SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Dostať sa na univerzitu v Anglicku je po brexite ťažšie a hlavne drahšie

Paulína študuje vďaka finančnej zbierke

Paulína Vicenová pri náročných prijímacích skúškach na Oxford obstála v konkurencii vyše 530 študentov z celého sveta. Paulína Vicenová pri náročných prijímacích skúškach na Oxford obstála v konkurencii vyše 530 študentov z celého sveta. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV P. V.)

Keď v januári oznámila University of Oxford PAULÍNE VICENOVEJ, maturantke medzinárodného programu IB na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave, že ju podmienečne, ešte pred maturitou, prijíma na štúdium biomedicínskych vied, splnil sa jej sen. O pár mesiacov neskôr však rodáčke z Partizánskeho cestu na Oxford takmer zhatili financie. Nemala ich. Vo verejnej zbierke sa jej napokon podarilo vyzbierať vyše 60-tisíc eur.

Na ktorý dátum vo svojom živote nezabudnete?

Na 12. januára 2021. Prišiel mi e-mail zo St Hilda‘s College z Oxfordu. Stálo v ňom: "Teší nás, že vám môžeme ponúknuť miesto v našom bakalárskom programe Biomedicínskych vied." Splnil sa mi sen.

SkryťVypnúť reklamu

Čo tomuto prijatiu predchádzalo?

Šesť rokov štúdia na Gymnáziu v Partizánskom, ďalšie dva roky spojené s každotýždenným dochádzaním do Bratislavy, aby som mohla navštevovať medzinárodný IB program na Gymnáziu Jura Hronca.

Takisto účasť na množstve olympiád, letná brigáda v chemickom laboratóriu, výskumná stáž v Ústave molekulárnej biomedicíny Univerzity Komenského a mnoho ďalších aktivít.

Prečo ste si vybrali práve biomedicínu?

Bolo to postupné rozhodovanie. V škole som mala rada všetky prírodovedné predmety, najviac ma to ťahalo k biológii, k štúdiu ľudského tela, bavilo ma spojenie s chémiou a fyzikou. Dlhé hodiny som sa pripravovala na ťažké prijímacie testy a pohovory - čítala som články, knihy, počúvala som podcasty. Všetko som to však robila s radosťou, lebo biomedicína a celkovo problematika zdravia ma naozaj veľmi zaujímajú. Komplexnosť a citlivosť ľudského tela ma nikdy neprestáva napĺňať úžasom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Internáty nie sú, ale brigády a jazykové kurzy áno. Ako vyzerá štúdium v Holandsku Čítajte 

Patríte k prvým študentom v Británii, ktorí začali so štúdiom až po brexite. V čom sa líšil váš nástup na univerzitu od vašich predchodcov? Na čo sa musia budúci uchádzači pripraviť?

Najdôležitejšou vecou boli víza. Žiadosť o víza som si podala už koncom júla, hneď ako mi z Oxfordu poslali takzvané CAS number. Je to číselný kód, ktorý Oxford pošle každému prijatému študentovi, ktorý úspešne zmaturoval. Tento kód je kľúčovou súčasťou žiadosti o víza.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

ilustračná fotka

Prípad vyšetrovateľky sa naťahuje od leta minulého roku.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám hovorí nová vysvietená atrakcia v lese o nás?


a 1 ďalší 10 h
Peter Schutz.

Niet dôležitého bodu s jednomyseľnou podporou.


15 h
Skryť Zatvoriť reklamu