SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Pri štúdiu v zahraničí treba mať aj plán B

Čo treba mať na pamäti pri výbere školy

Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet.Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Študenti, ktorí majú odvahu a nedali si vziať svoj sen o štúdiu na vysokej škole v zahraničí, musia počítať s tým, že situácia sa stále mení. Oplatí sa preto neustále sledovať webové stránky vybranej školy.

Čo všetko treba mať na zreteli pri plánovaní vysokoškolského štúdia mimo Slovenska, vysvetľuje šéf SAIA Michal Fedák.

  • Európske krajiny posúvali termíny maturít a štátnych skúšok, menia sa aj formálne požiadavky na podanie žiadosti o štúdium. Mnohé školy sa rozhodli pre podmienečné prijímanie, najmä ak nie je možné doložiť donedávna požadované dokumenty.
  • Keďže Európa počíta aj s prípadnou druhou vlnou šírenia koronavírusu, vytvára sa tlak na riešenie otázok spojených so štúdiom realizovaným prostredníctvom internetu. Jednotlivé vysoké školy nastavujú svoje prístupy – niektoré školy plánujú dať záujemcom na výber, akou formou budú študovať.
  • V krajinách, kde sa za štúdium platí, sa diskutuje o cene za štúdium a jej výške pri online forme - aby sa zachovala atraktivita a záujem o konkrétnu školu. Súvisiaci článok Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu Čítajte 

  • Určite by záujemca o štúdium v zahraničí mal mať záložné plány, ak by mu pri prijatí na zahraničnú školu situácia v konkrétnom čase zabránila vycestovať. Oplatí sa preto vybrať si napríklad takú školu, ktorá študentovi umožní začať štúdium aj cez internet a vycestovať až neskôr.
  • Študent by si mal takisto všímať, ako sa zahraničná vysoká škola zachovala počas tohto aktuálneho krízového obdobia k svojim zahraničným študentom. O zodpovednej vysokej škole svedčí napríklad to, že má zverejnené aktuálne informácie o národných opatreniach a o obmedzeniach činností a podobne aj v angličtine, nie iba v jazyku krajiny. „To dáva predpoklad, že vysoká škola má proklientsky prístup a v čase kritickej situácie sa vie postarať aj o tých, ktorí sú v cudzej krajine inak stratení,“ zdôraznil Michal Fedák.
  • Situácia má aj svoju svetlejšiu stránku – keďže sa očakáva pokles v ochote cestovať za štúdiom do zahraničia, môže to mať za následok, že uchádzači budú mať tento rok väčšiu šancu na prijatie.
  • Pre študenta, ktorý plánuje štúdium v zahraničí, je nevyhnutné, aby sledoval informácie konkrétnych vysokých škôl, o ktoré má záujem. Situácia sa dynamicky vyvíja, aj čo sa týka termínov.
  • Treba mať tiež na pamäti, že vysoké školy nechcú stratiť zahraničných študentov do budúcnosti. „Preto možno predpokladať, že budú vyvíjať ešte viac proklientsky orientované náborové aktivity s cieľom prilákať kvalitné talenty. Kvalitní uchádzači si budú môcť vyberať viac ako doteraz.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar