SME
Štvrtok, 20. január, 2022 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Na vlastnej koži: Čo mi dal ročný študijný pobyt Erasmus+ v Rakúsku

Rakúšania dominujú v skupinových prácach

Katka Bednáriková (druhá zľava) celú sezónu s erasmákmi lyžovala a snowboardovala v oblasti Wielderkaiser.Katka Bednáriková (druhá zľava) celú sezónu s erasmákmi lyžovala a snowboardovala v oblasti Wielderkaiser. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV K. B.)

Som veľmi dobrodružný človek, hovorí o sebe Katarína Bednáriková, tretiačka bakalárskeho odboru International business with agrarian commodities na Fakulte ekonómie a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. A práve túžba po dobrodružstve ju už v druhom ročníku zaviala na ročný študijný pobyt Erasmus+ na Fachhochschule Kufstein v tirolskom Rakúsku. Hodnotí ho ako život v rozprávke.

Už keď som nastupovala na vysokú školu, mojou prioritou bolo študovať niečo, kde sa zdokonalím v cudzom jazyku a získam odborné skúsenosti v ekonomickom smere.

SkryťVypnúť reklamu

Na Fakulte ekonómie a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre študujem odbor International business with agrarian commodities v angličtine, ovládam aj nemčinu a nedávno som sa dala na čínštinu.

O možnosti vycestovať cez Erasmus+ som sa dozvedela na mojej Alma mater. Po celej Slovenskej poľnohospodárskej univerzite boli propagačné plagátiky o štúdiu v zahraničí.

Hneď prvý semester som začala googliť a zisťovať informácie, čo to ten Erasmus+ vlastne je a ako funguje. Bola som očarená a rozhodnutá chopiť sa príležitosti. V druhom ročníku som si teda podala prihlášku na mobilitu a vyšlo mi to. Vybrala som si Rakúsko, lebo som si chcela zlepšiť nemčinu.

Bola som prijatá na Fachhochschule Kufstein v tirolskom Rakúsku na celý akademický rok. Úprimne? Bol to rok ako v rozprávke. Človek ako ja, ktorý miluje hory, si nemohol priať nič lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

A prečo som sa rozhodla pre Fachhochschule v malom tirolskom mestečku, ktoré má ani nie 19-tisíc obyvateľov? Pretože nemám rada veľkomestá a aj vysoká škola mala podobné zameranie v akom študujem.

Priestor na sebarealizáciu

Na Fachhochschule študuje približne 2200 študentov, nás erasmákov tam bolo asi 55. Zameranie tejto vysokej školy je biznis, veda a výskum.

Keďže v čase môjho príchodu bol covid-19 veľmi čerstvá téma, čiastočne ním bola poznačená aj naša výučba. Prvý semester z veľkej časti prebiehal prezenčne. S mojím spolusediacim sme však boli oddelení plexisklom a na tvári sme museli nosiť rúška.

Súvisiaci článok Na vlastnej koži: Čo mi dala zahraničná stáž na Erasme mobility v Bavorsku Čítajte 

Ešte predtým, ako som prišla do Kufsteinu, som si navolila prvosemestrálne predmety, aby ako-tak sedeli so štúdiom doma. Môj výber obsahoval medzinárodný marketing, biznis plánovania, prezentáciu a možnosti prezentácie, ako správne spravovať biznis v Rakúsku, optimálne programovanie, riadenie finančného rizika, leadership a mnoho ďalších.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

ilustračná fotka

Prípad vyšetrovateľky sa naťahuje od leta minulého roku.


15 h

Nie tak dávno sme mali pomerne presné výrazy ako "rasizmus", či "homofóbia", ktoré boli odlíšené od názorov.


Logo podcastu Dobré ráno.

Čo nám hovorí nová vysvietená atrakcia v lese o nás?


a 1 ďalší 11 h
Skryť Zatvoriť reklamu