• Informácie o štúdiu
 • Zoznamy škôl
 • Financovanie štúdia
 • Štúdium v zahraničí
 • Absolventi
 • Porovnanie škôl
 • Kvalifikácie, ktoré produkujú naše školy, firmy nechcú

  Vydané 17. 11. 2016 o 18:31 Autor: Diana Schniererová

  Absolvent informatiky zarobí raz toľko ako mladý učiteľ po nástupe do práce. V porovnaní s čerstvým teológom je jeho plat aj trojnásobný. A zamestná sa obyčajne ešte skôr, ako vôbec skončí školu.

  Foto: FOTOLIA

  Pri výbere školy nehľaďte na to, ktorá je „najľahšia“. Titul vám totiž môže byť nanič, ak o danú kvalifikáciu nie je na trhu práce záujem.

  „Mladí ľudia by sa nemali rozhodovať podľa toho, ako jednoducho sa dostanú k titulu. Ale podľa toho, na čo im tento titul bude,“ zdôraznil Branislav Jančuška z pracovnej agentúry McRoy Jobliner.

  Prezieravé je orientovať sa podľa dopytu. Ten napríklad stále hovorí, že na trhu práce chýbajú kvalifikovaní technici. „IT špecialistov chýba odhadom 10- až 30-tisíc,“ spresnil Jančuška.

  A to sa pravdepodobne tak skoro nezmení. „Na dopyte zamestnávateľov po istom type absolventov sa nemení nič dlhé roky, skôr sa tento trend ešte viac prehlbuje,“ opisuje skúsenosti Jančuška.

  Priveľa pedagógov

  Slovenský vzdelávací systém stále produkuje príliš veľa absolventov humanitných a spoločenskovedných smerov, ako sú sociálna práca, právo, politológia či mediálna komunikácia. Odborníci hovoria o „odborovej nerovnováhe“ vo vzdelaní a v pracovných príležitostiach.

  Odborovú nerovnováhu potvrdzuje aj ďalší údaj. Dokopy 14 pedagogických fakúlt každý rok pošle do systému približne 10-tisíc absolventov. „Títo ľudia študovali 3 až 5 rokov niečo, čo im len málo pomôže pri hľadaní si práce v súkromnom sektore,“ upozornil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Robert Chovanculiak.

  Špecialista na odborné vzdelávanie Juraj Vantuch si myslí, že rodiča a deti sa pri výbere školy často rozhodujú pre univerzálne štúdium, pretože sa obávajú predčasnej špecializácie. „Obavu zo špecializácie čiastočne vidieť aj na vysokých školách a popularite univerzálneho štúdia so širokým uplatnením, ako je napríklad právo a ekonómia,“ poznamenal.

  Ako dlho hľadajú prácu

  Pri výbere školy by študenta mohli naviesť tabuľky projektu Lepšia škola, ktorý realizuje ministerstvo školstva. Obsahujú údaje o tom, ako dlho si absolventi jednotlivých škôl v priemere hľadajú prácu, alebo informáciu, koľkí z nich by sa na základe získaných skúseností znovu prihlásili na danú školu.

  Z tabuliek vyplýva, že najlepšie zarábajúcimi absolventmi sú študenti informatiky, ktorých nástupný plat je 1422 až 1714 eur.

  Okrem nich sa v prvej desiatke najlepšie zarábajúcich absolventov nachádzajú lekári s príjmom 1200 až 1300 eur. Kým informatici sa obyčajne zamestnajú ešte počas školy, lekári si podľa stránky lepsieskoly.sk hľadajú miesto jeden až dva mesiace.

  Na druhej strane mladí učitelia, ktorí vyšli z Pedagogickej fakulty Univerzity J. Seleyho si hľadajú prácu v priemere 108 dní. Keď ju už nájdu, ich priemerný mesačný plat je 627 eur. Horšie na tom sú absolventi teológie, ktorí si hľadajú prácu aj viac ako 200 dní, aby potom zarábali od 400 do 600 eur.

