SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Univerzity tvrdia, že ich druhá vlna pandémie nezaskočí

Ako sú školy pripravené?

Vysoké školy prešli na jar bez prípravy na dištančné vzdelávanie. Tvrdia, že online výučba bola bez problémov.Vysoké školy prešli na jar bez prípravy na dištančné vzdelávanie. Tvrdia, že online výučba bola bez problémov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - ADOBE STOCK)

Na druhú vlnu šírenia ochorenia Covid-19 sa pripravujú aj vysoké školy. Väčšina z nich má pripravený krízový scenár pre prípad, že by museli vyučovanie prerušiť aj na jeseň. Tvrdia, že ich nič nezaskočí. Problém môže vzniknúť jedine pri praktických cvičeniach alebo pri pedagogickej praxi.

Väčšina univerzít tvrdí, že prechod na núdzový režim online vzdelávania zvládla v rámci karanténnych opatrení na jar bez väčších problémov.

"Niektoré metódy sme vyskúšali prvýkrát. Overili sme ich v praxi a odstránili problémy, ktoré sa vyskytli. Sme plne pripravení na podobný scenár aj v prípadnej druhej vlne epidémie," konštatoval Ervin Lumnitzer, prorektor pre vzdelávanie Technickej univerzity v Košiciach.

Skryť Vypnúť reklamu

Každá škola sa v uplynulom letnom semestri zariadila po svojom. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre si napríklad vytvorila vlastný vnútorný konferenčný systém, ktorý využila po zavretí škôl na vyučovanie a následne počas skúškového obdobia aj pri ústnych skúškach.

"Podarilo sa nám prostredníctvom neho bez vážnejších problémov zvládnuť kompletne štátne skúšky na všetkých fakultách univerzity," konštatovala prorektorka pre vzdelávanie UKF v Nitre Jana Duchovičová.

Online štúdium

Elektronická komunikácia sa školám osvedčila. Študentom sprístupnili v elektronickej podobe aj študijný materiál.

"K dispozícii sú učebnice v digitálnej forme a tiež aplikácia, ktorá umožňuje interaktívnu online formu výučby, vrátane konzultácií," konštatovala Lucia Petríková z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Záujem cudzincov o slovenské školy dramaticky neklesol Čítajte 

Univerzita podľa jej slov zabezpečila aj vzdialený prístup k elektronickým informačným zdrojom, ktoré študenti potrebujú pri písaní seminárnych a záverečných prác.

Komplikovanejšia sa do budúcnosti javí situácia s praktickými cvičeniami, na ktoré vysokoškoláci doma nemajú podmienky.

Praktická príprava

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave sa chce tomuto problému vyhnúť tak, že ich študenti absolvujú na začiatku akademického roka.

"Dekani a vedenia fakúlt majú za úlohu pripraviť prechod na online výučbu, súčasťou by mali byť tiež odporúčania, aby sa napríklad praktické a laboratórne cvičenia, ktoré sú v režime dištančnej výučby najviac limitované, realizovali blokovo a okamžite v úvode semestra, keď to bude možné," konštatoval hovorca STU Fedor Blaščák.

Skryť Vypnúť reklamu

Prorektorka nitrianskej UKF Jana Duchovičová naznačila, že ďalším problematickým bodom vysokoškolského štúdia môže byť pedagogická prax budúcich učiteľov. "Ak by sa opäť školy uzatvorili, či už úplne alebo voči vonkajšiemu prostrediu," spresnila. Túto otázku škola ešte podľa nej nemá doriešenú.

Súvisiaci článok Študijných programov bude menej. Možno aj vysokých škôl Čítajte 

Bez dodatočných nákladov

Školy myslia aj na zahraničných študentov. "Pripravujeme sa na možné kombinované vzdelávanie tak, aby sme prípadne vyšli v ústrety aj zahraničným študentom, ktorí by mohli uviaznuť doma, ak sú z rizikových krajín a nebudú môcť cestovať," dodala prorektorka UKF.

Príprava na núdzové online vyučovanie nepredstavovala pre vysoké školy náklady navyše. Aj v druhej vlne pandémie ich plánujú zvládnuť s existujúcim technickým zázemím.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na tieto procesy nemáme vyčlenené žiadne špeciálne finančné prostriedky. Naše existujúce technické kapacity sú dostačujúce," uzavrel hovorca STU.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na Covid zomrú desiatky ľudí denne. Pokles príde najskôr o dva týždne

Zomierajú ľudia s inými ochoreniami, ktorí by inak žili.

V piatok sa na Slovensku urobilo v súvislosti s ochorením Covid - 19 šestnásť pitiev.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Podcast Dobré Ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Tak prrr! Neleteli sme na Mars

Ľudia ukázali ochotu a dôveru. Pokaziť to vždy môže nedostatok pokory lídrov.

Zuzana Kepplová.