SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Univerzita Palackého v Olomouci

Život v univerzitnom meste láka čoraz viac.

(Zdroj: Archív univerzity)

FAKULTY UP V OLOMOUCI:

  • Cyrilometodějská teologická fakulta
  • Lékařská fakulta
  • Filozofická fakulta
  • Přírodovědecká fakulta
  • Pedagogická fakulta
  • Fakulta tělesné kultury
  • Právnická fakulta
  • Fakulta zdravotnických věd

POČET ŠTUDENTOV:

23 000 z 108 krajín sveta (2000 zo Slovenskej republiky)

PODANIE PRIHLÁŠKY:

Elektronicky na www.univerzitnimesto.cz
Poplatok za prihlášku je cca 26 €

PRIJÍMACIE KONANIE:

Podľa fakulty a študijného programu.
Viac na www.univerzitnimesto.cz

PODÁVANIE PRIHLÁŠIEK K ŠTÚDIU:

do 15. marca 2022

SkryťVypnúť reklamu

KONTAKTY:

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 8
779 00 Olomouc
www.upol.cz
Sociálne siete: univerzita.palackeho

Život v univerzitnom meste láka čoraz viac

Už len s ťažkosťou zistíme, kto a kedy po prvý krát použil spojenie univerzitné mesto práve s Olomoucom. Pravdou však je, že toto označenie je s vysokoškolským centrom strednej Moravy spojené v posledných rokoch rovnako neodmysliteľne ako slovenskí študenti, ktorých na Univerzite Palackého študuje dve tisíc.

Pre Olomouc, vzdialený dve hodiny cesty od Bratislavy alebo Žiliny, sa už dávno zažil pojem ,,najštudentskejšie“ alebo univerzitné mesto v Česku. Ešte aby nie, veď na päť stálych obyvateľov mesta pripadá jeden vysokoškolský študent.

V súčasnosti je druhé najstaršie české vysoké učenie reprezentované ôsmymi fakultami a takmer dvadsiatimi dvomi tisícmi študentov z viac ako sto krajín sveta. Podľa medzinárodného rebríčku patrí do prvej trojice najprestížnejších
vysokých škôl u našich západných susedov.

SkryťVypnúť reklamu

S takmer štyrmi tisíckami zamestnancov ide navyše o najväčšieho zamestnávateľa v kraji.

Študent tu, študent tam...

Stopy univerzity v bežnom živote mesta sú ale oveľa hlbšie. Stačí Olomouc navštíviť v lete mimo semester a bude vám pripadať, že ste v úplne inom meste. Naopak, so začiatkom akademického roka sa mesto pravidelne premieňa na obrovské mravenisko, ktoré nespí ani v noci.

„Naša univerzita nežije vo vákuu, v onej povestnej slonovinovej veži. Sme súčasťou mesta. Dalo by sa dokonca povedať, že mesto je súčasťou univerzity,“ podotýka rektor univerzity Martin Procházka. Zároveň by rád videl prepojenie na úrovni mesto-univerzita-kraj ešte tesnejšie. „Aby bolo všetkým jasné, že univerzita je Olomouc a Olomouc je univerzita,“ dodáva Procházka.

SkryťVypnúť reklamu

Koncept Olomouc – univerzitné mesto oceňujú aj tri tisícky zahraničných študentov, návštevníci filmových a divadelných festivalov, a dokonca aj prestížny cestovateľský sprievodca Lonely Planet alebo tento denník The New York Times.

Univerzita Palackého – viac než štúdium…

Osem fakúlt Univerzity Palackého v Olomouci zaisťuje viac ako 800 kombinácií študijných programov. V ponuke je takmer všetko – od učiteľstva, práva, teológie, športu cez humanitné, umenovedné, prírodovedné, zdravotnícke či lekárske obory. Medzi špičkové študijné programy patria napríklad tie zamerané na nanotechnológie, optiku alebo fyziku, dobrému menu sa tešia aj špeciálna pedagogika, fyzioterapia, psychológia, politológia a rada ďalších.

Záujemca si môže vybrať štúdium jedného študijného programu, alebo môže
skombinovať rovno dva. Rozvrh štúdia je potom možné prispôsobiť na mieru či spravovať v mobilnej appke. Kompletná ponuka je na webe univerzitnimesto.cz nebo sú tiež v špeciálnej mobilnej aplikácii Studuj na UP.

SkryťVypnúť reklamu

Na olomouckej univerzite sa kladie dôraz nielen na individuálny prístup, ale aj na výuku cudzích jazykov, zahraničné študijné pobyty či praktickú výuku s profesionálmi v danom odbore. Súčasťou univerzity je aj nadačný fond,
vedeckotechnický park, podnikateľský inkubátor, kariérne centrum či projektový servis.

Z druhej strany je študentom poskytovaný dostatočný priestor pre ich mimoškolské aktivity, či už na univerzitných športoviskách s vlastnou lodenicou či športovou halou, v oblasti kultúry alebo napríklad v rámci veľkých spoločenských akcií ako je Majáles UP alebo Noc vedcov.

A komu by to bolo málo, Univerzita Palackého má aj vlastnú módnu kolekciu alebo viac ako štyridsiatku študentských organizácií. Každý si tak skutočne príde na svoje. Študenti môžu využiť možnosti ubytovania na internátoch, ktoré sú v kľudných lokalitách a v blízkosti väčšiny fakúlt i jedální a neďaleko centra Olomouca. Sú v nich študovne, práčovne ale tiež športoviska. Ceny sú od cca 100 eur za mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

SLOVENSKÍ ŠTUDENTI V OLOMOUCI

Neoddeliteľnou súčasťou akademickej obce sú aj študenti zo Slovenska, ktorých na olomouckej univerzite študuje viac ako 2 000.

Väčšinu slovenských študentov láka nie len prostredie historického Olomouca ako univerzitného mesta, ale tiež výborné dopravné spojenie zo Slovenska, ale predovšetkým možnosť študovať u nás za rovnakých podmienok ako českí študenti.

Štandardná doba štúdia je teda zdarma a navyše majú slovenskí študenti nárok na ubytovacie štipendium 30 € mesačne. Okrem toho je možné behom štúdia dosiahnuť aj na ďalšie štipendiá. Slovenskí študenti navyše môžu vo výuke komunikovať v rodnom jazyku a v slovenčine písať aj seminárne či diplomové práce.

Keď k tomu pripočítame genius loci Olomouca a medzinárodné prostredie Univerzity Palackého, je pochopiteľné, prečo sa toľko slovenských študentov rozhoduje pre štúdium práve tu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu