SME

Slovák študuje v Londýne na najlepšej biznis univerzite sveta

Na London Business School sú povinné prednášky, veľmi veľa úloh, skupinové práce a konštantné vyťaženie

So slovenským spolubývajúcim býva Kubiš priamo oproti škole a sú to jediní dvaja Slováci, ktorých v tomto roku na spomínaný študijný program vzali.So slovenským spolubývajúcim býva Kubiš priamo oproti škole a sú to jediní dvaja Slováci, ktorých v tomto roku na spomínaný študijný program vzali. (Zdroj: ARCHÍV J. K.)


Hoci dvadsaťštyriročný Martinčan Jakub Kubiš už jeden magisterský titul má, rozhodol sa pre ďalší. Kým ten prvý získal v Prahe, druhý chce obhájiť na London Business School.

Keď sa pred šiestimi rokmi Jakub Kubiš rozhodoval, akú vysokú školu vyštuduje, vyberal si podľa toho, kde to bude preňho najnáročnejšie.

„Chcel som školu, ktorá mi otvorí čo najviac dverí do sveta. A aplikovaná matematika na Fakulte jadrovej a fyzikálne inžinierskej na Českom vysokom učení technickom v Prahe toto kritérium spĺňala,“ priblížil Kubiš. S odstupom času priznáva, že v tomto smere škola jeho očakávania naplnila.

SkryťVypnúť reklamu

Lenže jedna skúsenosť Kubišovi stále chýbala. Chcel vycestovať za štúdiom do zahraničia, aby si rozšíril vedomosti a nabral nové skúsenosti. Na univerzite v Prahe takúto možnosť mal, ale školu by si musel predlžovať minimálne o rok, a to nechcel. Počkal, kým vyštuduje aplikovanú matematiku na ČVUT a do zahraničia odišiel ako čerstvý inžinier.

13_jakub-kubis_1_r6306_res.jpg

Jednoročný magister

Do Spojeného kráľovstva prišiel na konci augusta minulého roku, pretože škola mu naplno začínala už v septembri.

„Program, ktorý študujem, sa označuje ako skorý kariérny program. Slúži na rýchle naštartovanie kariéry v akýchkoľvek odvetviach,“ objasnil vysokoškolák. V Londýne by mal do roka vyštudovať ďalšieho magistra, ale tentoraz z manažmentu. Oproti aplikovanej matematike je to úplne iná sféra, no Kubiš oceňuje, že štúdium na London Business School je omnoho praktickejšie a všetko, čo sa naučia, okamžite zužitkujú v projektoch, ktoré sú súčasťou štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

„Začal sa mi druhý semester, ktorý je ešte zaujímavejší ako ten prvý. Teraz riešime rôzne prípadové štúdie z reálneho života. Je to o poznanie náročnejšie, no baví ma to,“ dodáva Kubiš.

Za zmienku tiež stojí, že univerzita, na ktorej Jakub Kubiš študuje, sa každoročne umiestňuje na prvých priečkach v tabuľkách svetových rankingov, ktoré hodnotia kvalitu vysokých škôl zameraných na biznis vzdelanie.

Uchádzať sa o štúdium na prestížnej britskej univerzite motivoval rodáka z Martina tiež fakt, že program trvá len rok. „Mal som pocit, že ďalšie dva roky sú priveľa na druhého magistra,“ hovorí Kubiš.

Čo však mladý študent nevedel pred podávaním prihlášky, bolo, že Spojené kráľovstvo vystúpi z Európskej únie. Podľa Kubiša sa brexit najbližšie dva až tri roky Slovákov a ostatných Európanov študujúcich v tejto krajine nedotkne. O víza zatiaľ žiadať nemusel. Nikto však nevie povedať, ako to bude o pár rokov fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

V čom sa brexit odzrkadlil už teraz, je kariérna situácia najmä v bankovom sektore. Veľké spoločnosti zvažujú odchod z mesta, naberajú menej ľudí, a teda je náročnejšie predrať sa pracovnými pohovormi. Navyše ľuďom, ktorí by chceli ostať v Londýne, nehrá do karát ani kurz – libra je príliš slabá. To sa priamo odráža na ich výplatných páskach, pretože dostávajú menej peňazí, ktoré sa dajú zužitkovať v zahraničí.

Pohovor v Londýne

Kým šikovného Martinčan na univerzitu prijali, musel prejsť zdĺhavým prijímacím procesom, ktorý je podobný ako na iných prestížnych zahraničných školách.

Prvým krokom bolo vyplnenie prihlášky, súčasťou ktorej sú aspoň tri eseje, priemer známok, dosiahnuté výsledky, životopis a všetky mimoškolské aktivity.

S prihláškou sa tiež posiela výsledok štandardného testu z angličtiny, ktorý medzinárodné univerzity uznávajú a výsledok medzinárodnej skúšky GMAT.

SkryťVypnúť reklamu

Ak uchádzač splní požiadavky, nasleduje interview, na ktoré Jakub Kubiš musel priletieť do Londýna. Pýtali sa ho na motiváciu a všeobecný prehľad o programe, ktorý chce študovať, či aktuálnu situáciu vo svete biznisu.

