SME
Štvrtok, 9. február, 2023 | Meniny má Zdenko

V Nemecku nedostávate pri skúškach známky. Treba ich len zložiť, aby vás pustili k štátniciam

Ako sa študuje medicína v Mníchove.

Prvý deň Márie Mičekovej (vpravo) na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove.Prvý deň Márie Mičekovej (vpravo) na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV M. M.)

Mária Mičeková študuje po nemecky na Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove. Práve začala tretí semester na humánnej medicíne. Súčasne je aj študentkou na Technische Universität München, keďže počas prvých dvoch rokov, teda do prvých štátnic, sú študenti v jej odbore imatrikulovaní na oboch univerzitách naraz.

Väčšinu detstva som strávila v okolí Považskej Bystrice, na strednú školu som sa však vybrala do Bratislavy na Gymnázium Jura Hronca. Chodila som do anglickej bilingválnej triedy. Už vtedy som vedela, že na vysokú školu pravdepodobne vycestujem do zahraničia a bez jazykov to nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden ročník som absolvovala na bežnom gymnáziu v Nemecku, vďaka čomu som sa zdokonalila aj v tomto jazyku a lepšie spoznala nemeckú kultúru.

Na gymnáziu som inklinovala k prírodovedným predmetom, najviac k matematike. Z nej a z fyziky, som aj maturovala.

Mám široké spektrum záujmov, preto pre mňa nebolo vôbec jednoduché rozhodovanie o študijnom odbore na vysokej škole. Okrem fyziky som zvažovala aj štúdium medicíny a práva. Mix týchto troch odborov môže znieť veľmi náhodne, pre mňa však až taký náhodný nebol.

Súvisiaci článok Študenti v Taliansku nie sú rozdelení do krúžkov. Sú v jednej triede, kde ich je aj sto Čítajte 

Až keď som si ich dôkladne zanalyzovala, dospela som k rozhodnutiu, že medicína bude to pravé. Spája totiž viacero prírodných vied a zároveň sa dá ľahko kombinovať aj s inými odbormi. To mi, ako nerozhodnej študentke, ponúkalo najširšie možnosti budúceho smerovania, a aj preto som si ju nakoniec vybrala.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo som si vybrala nemeckú univerzitu

Pri podávaní prihlášok nebolo Nemecko jedinou krajinou, kam som sa hlásila (prihlášky som si podala aj do Česka a do Rakúska), bolo však mojou prvou voľbou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu