fondu, vypýtať si musí najmenej 500 eur, bez ohľadu na stupeň štúdia. "Maximálna výška pôžičky pre študentov I. a II. stupňa vysokoškolského štúdia je štyritisíc eur a pre študentov III. stupňa je to sedemtisíc eur," približuje ďalej Orthová.

Základnou podmienkou na získanie úveru je, aby bol žiadateľ o pôžičku v čase podania žiadosti už zapísaný do ročníka. O prvú polovicu z balíka možno žiadať do 15. septembra tohto roka. Žiadosti o druhú časť peňazí vyčlenených na študentské pôžičky prijíma fond do 31. októbra 2020. O pôžičku je možné žiadať opakovane každý akademický rok počas celého štúdia, najviac však počas šiestich akademických rokov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška počas tlačovej konferencie k aktuálnej pandemickej situácii na Slovensku.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

Ekonomická univerzita v Bratislave
Ilustračné foto
Študenti medicíny mali viacero možností, ako pomáhať. Časť z nich pomáhala napríklad počas celoplošného testovania na odberných miestach.
Dni otvorených dverí tento rok nebudú prebiehať na univerzitách, ale v online priestore.