Nedeľa, 24. február, 2019

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Univerzita v portugalskom Coimbre je najstaršou univerzitou v Portugalsku, je zapísaná aj v UNESCO. (Zdroj: FOTO - ARCHÍV D. B.)

Anglicko študentku žurnalistiky Dominiku Bukovú lákalo pre jazyk. Veď kde inde sa človek naučí tento jazyk plynule a bez chýb? No zároveň si chcela vyskúšať surfovanie a spoznať temperamentnú kultúru Portugalcov.

Dominika Buková, študentka Masarykovej univerzity v Brne, sa rozhodla, že nebude počas ročného Erasmu robiť žiadne kompromisy. Ešte sa len chystala, už plánovala presun do Portugalska. Vraj sa stačilo poinformovať, že sa niečo také dá a následne si všetko dôkladne naplánovať.

Na Newman University v anglickom Birminghame nastúpila v septembri 2016, vo februári 2017 už študovala v portugalskom Coimbre.

„Dostať sa do zahraničia študovať v ňom zadarmo, cestovať a mať aj príspevok na živobytie, je možné len počas obdobia štúdia. Z môjho pohľadu je to jedinečná šanca nielen pre zlepšenie komunikačných schopností, ale aj posunúť sa osobnostne vpred,“ približuje rodáčka z Ružomberka, prečo sa dvojnásobný Erasmus oplatilo vybavovať.

Prečítajte si tiež: Erasmus: V Rakúsku sa zdokonalila v dvoch rečiach naraz

Portugalsko viedlo

Na otázku, v ktorej krajine sa jej páčilo viac, bez zaváhania odpovedá, že v Portugalsku. Netají, že Anglicko ju neoslovilo.

„Coimbra je úžasné študentské mesto, ktoré nikdy nespí. Pre študenta je okrem vhodných študijných podmienok dôležitá aj atmosféra. A tá bola v portugalskom meste na jednotku,“ hovorí Buková. Univerzita v Coimbre je navyše najstaršou univerzitou v krajine. Je zapísaná aj na zozname UNESCO, preto ju okrem študentov denne navštívia i stovky zvedavcov.

Študentku žurnalistiky príjemne prekvapili portugalskí pedagógovia, ktorí bez problémov ovládali aj štyri cudzie reči. „V Anglicku je to s jazykmi ťažšie, pretože angličtinou sa ľudia dohovoria už všade a iné jazyky im netreba,“ porovnáva.

Navyše v Birminghame spočiatku dobre nerozumela, pretože ich svojrázny akcent bolo veľmi ťažké rozšifrovať. V Portugalsku sa zas prihlásila na kurz portugalského jazyka a na miestach, kde ľudia nerozumeli alebo nevedeli po anglicky, sa po istom čase aspoň krkolomnou portugalčinou dokázala dohovoriť.

Čo sa týka predmetov, na oboch univerzitách mala voľnú ruku a mohla si vybrať akékoľvek predmety z oblasti žurnalistiky a médií. Tiež mala na výber z predmetov pre Erasmus študentov.

Grant nikdy nepokryje všetko

Kým v Anglicku dostávala Buková mesačne od Únie 500 eur, v Portugalsku to bolo o sto eur menej. Výška grantu totiž závisí od životných nákladov v danej krajine.

„V Anglicku mi tých päťsto eur ledva pokrylo ubytovanie, keďže Birmingham je druhé najväčšie mesto a život je tam finančne náročný. V Portugalsku som zo štyristoeurového grantu dokázala v pohode vyžiť, ubytovanie ma stálo 180 eur a zvyšné peniaze mi ostali na jedlo,“ doplnila Buková s tým, že grant nikdy nepokryje všetky náklady.

Najčastejšie si študenti z grantu zaplatia ubytovanie, ktoré býva najdrahšou položkou. A pri troche šťastia si dokážu z európskych peňazí vykryť aj cestovné či stravu. Aj Buková si napríklad letenky a rôzne výlety platila z vlastného vrecka.

Dominika Buková na portugalskom ostrove Berlenga.

Cestovanie za vlastné

Zahraničný študijný pobyt je z veľkej časti o nadväzovaní nových kontaktov a spoznávaní miest. Ani rodáčka zo severu Slovenska nesedela zavretá v izbe nad knihami a počas voľných chvíľ sa snažila čo najviac cestovať a spoznávať odlišnú kultúru.

Aj preto sa jej omnoho viac páčilo v Portugalsku. Táto krajina je podľa Bukovej vhodná pre všetkých, ktorí sa radi bavia, užívajú život a milujú pláže či hory. Sever Portugalska jej pripomínal slovenské Tatry, juh má zase najkrajšie pláže, aké kedy videla.

Prečítajte si tiež: Erasmus: Bezalelská akadémia umenia a dizajnu ma v tvorbe posunula

„Za najväčší plus študijných pobytov považujem najmä to, že som sa zlepšila v jazykoch, nadviazala som nové kamarátstva a v neposlednom rade som si začala vážiť to, čo máme doma,“ hovorí na záver Buková.

A hoci ju stále láka zahraničie, na dlhodobejší študijný pobyt už zrejme nevyrazí. Tento rok ju čakajú magisterské štátnice, preto sa skôr obhliada po pracovných stážach či zahraničných konferenciách.