Ak chcel Slovák Kubiš v Londýne študovať, musel počítať aj s nemalým školným, ktoré je okolo 29-tisíc libier, čo je v prepočte 33-tisíc eur. K tejto sume treba prirátať aj mesačné náklady za život. Napríklad len ubytovanie ho stojí 1200 libier za mesiac. So slovenským spolubývajúcim býva priamo oproti škole a sú to jediní dvaja Slováci, ktorých v tomto roku na spomínaný študijný program vzali.

Prácu popri štúdiu nestíha, ale snaží sa hrať rugby za univerzitný tím a zapájať sa do mimoškolských aktivít, ktoré má pod palcom univerzita.

SkryťVypnúť reklamu

Vyčerpávajúce štúdium

Povinné prednášky, veľmi veľa úloh, skupinové práce a konštantné vyťaženie. Takto opisuje Kubiš svoje štúdium v Londýne. Počas semestra je stále čo robiť a je absolútne vylúčené, aby niektorý študent ignoroval školu pol roka, a potom to v skúškovom dobehol.

„Na London Business School je toho v jednom kuse stále veľa. Mám však pocit, že sa týmto spôsobom naučím omnoho viac. Skúšky sú týždeň po poslednej prednáške a predtým majú predmety priebežné testy,“ objasnil.

Prečítajte si tiež:Genetička si vysokú školu vyberala podľa svojho koníčkaČítajte 

Podľa Kubiša je devízou školy to, že sa aktívne podieľa na kariérnych cieľoch študentov. „Univerzita sa extrémne angažuje na našich kariérnych cieľoch a snaží sa nás dostať do tých najlepších spoločností, o ktoré máme záujem,“ dodáva. Študenti sa tak na školu môžu obrátiť s kontrolou životopisu alebo si môžu nanečisto vyskúšať pracovný pohovor. Dokonca sú pre nich k dispozícii akýsi tréneri-odborníci, ktorí si so študentom sadnú a ukážu mu jeho možnosti, alebo mu odporučia spoločnosť, ktorá by preňho mohla byť zaujímavá a tiež študentovi poradia, čo všetko by mal sledovať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Slováka sú jeho anglickí profesori vo svojom odbore kapacity, čo rovnako platí aj pre českých profesorov. „No hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že anglických profesorov to viditeľne baví a neustále dostávajú spätnú väzbu od študentov, od ktorej sa zrejme odvíjajú aj ich bonusy. Snažia sa preto nastaviť prednášky tak, aby študenti boli spokojní,“ rozpráva Kubiš.

Zároveň má pocit, že na univerzite v Prahe sa učitelia snažili dostať do študentov príliš rýchlo veľké množstvo informácií. „Prednášky boli koncipované tak, aby sa prešlo čo najviac učiva, bez ohľadu na to, či študenti chápu látku. Predmetov bolo veľa a nezostával čas na úlohy od prednášajúcich, a to je škoda, lebo študenti trpeli počas skúškového obdobia, keďže nemali dosť času si počas semestra prejsť učivo,“ myslí si Kubiš.

SkryťVypnúť reklamu

13_jakub-kubis_3_r7627_res.jpg

Výlet do USA

Prednedávnom sa Jakub Kubiš vrátil z výletu, ktorý organizovala univerzita. Vstupenkou bola esej, podľa ktorej študentovi vybrali „na mieru“ destináciu. Kubiš odcestoval do Silicon Valley v USA. Mladý Slovák sa dostal do sídiel spoločností ako Pinterest, Google, Apple, Double Dutch či Andreseen Horowitz. Každá spoločnosť si na študentov našla niekoľko hodín a spravili im krátku prednášku o tom, čo robia.

„Veľmi pozitívne hodnotím to, že som mal možnosť pobaviť sa s ľuďmi, ktorých normálne nestretávam. Ak by som niekedy chcel začať pracovať v San Franciscu, môžem im napísať o rady, tipy, prípadné referencie, čo je super,“ vyzdvihuje Kubiš plusy výletu.

Životopis plný kontrastov

Svoj životopis opisuje ako plný diverzity a kontrastu, čo ho odlišuje. Je otvorený novým skúsenostiam zo všetkých oblastí, ktoré ho zaujímajú. Aj preto Martinčan Jakub Kubiš pripomína, že vidieť Londýn plný rôznych kultúr, ktoré fungujú jedna vedľa druhej v symbióze môže otvoriť oči tým, ktorí nevytiahli päty z domu a vidia svet čierno-bielo.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či by sa chcel vrátiť späť na Slovensko, odpovedá, že Slovensko mu zatiaľ neponúka dosť možností, kde by dokázal rásť tak rýchlo, ako si predstavuje. Ale v dlhodobom pláne Slovensko ani Česko nezavrhuje.

Čo sa týka práce, rozhoduje sa medzi niekoľkými smermi. „Jedným z nich je consulting. Uvažujem tiež nad prácou pre technologické spoločnosti ako Google, Facebook alebo Uber, kde ma zvýhodňuje moje štúdium matematiky,“ prezrádza na záver Jakub Kubiš.

Článok bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy dňa 8. 2. 2017.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tomáš Maštalír vo filme Smršť.

Všetci sa niečoho bojíme, hovorí.


Súkromné lety majú iné pravidlá ako bežné aerolinky.

Simona si zamilovala letectvo.


Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Ilustračná fotografia.

Aký je život s RBD.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu