SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Trnavská univerzita v Trnave

Trnavská univerzita v Trnave je moderná, atraktívna inštitúcia s tradíciou nadväzujúcou na historickú Universitas Tyrnaviensis, ktorá bola založená v roku 1635.

(Zdroj: Archív Trnavskej univerzity)

„Tradície historickej Trnavskej univerzity sú pevnou súčasťou našich novodobých dejín a súčasťou prameňa, z ktorého sa napája naše terajšie postavenie, naše sebavedomie a naša hrdosť,“ pripomína rektor René Bílik.

„Naša univerzita má síce bohatú históriu, no súčasné vedenie z nej robí moderne zmýšľajúcu univerzitu s perspektívou do budúcna najmä pre svojich absolventov,“ dopĺňa študentka práva Barbara Bartovičová.

Trnavská univerzita ponúka bakalárske, magisterské a doktorandské študijné programy v oblasti filozofických, spoločenských a humanitných vied, pedagogiky, práva, zdravotníctva a teológie. Na jej piatich fakultách sa v súčasnosti vzdeláva takmer 5000 študentov a v jej novodobej histórii získalo vysokoškolské vzdelanie viac ako 32-tisíc absolventov.

SkryťVypnúť reklamu

DESAŤ DÔVODOV, PREČO SI VYBRAŤ TRNAVSKÚ UNIVERZITU

1) Akademická excelentnosť
Prakticky žiadna univerzita na Slovensku nemá
takú históriu ako Trnavská univerzita, ktorá vznikla v Trnave už v roku 1635. V Trnave sa nachádza jedinečný architektonický vzdelávací komplex (Forum Academicum, Marianum, Adalbertinum a ďalšie).

2) Hodnoty
Naše motto znie: verná hodnotám, s úctou k tradíciám, otvorená výzvam. Chceme študentov viesť k tomu, aby vedeli prevziať zodpovednosť za svoj život, aby boli intelektuálne kompetentní, ako aj emočne zrelí.

3) Genius loci
S našou bohatou históriou úzko súvisí aj genius loci. V jednej ankete získala Trnava postavenie najkrajšieho mesta na Slovensku. Nechýba jej kaviarenský pôvab ani možnosti kultúrneho či športového vyžitia.

4) Rodinná atmosféra
Na našej alma mater panuje rodinná atmosféra. Potvrdzuje to aj súčasná predsedníčka Študentskej rady: „Nielen profesori, ale aj páni vrátnici, pani bufetárka a panie na študijnom oddelení sú vždy pripravení nám pomôcť, sú priateľskí a pristupujú k nám s maximálnou profesionalitou.“

5) Spokojní absolventi
S výrokom „So štúdiom na TU som bol spokojný“ súhlasilo alebo skôr súhlasilo až 83% „čerstvých“ absolventov v skupine absolventov po dvoch rokoch od ukončenia štúdia dokonca až 94% respondentov.

6) Aktívny študentský život
Študenti majú možnosť stať sa členom Študentskej rady a tiež prejaviť svoje talenty napríklad v speváckom zbore, univerzitnej kapele, v časopise Universitas Tyrnaviensis, v Univerzitnom pastoračnom centre a pod.

7) Sme kvalitní a nároční
Pred pár rokmi sme získali Národnú cenu za kvalitu a ako jediná humanitne orientovaná vysoká škola môžeme používať označenie „výskumná univerzita“.

8) Vysoké uplatnenie
Uplatnenie priamo v odbore našlo 80% čerstvých absolventov a až 85% absolventov po dvoch rokoch od ukončenia VŠ. V ankete sme pozorovali zvýšenie zamestnanosti študentov TRUNI v jednotlivých odboroch štúdia, ktoré absolvovali.

9) Neustále sa rozvíjame
Vytvorili sme prostredie pokroku, dialógu a kreativity. Spolupracujeme doma (konzorcium U10+) i v zahraničí. Rozvíjame informačné technológie a budujeme moderné priestory. Pre študentov prenajímame športoviská, aby sa nezabudli hýbať.