  Ako sa absolventom darí po škole

  Ktoré školy a fakulty sú najúspešnejšie, aký majú ich absolventi nástupný plat a ako dlho si hľadajú prácu.

  Najlepšie zarábajúci absolventi

  1. Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta informatiky a informačných technológií - 1664 eur, -36 dní, miera nezamestnanosti 1 percento

  2. Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta elektrotechniky a informatiky - 1484 eur, – 21 dní, miera nezamestnanosti 3 percentá

  3. Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky - 1372 eur , +92 dní, miera nezamestnanosti 3 percentá

  4. Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta managementu - 1244 eur, +19 dní, miera nezamestnanosti 4 percentá

  5. Ekonomická univerzita, Celoškolské a iné - 1266 eur,  + 8 dní, miera nezamestnanosti 10 percent

  6. Ekonomická univerzita, Fakulta medzinárodných vzťahov - 1187 eur, + 122 dní, miera nezamestnanosti 4 percentá

  7. Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave, Lekárska fakulta - 1370 eur, -44 dní, miera nezamestnanosti 2 percentá

  8. Ekonomická univerzita, Fakulta hospodárskej informatiky - 1264 eur,  +51 dní, miera nezamestnanosti 5 percent

  9. Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta riadenia a informatiky - 1206 eur, +80 dní, miera nezamestnanosti 4 percentá

  10. Univerzita Komenského v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta, Martine  - 1098 eur, + 35 dní, miera nezamestnanosti 1 percento

  Najhoršie zarábajúci absolventi

  1. Univerzita Komenského v Bratislave, Evanjelická bohoslovecká fakulta - 615 €, 122 dní, miera nezamestnanosti 6 %

  2. Katolícka univerzita v Ružomberku, Teologická fakulta; Košice - 583 €, 114 dní, miera nezamestnanosti 6 %

  3. Prešovská univerzita v Prešove, Gréckokatolícka teologická fakulta - 545 €, 238 dní, miera nezamestnanosti 32 %

  4. Univerzita Komenského v Bratislave, Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta - 672 €, 48 dní

  5. Univerzita J. Selyeho, Reformovaná teologická fakulta - 401 €, 37 dní

  Poznámka: Údaj v eurách predstavuje priemerný mesačný príjem brutto. Údaj v dňoch hovorí o tom, koľko dní ubehlo priemerne od ukončenia štúdia po získanie zamestnania. Ak ide o záporné číslo, absolvent sa zamestnal ešte pred skončením štúdia. Miera nezamestnanosti je vypočítaná z dát Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR a z dát Sociálnej poisťovne.  

  Zdroj: lepsieskoly.sk podľa údajov Sociálnej poisťovne  

  Text bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy 11. novembra 2016 

  Ďalšie novinky

  Kuko z Horkýže Slíže ťahá mladých k zdravotníctvu

  V klipe Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre účinkuje aj dekan fakulty. Nohy má vyložené na stole, neskôr si zaspieva s Kukom.

  Osem rektorov radí, čo zohľadniť pri výbere vysokej školy

  Čo všetko by absolventa strednej školy malo zaujímať predtým, než pošle na niektorú univerzitu prihlášku na vysokoškolské štúdium? Odpovedá osem rektorov, ktorých sme oslovili.

  Hlavné správy

  Spoplatnený obsahVidíte na obrázku cikcakovité čiary? Môžete zažiť slepotu

  Zakrivená slepota nie je diagnóza, spôsobuje ju evolúcia.

  Spoplatnený obsahFico je oportunista, pochváľme ho

  Premiér so sankciami proti Rusku nesúhlasí, ale aj tak ich vždy podporí.

  Spoplatnený obsahZ macesu sa nechudne. Na Slovensku sa vyrába viac než sto rokov

  Chrumkavé plátky kupujú hlavne ľudia s problémami s trávením.