Brno láka čoraz viac slovenských študentov. Máloktorí sa vrátia

V zahraničí sú lepšie kariérne vyhliadky.

Brno je veľmi študentské a internacionalizované mesto.Brno je veľmi študentské a internacionalizované mesto. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Keď sa slovenskí maturanti rozhodujú o štúdiu v zahraničí, Brno patrí medzi ich favoritov. Láka ich predovšetkým kvalitné vzdelanie na renomovaných, jazykovo aj geograficky blízkych univerzitách v meste, kde pulzuje študentský život.

V Brne tvoria vysokoškolskí študenti asi pätinu obyvateľov mesta. Sídli tu päť verejných vysokých škôl a niekoľko súkromných vysokých škôl.

Približne od roku 2009 sa počet slovenských študentov, ktorí navštevujú české vysoké školy, drží podľa českého ministerstva školstva tesne nad 20-tisícovou hranicou. Z toho len na dvoch najväčších brnianskych univerzitách, Masarykovej univerzite a Vysokom učení technickom, je aktuálne približne 8500 slovenských študentov.

"Obe školy patria z akademickej stránky medzi najlepšie v Českej republike. Masarykova univerzita je lídrom v mnohých inováciách, napríklad aj v oblasti služieb pre študentov ako kariérne poradenstvo alebo potláčanie plagiátorstva," hovorí Renata Hall, odborníčka na vysoké školstvo a riaditeľka projektu To dá rozum. V analýze pre spoločnosť MESA 10 sa venovala aj odlevu slovenských študentov na zahraničné vysoké školy.

Hlavné správy zo Sme.sk

Lukášova a Markova svadba, na ktorej mali 90 hostí.

Žaluje ministerstvo vnútra.

Peter Tkačenko

Aby sa KDH neudusilo, potrebuje od svojich partnerov priestor na dýchanie.

Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.

a 1 ďalší
Parkovacie domy, ktoré by mohli vyrásť v Bratislave.

Vyrásť by mali vo väčšine mestských častí.