10) Máš na výber
Trnavská univerzita má päť fakúlt, takže určite si vyberieš a budeš študovať na filozofickej, teologickej, právnickej, pedagogickej fakulte alebo fakulte zdravotníctva a sociálnej práce. Na výber je viac ako 70 študijných programov a určite je jeden pre teba šitý na mieru.

SkryťVypnúť reklamu

KONTAKT

Trnavská univerzita v Trnave,
Hornopotočná 23, 918 43 Trnava
www.truni.sk/uchadzac

Spoveď absolventky:
Ako som začínala na Trnavskej univerzite

Výber Trnavskej univerzity som nikdy
neoľutovala, práve naopak. Na TRUNI som
nastúpila pred siedmimi rokmi a teraz, už
skoro dva roky po jej absolvovaní, rada spomínam na začiatky.

Ani nechoď!

Už na strednej škole som uvažovala, že by som chcela byť právničkou. Ohlasy okolia ma trochu odrádzali. „Ak nemáš v rodine právnika, na právo ani nechoď.“ „Právnikov je strašne veľa, to sa nebudeš mať kde zamestnať.“ Dnes ako absolventka Trnavskej univerzity môžem s radosťou prehlásiť, že som nemala najmenší problém zamestnať sa v odbore, a to bez akýchkoľvek známostí.

Trnava: „Malý Cambridge“

Trnavská univerzita je relatívne mladá, no dokázala si za tri desaťročia
svojej existencie vybudovať výborné vedecké zázemie a má čo študentom ponúknuť. Z mojej strany prišlo veľké nadšenie aj z dôvodu lokality univerzity. Trnava je nádherné mesto, ktoré ponúka veľa možností, a to aj napriek tomu,
že ide o celkom „malé mesto“, kde sa dá jednoducho a v krátkom čase dostať kdekoľvek. Výber vysokej školy som mala teda jasný.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne i neoficiálne informácie pri nástupe
do prváku

Internát, ISIC, aktivovanie preukazu do univerzitnej knižnice, zápis predmetov, všetko to išlo hladko a plynulo vďaka vstupným školeniam,
ktoré TRUNI pripravuje každý rok pre všetkých prvákov. Pri nástupe som mala šťastie, že som poznala starších študentov, ktorí mi povedali aj tie informácie, ktoré vám na oficiálnych školeniach nepovedia :-).

Už zhruba o rok neskôr sme v Študentskej rade zaviedli program tútoringu, kde sú všetci prváci pridelení starším študentom, tútorom, ktorí im radia
s čímkoľvek potrebujú pomôcť: od informácie, kde sa nachádza knižnica, po informáciu, kde bude večer najlepšia zábava :-)

Žiadny prvák sa na TRUNI nestratí

Som presvedčená, že žiadny prvák sa na TRUNI nestratí a ja osobne na tieto začiatky spomínam veľmi rada. Človek si vytvára nové priateľstvá, spoznáva
pedagógov, ktorí ho ovplyvnia na celý život a učí sa nové veci. Dúfam, že sa čím skôr vrátime k normálnemu životu a aj vy, ktorí si práve vyberáte
Trnavskú univerzitu ako svoju budúcu alma mater, budete môcť prežiť tieto zážitky v skutočnom svete a nie online. Snáď vám aj tento článok pomôže rozhodnúť sa, že TRUNI je tá správna voľba.
Mgr. Ivana Trokšiarová

SkryťVypnúť reklamu

Termín podania prihlášky

Názov fakultyFilozofická fakultaPedagogická fakultaFakulta zdravotníctva a sociálnej práceTeologická fakultaPrávnická fakulta
Bc. štúdium do28.2.202228. 2. 202231. 3. 202231. 3. 202231. 3. 2022
Mgr. štúdium do28.2.202228. 2. 202230. 4. 202231. 3. 202215. 6. 2022
PhD. štúdium do28.2.202211. 6. 202231. 5. 202231.5. 202215. 6. 2022

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu