Príbeh: Končí školu, prácu však nehľadá. Ponúka ju iným

Ľuboš Demovič o pár týždňov skončí štúdium softvérového inžinierstva na bratislavskej Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Keď mal sedemnásť, založil študentský portál.

Vyzná sa v moderných webových technológiách, zaujíma sa o optimalizáciu webov pre vyhľadávače, sémantiku webu, copywriting, dizajn a tvorbu efektívnych algoritmov. Pre zamestnávateľov, ktorí by si pozreli jeho účet na twitteri by bol ideálnym a perspektívnym uchádzačom o prácu. Ľuboš si však zamestnávateľa nehľadá, už siedmy rok je „pánom“ sám sebe a zatiaľ to tak aj ostane. Ba je to on, kto ponúka príležitostnú prácu iným mladým rovesníkom.

Ľuboš Demovič je totiž majiteľom najväčšieho študentského portálu Zones.sk, ktorý pôsobí na slovenskom internete už viac ako šesť rokov. Mesačne ho navštívi viac ako pol milióna mladých. Založil aj najnavštevovanejší maturitný server Zmaturuj.sk, web pre všetkých deviatakov základných škôl Monitor9.sk, ako aj ďalšie projekty.

„Bol som gymnazistom na Grösslingovej, keď ma profesorka informatiky oslovila, či by som sa nechcel zapojiť do tímu administrátorov školskej webovej stránky. Nemal som síce žiadne skúsenosti, ale dal som sa na to,“ spomína Ľuboš na to, ako sa postupne začal upisovať webovým aplikáciám.

Keď so školským tímom vyhrali zopár cien, nakoplo ho to a povedal si, prečo neskúsiť robiť na vlastnom projekte. Zdrojom informácií mu bola knižka Rozvoj webových aplikácií, do ktorej investoval vyše tridsať eur, čo pre študenta nebol malý peniaz.

Investícia sa vyplatila, začal vytvárať prvé webové stránky, najskôr svoju osobnú. A potom si jedného dňa povedal, že ak začne zhromažďovať na jednom mieste všetko to, čo zaujíma ako stredoškoláka, mohlo by to byť užitočné aj pre jeho rovesníkov, študentov stredných škôl. Na gymnáziu končil druhý ročník.

Či zarobí, neriešil

Kým Ľubošovi spolužiaci vypĺňali svoj voľný čas svojimi typickými záujmami, on sedel doma a programoval. To už mal kúpenú svoju doménu, a vytýčil si šesť mesiacov na jej spustenie.

Keď 8. januára 2008 spustil študentský portál Zones.sk mal sedemnásť a okrem povinností gymnazistu sa musel naučiť aj všetko o budúcom podnikaní na živnosť, ktorú si o rok mohol založiť. Jeho spolužiaci či učitelia na gymnáziu ani netušili že za študentským portálom stojí práve on.