Študenti v Taliansku nie sú rozdelení do krúžkov. Sú v jednej triede, kde ich je aj sto

Ako sa študuje medicína v Taliansku.

Alžbeta Hojsíková pred lekárskou fakultou, ktorá sa nachádza priamo v budove univerzitnej nemocnice San Luigi Gonzaga.Alžbeta Hojsíková pred lekárskou fakultou, ktorá sa nachádza priamo v budove univerzitnej nemocnice San Luigi Gonzaga. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV A. H.)

Bratislavčanka Alžbeta Hojsíková je v druhom ročníku odboru Medicine and Surgery na talianskej Università degli Studi di Torino. Študuje v angličtine, očakáva sa od nej, že zvládne aj taliančinu, aby sa počas stáže dohovorila s domácimi pacientmi.

Alžbeta Hojsíková pred rokom zmaturovala na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave. Najskôr bola na päťročnom bilingválnom anglickom programe, na posledné dva roky prestúpila na International Baccalaureate Diploma Programme.

Dnes študuje medicínu a je v druhom ročníku odboru Medicine and Surgery na Università degli Studi di Torino v talianskom Turíne.

Hovorí, že jej cesta k medicíne sa vykryštalizovala na strednej škole. "Na strednej škole ma veľmi začala baviť biológia, hlavne biológia človeka. Fascinovali ma ľudská anatómia, genetika a patológia. Dostala som sa až do bodu, keď som si nevedela predstaviť študovať niečo iné ako medicínu."

Medicína na univerzite v Turíne Alžbetu oslovila najmä tým, že počas štúdia ponúka medikom oveľa väčšie množstvo praxe v nemocnici, ako je štandardom.

"Napríklad už teraz v druhom ročníku absolvujeme niekoľko dní na oddeleniach nemocnice po boku študentov ošetrovateľstva a zdravotných sestier. V treťom ročníku sa mi vďaka škole naskytne príležitosť ísť sa pozrieť na rôzne operácie v nemocnici," vysvetľuje vysokoškoláčka, prečo sa rozhodla pre taliansku univerzitu.