SME

Na Erasme sa dá aj zaľúbiť. A ešte aj do krajanky

Štúdium skĺbil s praxou.

Vlado Bechný (tretí zľava) na výlete s kamarátmi v mestečku Aveiro. Ako ináč na bicykloch, ktoré boli ich dennými dopravnými prostriedkami. Vlado Bechný (tretí zľava) na výlete s kamarátmi v mestečku Aveiro. Ako ináč na bicykloch, ktoré boli ich dennými dopravnými prostriedkami. (Zdroj: ZDROJ - ARCHÍV V.B.)

Hovorí sa, že program Erasmus+ je pre vysokoškolákov životnou príležitosťou. Môžete žiť v zahraničí tri aj dvanásť mesiacov, čerpať štipendium, spoznať akademickú pôdu svetových univerzít, zlepšiť sa v jazykoch, v samostatnosti, zoznámiť sa so študentmi z celého sveta, s ich rôznymi kultúrami, zvykmi, jedlami. Je to šanca vystúpiť z komfortnej zóny a na to treba odvahu.

Vlado Bechný toto všetko, ako študent Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline, kde vyštudoval strojárske technológie, zažil trikrát. Dvakrát ako študent, tretíkrát ako doktorand. Jeho životopis bude teda pre zamestnávateľov zaujímavejší.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovenskú študentku zaskočili v Južnej Kórei extrémne prísne pravidlá Čítajte 

Skôr než si Vlado „potykal“ s Erasmus+ pobytom ako vysokoškolák strojníckej fakulty, mal už za sebou ako čerstvý maturant žilinského gymnázia letný „dream job“, ktorého súčasťou boli aj montérky a náročná manuálna práca. V malom nemeckom podniku neďaleko Düsseldorfu pracoval celé leto pri výrobnej technológii zlievarenstva.

„Maturoval som na osemročnom Gymnáziu Varšavská v Žiline a nemčinu som si pribral ako voliteľný maturitný predmet na úrovni B1, to bolo také nakopnutie na Nemecko pred nástupom na vysokú školu,“ spomína Vlado na svoju prvú zahraničnú brigádu.

Dodáva, že to bol veľmi zaujímavý pocit, vycestovať v takom mladom veku sám do cudzej krajiny, kde nikoho nepoznal.

Prvý týždeň bol vraj náročný, potom prišiel zlom, jazykovo sa osmelil a nemal problém si čokoľvek vybaviť a vydiskutovať s domácimi alebo s kolegami v práci.

SkryťVypnúť reklamu

Nakopnutie na Nemecko

Do Düsseldorfu a rovnakej zlievarne sa Vladovi podarilo vrátiť počas bakalárskeho štúdia.

„Cez Erasmus+ som si vybavil dvojmesačnú prax vo firme Ischebeck Titan GmbH, ktorú som už poznal, čo bola veľká výhoda. To čo som sa v škole teoreticky naučil, som zrazu videl na vlastné oči, teóriu som prepájal s praxou a zároveň aj viac spoznával Nemecko. Prax ma naštartovala aj čo sa týka jazyka. Jazykové zručnosti som si napríklad overil počas návštevy očného lekára, keď mi kúsok kovovej súčiastky vletel do oka a musel som mu vysvetliť, čo sa mi stalo, aký mám problém. To bola najväčšia jazyková skúška,“ ozrejmuje Vlado.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom SME4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu