SME

Sebavedomie im nechýba. Zato prax áno

Ktorí absolventi sú najžiadanejší

Najväčší záujem medzi zamestnávateľmi je o študentov technického zamerania.Najväčší záujem medzi zamestnávateľmi je o študentov technického zamerania. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Záujem spoločností zamestnať aj absolventov vysokých škôl rastie. Študenti, ktorí končia štúdium na fakultách zameraných na informatiku, sú tradične najžiadanejší.

Medzi pracovnými ponukami si môžu najviac vyberať najmä absolventi informačných technológií, stavebníctva a strojárstva. Zamestnávatelia majú záujem aj o čerstvo skončených ekonómov a technikov.

Absolventom vysokých škôl pri nástupe do novej práce však podľa zamestnávateľov stále chýbajú najmä praktické znalosti. Potrebu väčšej ochoty pracovať na svojich praktických a teoretických vedomostiach už počas štúdia, ale aj po jeho skončení zdôrazňujú tiež personálne agentúry.

SkryťVypnúť reklamu

Absolventov chcú

"Po ukončení vysokoškolského štúdia si životopis uchádzača alebo uchádzačky o zamestnanie s odborom informatika pozrie v priemere takmer päť zamestnávateľov," hovorí Martin Menšík, marketingový manažér spoločnosti Profesia.

Kandidátov so špecializáciou stavebníctva si prezrú približne traja zamestnávatelia, rovnako je to aj v prípade absolventov strojárstva. Kým v minulom roku bol strojársky odbor piaty najžiadanejší, tento rok sa posunul už na tretiu priečku. Zamestnávatelia prejavujú podľa Profesie zvýšený záujem aj o životopisy absolventov odborov ekonomika a technika.

"Medziročne však skóre narástlo pri všetkých odboroch, čo môže poukazovať na to, že zamestnávatelia majú väčší záujem nájsť si zamestnancov aj z radov absolventov,“ dodáva Menšík.

SkryťVypnúť reklamu

STU vedie

Spomedzi verejných vysokých škôl je v rámci pracovného portálu Profesie najväčší záujem o absolventov Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Životopisy jej absolventov si prezrú v priemere štyri firmy. Na druhom mieste so skóre 3,6 skončila tento rok Ekonomická univerzita v Bratislave, ktorá ešte minulý rok bola na čele rebríčka.

Záujem zamestnávateľov pretrváva aj o absolventov Žilinskej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach. Na piatom mieste so skóre 2,4 je Univerzita Komenského v Bratislave. V rebríčku podľa záujmu zamestnávateľov o absolventov si medziročne polepšila najmä Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, ktorá sa nahor posunula o tri priečky na šieste miesto. Naopak, o dve miesta klesla Slovenská poľnohospodárska univerzita na súčasné siedme miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Fakulty informatiky

Pri bližšom pohľade na fakulty univerzít, najžiadanejších absolventov má podľa Profesie dlhodobo Fakulta informatiky a informačných technológií v rámci Slovenskej technickej univerzity (STU). Na vrchných priečkach sa umiestnili aj ďalšie fakulty súvisiace s informatikou.

Preferovaní sú aj uchádzači, ktorí skončili Fakultu elektrotechniky a informatiky STU, absolventi Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity, Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského a Strojníckej fakulty.

Podľa Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) študenti vychádzajúci zo škôl sú dnes sebavedomejší, no pri hľadaní práce často narazia na silnú konkurenciu, prudko sa rozvíjajúci trh a tiež na vyššie nároky zamestnávateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Viac praxe

Väčšina firiem totiž očakáva od absolventov, aby pri vstupe na pracovný trh už mali istú prax, ktorú môžu získať ešte počas štúdia na rôznych stážach alebo brigádach, hoci aj za symbolickú odmenu. Takto nadobudnuté praktické skúsenosti pomáhajú neskôr otvárať cestu k potenciálnemu zamestnávateľovi.

Skúsenosti APAS potvrdili aj tohtoročné výsledky zamestnávateľského prieskumu, ktorý realizovalo Centrum vedecko-technických informácií SR na prelome rokov 2021 a 2022. Firmy by podľa prieskumu privítali u absolventov viac praxe, ale aj lepšie teoretické znalosti.

Zatiaľ čo v prípade teoretickej pripravenosti 28,5 percenta zamestnávateľov vnímalo absolventov vysokých škôl ako horšie pripravených v porovnaní s minulosťou, pri hodnotení ich praktickej pripravenosti boli firmy ešte kritickejšie. Až 51,9 percenta z nich vnímalo absolventov ako horšie pripravených v porovnaní s minulosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Úroveň teoretickej pripravenosti absolventov v porovnaní s minulosťou vnímalo ako lepšiu iba 12,4 percenta zamestnávateľov, a v prípade praktickej pripravenosti videlo zlepšenie iba 5,8 percenta zamestnávateľov.

Ostávajú dlho

Pozitívne zistenie podľa prieskumu však je, že až v 72,1 percenta prípadov sa zo zamestnaných absolventov stávajú dlhoroční pracovníci zamestnávateľov, ktorí im poskytli prvé zamestnanie po ukončení vysokoškolského štúdia. Približne štvrtina zamestnávateľov naproti tomu uviedla, že u nich z rôznych dôvodov nezotrvali zamestnanci z radov čerstvých absolventov vysokých škôl dlhšie ako dva roky.

Približne polovica zamestnávateľov sa v prieskume domnievala, že dodatočné vzdelávanie absolventov, ktoré je nevyhnutné pre výkon činností na konkrétnych pozíciách a predstavuje pre nich dodatočné časové a finančné náklady, by mali realizovať samotné vysoké školy v rámci vlastného vzdelávania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu