SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Pri štúdiu v zahraničí treba mať aj plán B

Čo treba mať na pamäti pri výbere školy

Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet.Oplatí sa vybrať si školu, ktorá umožní začať štúdium cez internet. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Študenti, ktorí majú odvahu a nedali si vziať svoj sen o štúdiu na vysokej škole v zahraničí, musia počítať s tým, že situácia sa stále mení. Oplatí sa preto neustále sledovať webové stránky vybranej školy.

Čo všetko treba mať na zreteli pri plánovaní vysokoškolského štúdia mimo Slovenska, vysvetľuje šéf SAIA Michal Fedák.

  • Európske krajiny posúvali termíny maturít a štátnych skúšok, menia sa aj formálne požiadavky na podanie žiadosti o štúdium. Mnohé školy sa rozhodli pre podmienečné prijímanie, najmä ak nie je možné doložiť donedávna požadované dokumenty.
  • Keďže Európa počíta aj s prípadnou druhou vlnou šírenia koronavírusu, vytvára sa tlak na riešenie otázok spojených so štúdiom realizovaným prostredníctvom internetu. Jednotlivé vysoké školy nastavujú svoje prístupy – niektoré školy plánujú dať záujemcom na výber, akou formou budú študovať.
  • V krajinách, kde sa za štúdium platí, sa diskutuje o cene za štúdium a jej výške pri online forme - aby sa zachovala atraktivita a záujem o konkrétnu školu. Súvisiaci článok Štúdium na dánskej univerzite dokončí doma. Pre koronu Čítajte 

  • Určite by záujemca o štúdium v zahraničí mal mať záložné plány, ak by mu pri prijatí na zahraničnú školu situácia v konkrétnom čase zabránila vycestovať. Oplatí sa preto vybrať si napríklad takú školu, ktorá študentovi umožní začať štúdium aj cez internet a vycestovať až neskôr.
  • Študent by si mal takisto všímať, ako sa zahraničná vysoká škola zachovala počas tohto aktuálneho krízového obdobia k svojim zahraničným študentom. O zodpovednej vysokej škole svedčí napríklad to, že má zverejnené aktuálne informácie o národných opatreniach a o obmedzeniach činností a podobne aj v angličtine, nie iba v jazyku krajiny. „To dáva predpoklad, že vysoká škola má proklientsky prístup a v čase kritickej situácie sa vie postarať aj o tých, ktorí sú v cudzej krajine inak stratení,“ zdôraznil Michal Fedák.
  • Situácia má aj svoju svetlejšiu stránku – keďže sa očakáva pokles v ochote cestovať za štúdiom do zahraničia, môže to mať za následok, že uchádzači budú mať tento rok väčšiu šancu na prijatie.
  • Pre študenta, ktorý plánuje štúdium v zahraničí, je nevyhnutné, aby sledoval informácie konkrétnych vysokých škôl, o ktoré má záujem. Situácia sa dynamicky vyvíja, aj čo sa týka termínov.
  • Treba mať tiež na pamäti, že vysoké školy nechcú stratiť zahraničných študentov do budúcnosti. „Preto možno predpokladať, že budú vyvíjať ešte viac proklientsky orientované náborové aktivity s cieľom prilákať kvalitné talenty. Kvalitní uchádzači si budú môcť vyberať viac ako doteraz.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.
Ilustračné foto.
Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.

Ilustračné foto.
Leonardo DiCaprio