Lekárnik dnes určite nie je len predavač liekov v bielom plášti

Ako sa študuje farmácia.

Kristína Tothová je prezidentkou Slovenského spolku študentov farmácie.Kristína Tothová je prezidentkou Slovenského spolku študentov farmácie. (Zdroj: Archív Kristíny Tothovej)

Odmalička som mala ambíciu stať sa učiteľkou. V treťom ročníku gymnázia, keď som začala intenzívnejšie premýšľať nad svojou budúcnosťou a nad vysokou školou, som dlho váhala, aké semináre a bloky si vybrať a z čoho mám maturovať.

Výber bol naozaj ťažký, keďže som s určitosťou nevedela, kam moje kroky povedú. Stať sa učiteľkou už nebola mojou primárnou voľbou. Čoraz viac som rozmýšľala nad farmáciou.

Nakoniec som sa rozhodla pre prírodovedné predmety biológia a chémia a pre štúdium na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Je to magisterské štúdium, prvý a druhý stupeň vysokoškolského štúdia máme spojený. Dá sa študovať výlučne v dennej forme. Výučba je rozdelená na povinné, povinne voliteľné predmety, ktoré sú zväčša odporúčané pre konkrétny ročník a voliteľné predmety.

Trápenie v prvom ročníku

Keď som končila gymnázium v Sobranciach a riešila som náročnosť štúdia farmácie, riaditeľ nášho gymnázia moje obavy rozohnal slovami: „Nevieš sa rozhodnúť? V živote si vyber vždy radšej ťažšiu cestu.“