SME
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Ako robiť chemické pokusy bezpečne aj z domu

Pomáhajú žiakom počas pandémie

Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV LSMCH)

Je piatok a ôsmačka Viktória pripisuje mame na nákupný lístok citróny, jódovú tinktúru, zemiaky, cestoviny a peroxid vodíka. Už sa teší, ako bude cez víkend robiť jeden z chemických pokusov pomocou inštruktážneho videa lektorov Letnej školy mladých chemikov.

Dnes sa dozvie, čo je to clock reakcia. Vo videu jej to prezradí vedkyňa Táňa Sebechlebská z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, ktorá počas štúdia s ďalšími kamarátmi založili Letnú školu mladých chemikov.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto roku sa uskutoční už jej piaty ročník, všetci veria, že to už bude opäť prezenčne.

Vlani si pre pandémiu 26 účastníkov vyskúšalo Letnú školu mladých chemikov v online priestore, experimenty zvládali na diaľku. "Bola to výzva, pretože sme nechceli vynechať laboratórne cvičenia. V predstihu sme študentom poslali zoznam pomôcok a chemikálií, prevažne takých, ktoré nájdu v kuchyni, prípadne v domácej lekárničke. Bolo to síce náročné, ale väčšina účastníkov experimenty na diaľku zvládla. Ba vydržali to aj rodičovské príbytky," hovorí Táňa.

Súvisiaci článok Školy pri výučbe na diaľku už teraz počítajú „škody“ na žiakoch Čítajte 

Motivácia na prírodovedné predmety

Táňa Sebechlebská si počas štúdia na Prírodovedeckej fakulte UK našla spriaznené "duše", s ktorými sa zapájali do rôznych popularizačných činností.

Skryť Vypnúť reklamu

Pomáhali pri organizácii Chemickej olympiády alebo pri Letnej škole chemikov, ktorá je určená stredoškolákom.

"To nám však nestačilo, chceli sme po sebe zanechať vlastnú stopu, ale zároveň stavať na silnej tradícii," hovorí Táňa. A tak sa Veronika Trembošová, Anna Kamlárová, Michal Novotný, Lenka Kramarová, Táňa Sebechlebská a ďalší rozhodli zamerať sa na tých najmladších žiakov, čo riešia chemickú olympiádu kategórie D ešte na základnej škole.

Už piaty rok pre nich každoročne organizujú letné sústredenie Letná škola mladých chemikov. Základom sú prednášky, semináre a laboratórne cvičenia, všetko zábavnou a prijateľnou formou. Každé sústredenie má svoju hlavnú tému. Úspešnou bola napríklad téma alchýmia, pri ktorej mnohé kratšie prednášky či cvičenia viedli prezlečení za významných vedcov – alchymistov.

Skryť Vypnúť reklamu

Začínali s týždenným sústredením, ak sú financie, pridávajú jarné víkendové. A odozva účastníkov, ktorí dnes už študujú na stredných školách, je plná chvály, lebo letná škola je nielen o chémii, ale aj o nových kamarátstvach. Všetko sa deje zábavnou formou.

Spolupráca so SAV

V minulom roku pôvodní organizátori, dnes mladí vedci, ktorí sa po skončení vysokej školy rozpŕchli na rôzne pracoviská po Slovensku aj v zahraničí, svoje aktivity a cieľovú skupinu výrazne rozšírili aj vzhľadom na spoločenskú potrebu prechodu na dištančné vzdelávanie.

"Začali sme nahrávať vzdelávacie videá k projektu SAV vzdeláva žiakov, ktoré možno nájsť na youtube. Viac ako polovica z nich zahŕňa predovšetkým domáce experimenty vysvetľujúce rôzne fenomény chémie, ktoré sa žiaci učia na základnej a strednej škole," spomína Táňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujem o chémiu výrazne podnietil aj minuloročný Chemický adventný kalendár. V kalendári si riešitelia každý deň podľa špeciálneho "chemického" algoritmu otvárali jedno okienko na stromčeku a našli prekvapenie vo forme videa, tajničky, osemsmerovky a podobne.

"Informácia o kalendári sa dostala k 12-tisíc ľuďom, a to sme si neplatili žiadnu reklamu. Približne o štvrtinu nám stúpol v tomto období aj počet sledovateľov na sociálnych sieťach," teší sa Táňa. Reagujú aj učitelia, ktorí píšu, že im tieto videá veľmi pomohli, inšpirovali ich a žiakom sa páčia.

V tomto období sa organizátori Letnej školy mladých chemikov snažia získať financie na letné sústredenie pre úspešných riešiteľov chemickej olympiády kategórie D, ktorá má štyri súťažné kolá (domáce, školské, okresné a krajské).

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

12 h
Slnko vychádza nad poľom so zavlažovacím zariadením pri meste Lebus na východe Nemecka.

Zmeny si všímajú aj záhradkári.

5. máj
Rozhovory ZKH: Ivan Mikloš.

Bývalý minister financií tvrdí, že takto sa to nerobí.

16 h

Neprehliadnite tiež

Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie

16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania

16. mar
Ekonomická Univerzita v Bratislave

Jediná univerzita na Slovensku, ktorá zabezpečuje komplexné a ucelené vzdelávanie.

9. feb
Ilustračné foto

Fakulty už robia úpravy

7. feb