SME

Čím viac nezamestnaných absolventov, tým nižšia kvalita školy

Na Slovensku máme zopár kvalitných vysokých škôl. Vyplýva to z hodnotenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry ARRA.

(Zdroj: FOTOLIA)

Koľko nezamestnaných produkuje vysoká škola, na ktorú sa chcete prihlásiť? Ak je číslo nízke, môžete dúfať, že sa po ukončení štúdia neocitnete na úrade práce. Čím viac sa číslo blíži k desiatim percentám zo všetkých absolventov, prípadne ho prekračuje, vaša šanca na rýchlu kariéru sa znižuje.

Najviac nezamestnaných za posledné tri roky napríklad vyprodukovala Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Tesne v závese nasledujú Fakulta ekológie a environmentalistiky a Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene.

Ak opomenieme Rímskokatolícku bohosloveckú fakultu Univerzity Komenského, ktorá odoslala na úrad práce menej ako jedno percento svojich absolventov, najmenej riziková je príprava na povolanie lekára či farmaceuta.

Ak chcete študovať ekonómiu, asi najlepšie je sústrediť sa na niektorú z fakúlt Ekonomickej univerzity v Bratislave, ale nie na Podnikovohospodársku, ktorá produkuje najviac nezamestnaných ekonómov, hneď po Ekonomickej fakulte Univerzity v Komárne.

Priemer za tri roky

Rebríček fakúlt podľa množstva nezamestnaných absolventov zostavuje každoročne Akademická rankingová a ratingová agentúra ARRA. Údaje zbiera z ústredia práce. Tento rok agentúra usporiadala fakulty podľa priemernej nezamestnanosti za tri roky, nielen za posledný rok ako v minulosti.

Podľa Ivana Ostrovského z agentúry má takýto údaj výpovednejšiu hodnotu. Napriek tomu sa oproti vlaňajšiemu rebríčku pozícia jednotlivých fakúlt zásadne nemenila.

Rovnako sa nemenili ani celkoví lídri medzi fakultami. Najlepšie fakulty vedú rebríčky vo vzdelávaní, atraktivite štúdia, vede a výskume, doktorandskom štúdiu aj grantovej úspešnosti. Na prvých miestach medzi najlepšími skončili Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Fakulta humanitných a prírodovedných vied Prešovskej univerzity, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Tieto školy podľa výskumu ARRA už stabilne plnia všetky kritériá na veľmi dobrej úrovni. ARRA aj tento rok hodnotila 109 fakúlt, z toho šesť súkromných.

Najlepší odchádzajú za hranice

Podľa Ostrovského sa kvalita škôl neposúva dopredu, skôr klesá. Myslí si preto, že sa rebríček v najbližších rokoch ani nezmení.

„Ťažko očakávať, že by nastali posuny. Máme len niekoľko naozaj kvalitných škôl s kvalitnou vedou a výskumom a prepojením na podnikateľský sektor. Vo všeobecnosti klesá kvalita všetkých vysokých škôl, ale aj uchádzačov, “ dodáva. Dôvodom je aj to, že najlepší študenti odchádzajú študovať do zahraničia, najviac, okolo 20-tisíc, ich je v Česku, ďalšie stovky až tisícky v susednom Rakúsku či v Nemecku a Anglicku.

Aby sa tento trend zvrátil, mal by štát zmeniť spôsob financovania. „Treba stabilizovať financovanie vedy a výskumu. Ale takisto viac prepojiť financovanie na podnikateľský sektor,“ dodáva Ostrovský.

Najlepšie fakulty v roku 2013

Akademická rankingová a ratingová agentúra pri hodnotení fakúlt v každej skupine brala do úvahy päť ukazovateľov – pomer učiteľov a študentov, atraktivitu štúdia, publikácie a citácie, doktorandské štúdium a získané grantové prostriedky.

1.Technické fakulty

1. Fakulta chemickej a potravinárskej technológie STU Bratislava

2. Strojnícka fakulta Žilinská univerzita

3. Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Bratislava

4. Hutnícka fakulta Technická univerzita Košice

4. Elektrotechnická fakulta Žilinská univerzita

2.Prírodovedné fakulty

1. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzita Komenského Bratislava

2. Prírodovedecká fakulta univerzity P. J. Šafárika Košice

3. Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského Bratislava

4. Fakulta prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

5. Fakulta prírodných vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave

3.Lekárske a zdravotnícke fakulty

1. Jesseniova Lekárska fakulta UK v Martine

2. Lekárska fakulta UPJŠ Košice

3. Farmaceutická fakulta UK Bratislava

4. Lekárska fakulta UK

5. Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce TU

4.Ekonomické fakulty

1. Ekonomická fakulta TUKE

2. Fakulta ekonomiky a manažmentu SPU

2. Národohospodárska fakulta EU

4. Ekonomická fakulta UMB

5. Fakulta hospodárskej informatiky EU

Zdroj: ARRA, kompletné výsledky na stránke www.arra.sk

Podrobnejšie štatistiky

Napriek tomu, že to vyzeralo na posledný rebríček fakúlt podľa percenta nezamestnaných absolventov, situácia nie je vôbec vážna. Ivan Ostrovský z ARRA bol nepríjemne prekvapený, keď zistil, že Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny prestalo zverejňovať štatistiky nezamestnaných absolventov. Na rovnaký problém sa posťažovali aj jednotlivé vysoké školy.

Hovorca ústredia Peter Zeman však tvrdí, že na webovej stránke už túto štatistiku nezverejňujú, ale vďaka novému systému môžu vyrobiť na požiadanie ešte podrobnejší výkaz. „Spravíme to na mieru a ešte lepšie v zmysle zákona o slobodnom prístupe k informáciám,“ dodáva Zeman.

Podiel nezamestnaných absolventov podľa fakúlt, priemer rokov 2010 - 2012

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu