SME

Po thajsky sa učil na ulici, s perom a so zápisníkom

Prednáška s cvičením trvá aj šesť hodín.

Výhľad z najvyššej budovy v Bangkoku: MahaNakhon.Výhľad z najvyššej budovy v Bangkoku: MahaNakhon. (Zdroj: ZDROJ - ARCHÍV M.T.)

Martin Tokár (25) mal od malička vzťah k cestovaniu a k učeniu sa cudzích jazykov. Hovorí po anglicky, francúzsky, thajsky a momentálne sa učí po čínsky.

Minulý rok na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave úspešne zložil štátnu skúšku v odbore manažment medzinárodného obchodu. V záverečnom piatom ročníku študoval dva semestre na National Institute of Development Administration v thajskom Bangkoku.

K cestovaniu a študovaniu chce motivovať aj iných a tak ponúka svoj príbeh.

Pochádzam z Prievidze, kde som maturoval na Gymnáziu Vavrinca Benedikta Nedožerského. Som neúnavný cestovateľ a multijazyčný človek, hovorím po anglicky, francúzsky, thajsky a momentálne sa pasujem s čínštinou. Cudzie jazyky sa učím od detstva z vlastnej vôle, veď práve ony sú hlavným mostom k poznávaniu nových ľudí a kultúr.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z krajín, ktorá mi učarovala, je exotické Thajsko. Prvýkrát som do Thajska vycestoval ako stredoškolák a do krajiny, jej kultúry, podnebia, gastronómie, mentality ľudí som sa zamiloval.

Našiel som si tam mnoho kamarátov, začal som sa učiť po thajsky a povedal som si, že jedného dňa tam prídem na dlhšie.

Pred obdobím covidu som sa do Thajska vybral ešte raz, po prvý raz úplne sám, a mesiac som pri Bangkoku pracoval ako dobrovoľník v jednom meditačnom centre s thajskými mníchmi.

Súvisiaci článok Slovenskú študentku zaskočili v Južnej Kórei extrémne prísne pravidlá Čítajte 

V záverečnom piatom ročníku štúdia na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave prišla možnosť uchádzať sa o študijný pobyt práve na univerzite v Thajsku – čo bola šanca, ktorá sa len tak neodmieta.

So spolužiakom sme úspešne absolvovali výberové konanie a boli sme prijatí aj zahraničnou univerzitou, a tak teda v júli 2021 sme s kuframi cestovali do Bangkoku.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka bilaterálnej spolupráci a dohode medzi Ekonomickou univerzitou v Bratislave a National Institute of Development Administration v Honkongu sa mi tu podarilo stráviť úžasné dva semestre.

Samotné mesto má okolo sedem miliónov obyvateľov, ale tým, že som už mal možnosť predtým do Bangkoku cestovať a vedel som sa ako-tak dorozumieť po thajsky, sme veľmi rýchlo zapadli.

Univerzita National Institute of Development Administration patrí medzi významné thajské univerzity a bola to vôbec prvá univerzita v Thajsku, ktorá ponúkala aj MBA programy – Master of business administration. Študoval som obdobné zameranie ako na domácej univerzite v odbore manažment medzinárodného obchodu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu