V Dánsku nepoznajú skúšky v predtermínoch, ich písomná časť môže trvať od dvoch aj do osem hodín

Ako sa študuje na univerzite v Dánsku

Klára Kovácsová v botanickej záhrade a v parku, kde voľne pobehujú jelene a srnky. Klára Kovácsová v botanickej záhrade a v parku, kde voľne pobehujú jelene a srnky. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV K. K.)

Košičanka Klára Kovácsová (23) už štvrtý akademický rok študuje v Dánsku na Aarhus University, momentálne business administration a business psychology. V júni minulého roka ukončila bakalárske štúdium v programe Business Administration and Economics, aktuálne je v prvom semestri magisterského štúdia v programe Business Psychology na tej istej univerzite.

Kláru Kovácsovú od útleho detstva bavia jazyky, rozpráva maďarsky aj slovensky, na päťročnom bilingválnom štúdiu na košickom Gymnáziu na Trebišovskej 12 sa zdokonalila v angličtine a nemčine. Blízko mala tiež k matematike a dejepisu. Dlho si myslela, že vysokoškolské štúdium na Slovensku poznačí jej láska k jazykom, no napokon uprednostnila štúdium v zahraničí.

"Brázdila som internetom a narazila som na biznis a ekonomiku. V škole sme tieto predmety mali len krátko, ale už vtedy som zistila, že niečo také by ma mohlo baviť," spomína si Klára na svoj výber. Keď si už bola istá svojím smerovaním, pátrala po krajine, v ktorej by ju oslovila niektorá univerzita.

Súvisiaci článok Keď vás v živote baví takmer všetko, môžete v škole skombinovať sociálne vedy s filmom Čítajte

"Dánsko sa mi zdalo ako výborná voľba, plusom bolo aj to, že sa tu neplatí školné. Dopracovala som sa k Aarhus BSS – School of Business and Social Sciences (ktorá je pod záštitou Aarhus University). Je to jedna z dvoch univerzít v Dánsku, ktoré majú tzv. Tripple Crown Accreditations (trojitá akreditácia v manažérskom vzdelávaní), ktorou sa môže pýšiť len jedno percento biznis univerzít na celom svete," hovorí Klára.

Na bakalárske štúdium nastúpila v septembri 2019, približne dva týždne po príchode do Dánska.

Chodiť na prednášky nie je povinné

Bakalárske štúdium je v Dánsku tak ako na Slovensku či v Česku trojročné.