SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Akademický asistent je často rukami a očami študenta so špecifickými potrebami

Osobám s autizmom pomáhajú celé štúdium.

Akademický asistent je znevýhodnenému študentovi vždy po ruke.Akademický asistent je znevýhodnenému študentovi vždy po ruke. (Zdroj: FOTO - ADOBE STOCK)

Jednou z foriem podpory, ktorá ľuďom so zdravotným znevýhodnením sprístupňuje vysokoškolské prostredie je asistencia, teda humánne vedenie.

Vysokoškolák so špecifickými potrebami (ŠP) môže mať okrem osobného asistenta, ktorý mu pomáha mimo vyučovania aj akademického asistenta, ktorý ho vie sprevádzať štúdiom.

Mária Stankovičová je odbornou zamestnankyňou Centra podpory pre študentov so špecifickými potrebami na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, ktorej náplňou práce je aj poskytovanie služby akademickej asistencie. V centre pracuje desať rokov. Primárne však konzultuje so študentmi so ŠP o tom, aká asistenčná technológia by bola pre nich vhodná. Zároveň ich učí, ako ich efektívne používať.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Skener kníh, či okuliare na ovládanie kurzora. Digitálne hračky pomáhajú znevýhodneným študentom Čítajte 

Ak sa zúčastňuje na vyučovacom procese, vykonáva činnosti, ktoré študent nie je schopný urobiť sám. "Som jeho rukami, či očami," vysvetľuje.

So študentom a vyučujúcim sa dohodnú, na ktorom predmete by bola jej prítomnosť vhodná. Napríklad na jednom z predmetov bolo potrebné manipulovať so stavebnicou, ktorej komponenty boli také malé, že ich študent so zrakovým postihnutím dobre nevidel. Stankovičová mu pomohla zorientovať sa, navigovala ho podľa inštrukcií pri výkone jemných úkonov. Študent bol zodpovedný za programovanie.

Akademická asistencia je o pravidelných stretnutiach

Jednou z foriem akademickej asistencie je aj pravidelné stretávanie sa so študentmi so ŠP. Na začiatku si prejdú pravidlá zapísaných predmetov, aby študenta zorientovali v jeho povinnostiach a upozornili ho na dôležité krátkodobé či dlhodobé úlohy, termíny či formy hodnotenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Robí sa to najmä v prvom ročníku, po ňom sa študenti často oťukajú, zoznámia sa so spolužiakmi a už sa naučia komunikovať. Prekonajú tak vnútornú bariéru a nemajú problém opýtať sa vyučujúceho, či ísť na konzultačné hodiny," vysvetľuje Stankovičová.

Neplatí to pre všetkých študentov. Napríklad v prípade väčšiny študentov s poruchou autistického spektra (PAS) je taká asistencia aktuálna počas celého štúdia.

Vedúca Centra podpory študentov so špecifickými potrebami na UK Elena Mendelová hovorí, že takúto formu asistencie pre osoby s autizmom ponúkajú päť rokov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Austrália nakúpi americké ponorky triedy Virginia.

Éra lietadlových lodí sa končí.


25. mar
Peter Tkačenko

Kollár sa hlási do koalície ochotných vládnuť.


23m
Horiaca budova po ruskom útoku v Avdijivke.

V meste zostalo len 2 300 ľudí.


TASR 43m
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Duševne zdravý politik by mal cítiť empatický plurál vo vzťahu k svojej krajine.


26. mar
SkryťZatvoriť reklamu