Nevzali vás na vysnívanú školu? Ako stráviť rok do ďalších prijímačiek?

Aké máte možnosti

Ak vás nevzali na školu, môžete vycestovať do zahraničia a doučiť sa jazyk.Ak vás nevzali na školu, môžete vycestovať do zahraničia a doučiť sa jazyk. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Najprv by ste si mali položiť otázku, či chcete nasledujúci školský rok venovať kariérnemu rastu alebo skôr voľnému času. Vzhľadom na to, že viac ako 60 percent vysokoškolákov neabsolvuje žiadnu stáž počas štúdia, akákoľvek skúsenosť v odbore, či už v rámci Slovenska, alebo zo zahraničia dokáže otvoriť veľa nových dverí a môže byť pre vašu budúcnosť výhodou, uvádza portál Praxuj.sk.

"Veľa mladých ľudí uprednostňuje voľný čas, a preto idú skôr na krátkodobé brigády, kde síce niečo zarobia, ale v pracovnom živote ich to veľmi neposunie," hovorí Jozef Gašparík z portálu Praxuj.sk. "Ak chce mladý človek spoznať zaujímavých ľudí a priblížiť sa svojmu študijnému odboru, určite by mal uprednostniť stáže, prípadne zahraničné pobyty, kde sa dá zlepšiť cudzí jazyk a získať nové skúsenosti."

Súvisiaci článok Odmietnutie z vysokej školy môže byť aj príležitosť. Ako využiť rok voľna? Čítajte

Ako dodáva, veľa firiem na leto hľadá ľudí na stáže či brigády najmä pre časté dovolenky ich zamestnancov, takže aj z tohto pohľadu je leto výborným časom na štart novej kariéry.

Čo sa týka zahraničných pobytov, veľa možností ponúkajú aj univerzity a rôzne organizácie, ktoré sa na túto oblasť špecializujú. Tu však treba myslieť na to, že do niektorých krajín sú potrebné pracovné víza a veľa pobytov sa uzatvára už v prvej polovici každého roka.

Počas "gap year", teda roku pauzy, máte na výber z viacerých možností:

1. Nájsť si prácu