Osem hlavných faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere vysokej školy

Rozhodovať môže aj vzdialenosť od domova.

Výber vysokej školy si treba dobre zvážiť.Výber vysokej školy si treba dobre zvážiť. (Zdroj: FOTO - ADOBE STOCK)

Výber vhodnej vysokej školy dokáže potrápiť. Ako si zvoliť jednu konkrétnu univerzitu, študijný program či študijné mesto, keď ich je v ponuke tak veľa?

Mnohí študenti si vyberajú na základe emócií alebo veľmi obmedzeného súboru kritérií – pôjdem tam, kde kamaráti alebo štýlom „čím ďalej od domu, tým lepšie“. Zabúdajú, že sa nerozhodujú len o tom, v akom prostredí strávia najbližších päť či viac rokov. V hre je väčšinou celá ich profesijná budúcnosť.

Neexistuje však len jeden dôležitý faktor, na základe ktorého sa dá urobiť finálne rozhodnutie. Aby bol proces hľadania správnej školy menej stresujúci, ponúkame niekoľko kľúčových vecí, ktoré je potrebné zvážiť skôr ako rozpošlete svoje prihlášky.

1. Vstupné predpoklady

Začnite tým, že si položíte otázku, prečo chcete ísť na vysokú školu? Chcete to vy alebo vaši rodičia? Podávate prihlášku len preto, že tak robia ostatní spolužiaci alebo sa naozaj túžite vzdelávať? Na strednej škole možno ešte neviete, akej profesii sa chcete venovať, ale určite viete, aké sú vaše záujmy a v čom vynikáte.

Keď sa nad tým zamyslíte, pomôže vám to zistiť, či sa prikláňate skôr k humanitným alebo k technickým oblastiam.

Súvisiaci článok Akademický asistent je často rukami a očami študenta so špecifickými potrebami Čítajte

Ohľad by ste mali brať aj na svoje osobnostné a povahové vlastnosti. Sebareflexia je prvým predpokladom na to, aby ste správne zvážili aj ostatné faktory, ktoré sú pri výbere školy podstatné. V prípade záujmu o štúdium v zahraničí je dobré naštudovať si fakty o kultúre a zvykoch krajiny, v ktorej sa univerzita nachádza, aby vás potom nečakali nemilé prekvapenia.

Nerozhodným môže pomôcť aj tzv. Riasec test, teda orientačný test osobnosti, ktorý delí ľudí do šiestich osobnostných skupín z hľadiska záujmov a vyhodnotí, na akú profesiu máte najväčšie predpoklady.

2. Študijné programy

Všetky slovenské vysoké školy a ponúkané odbory sú zoradené v katalógu vysokých škôl, ktorý je dostupný na internete. Urobte si malý prieskum predmetov, hľadajte, ktoré vás oslovia a zvážte aj dĺžku štúdia a jeho náročnosť.