SME
Piatok, 29. máj, 2020 | Meniny má VilmaKrížovkyKrížovky

Univerzita Palackého v Olomouci

Život v univerzitnom meste láka čoraz viac.

(Zdroj: Archív univerzity)

FAKULTY UP V OLOMOUCI:

  • Cyrilometodějská teologická fakulta
  • Lékařská fakulta
  • Filozofická fakulta
  • Přírodovědecká fakulta
  • Pedagogická fakulta
  • Fakulta tělesné kultury
  • Právnická fakulta
  • Fakulta zdravotnických věd

POČET ŠTUDENTOV:

22 000 z 108 krajín sveta (1900 zo Slovenskej republiky)

PODANIE PRIHLÁŠKY:

Elektronicky na www.studuj.upol.cz
Poplatok za prihlášku je cca 25 €

PRIJÍMACIE KONANIE:

Podľa fakulty a študijného programu.
Viac na www.studuj.upol.cz

PODÁVANIE PRIHLÁŠIEK K ŠTÚDIU:

do 15. marca 2020

KONTAKTY:

Skryť Vypnúť reklamu

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 8
771 47 Olomouc
www.upol.cz | www.studuj.upol.cz
www.facebook.com/univerzita.palackeho

Už len s ťažkosťou zistíme, kto a kedy po prvý krát použil spojenie univerzitné mesto práve s Olomoucom. Pravdou však je, že toto označenie je s vysokoškolským centrom strednej Moravy spojené v posledných rokoch rovnako neodmysliteľne ako slovenskí študenti, ktorých na Univerzite Palackého študuje takmer dve tisíc.

Pre Olomouc, vzdialený dve hodiny cesty od Bratislavy alebo Žiliny, sa už dávno zažil pojem ,,najštudentskejšie“ alebo univerzitné mesto v Česku. Ešte aby nie, veď na päť stálych obyvateľov mesta pripadá jeden vysokoškolský študent.

V súčasnosti je druhé najstaršie české vysoké učenie reprezentované ôsmymi fakultami a takmer dvadsiatimi dvomi tisícmi študentov z viac ako sto krajín sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa medzinárodného rebríčku patrí do prvej trojice najprestížnejších
vysokých škôl u našich západných susedov. S takmer štyrmi tisíckami zamestnancov ide navyše o najväčšieho zamestnávateľa v kraji.

Študent tu, študent tam...

Stopy univerzity v bežnom živote mesta sú ale oveľa hlbšie. Stačí Olomouc navštíviť v lete mimo semester a bude vám pripadať, že ste v úplne inom meste. Naopak, so začiatkom akademického roka sa mesto pravidelne premieňa na obrovské mravenisko, ktoré nespí ani v noci.

„Naša univerzita nežije vo vákuu, v onej povestnej slonovinovej veži. Sme súčasťou mesta. Daloby sa dokonca povedať, že mesto je súčasťou univerzity,“ podotýka rektor univerzity Jaroslav Miller.

Zároveň by rád videl prepojenie na úrovni mesto-univerzita-kraj ešte tesnejšie. „Aby bolo všetkým jasné, že univerzita je Olomouc a Olomouc je univerzita,“ dodáva Miller.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncept Olomouc – univerzitné mesto oceňujú aj tri tisícky zahraničných študentov, návštevníci filmových a divadelných festivalov, a dokonca aj prestížny cestovateľský sprievodca Lonely Planet alebo tento rok denník The New York Times.

Univerzita Palackého – viac než štúdium…

V študijnej ponuke olomouckej univerzity je v súčasnosti možné nájsť prakticky všetko od teológie, učiteľstva, práva, telesnej výchovy a športu cez odbory humanitné, spoločenskovedné a umenovedné až po prírodovedné a lekárske odbory či zdravotnícke vedy.

Poslucháči môžu študovať v prezenčnej i kombinovanej forme, jeden i viac odborov zároveň, a to aj medzi rôznymi fakultami. Na výber majú cez tri stovky študijných programov. Záleží len na preferenciách študentov, a tak je možné zaradiť do „rozvrhu“ aj predmety z iných odborov. Stačí sa len pozrieť na
web www.studuj.upol.cz alebo si stiahnuť vychytanú mobilnú aplikáciu Studuj na UP a môžu sa presvedčiť sami. Navyše je olomoucká univerzita jedinou školou v Českej republike, kde môžu študenti riešiť bežnú agendu práve prostredníctvom
mobilných aplikácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Na olomouckej univerzite sa kladie dôraz nielen na individuálny prístup, ale aj na výuku cudzích jazykov, zahraničné študijné pobyty či praktickú výuku s profesionálmi v danom odbore.

Súčasťou univerzity je aj nadačný fond, vedeckotechnický park, podnikateľský inkubátor, kariérne centrum či projektový servis.

Z druhej strany je študentom poskytovaný dostatočný priestor pre ich mimoškolské aktivity, či už na univerzitných športoviskách s vlastnou lodenicou či športovou halou, v oblasti kultúry alebo napríklad v rámci veľkých spoločenských akcií ako je Majáles UP alebo Noc vedcov.

A komu by to bolo málo, Univerzita Palackého má aj vlastnú módnu kolekciu alebo viac ako štyridsiatku študentských organizácií. Každý si tak skutočne príde na svoje.

FAKULTY UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI:

Cyrilometodějská teologická fakulta, Lékařská fakulta, Filozofická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Pedagogická fakulta, Fakulta tělesné kultury, Právnická fakulta a Fakulta zdravotnických věd.

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVENSKÍ ŠTUDENTI V OLOMOUCI

Neoddeliteľnou súčasťou akademickej obce sú aj študenti zo Slovenska, ktorých na olomouckej univerzite študuje viac ako 1 900.

Väčšinu slovenských študentov láka nie len prostredie historického Olomouca ako univerzitného mesta, ale tiež výborné dopravné spojenie zo Slovenska, ale predovšetkým možnosť študovať u nás za rovnakých podmienok ako českí študenti.

Štandardná doba štúdia je teda zdarma a navyše majú slovenskí študenti nárok na ubytovacie štipendium 30 € mesačne. Okrem toho je možné behom štúdia dosiahnuť aj na ďalšie štipendiá.

Slovenskí študenti navyše môžu vo výuke komunikovať v rodnom jazyku a v slovenčine písať aj seminárne či diplomové práce. Keď k tomu pripočítame genius loci Olomouca a medzinárodné prostredie Univerzity Palackého, je pochopiteľné, prečo sa toľko slovenských študentov rozhoduje pre štúdium práve tu.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podcast Dobré Ráno.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

A prečo len predavačky, súdruhovia?

Buďme radi, že nás nebudú kontrolovať, či sa venujeme rodinnému životu.

Peter Tkačenko

Vedci zmapovali miesta v mozgu, odkiaľ prichádza stres

Za odolnosťou ľudí môžu byť spomienky.

Ilustračná fotografia.

Neprehliadnite tiež

Ako sa stať „Kostičkou“, forenznou antropologičkou Brennanovou

Najskôr sa študuje všeobecne biológia, koncom druhého ročníka bakalára si študent vyberá zameranie - katedru.

Michaela Dörnhöferová pripravuje kosti na hodinu porovnávacej anatómie.

Ivana Brutenič: S mladými chatujte, e-mail ich otravuje

Nábor absolventov je pre firmy výzvou. Čím ich môžu zaujať, radí odborníčka na personalistiku Ivana Brutenič.

Ilustračné foto.

Stabilizačné pôžičky pokračujú, zoznam ešte nie je

Nedostatkové povolania, ktoré chýbajú na trhu práce, podporia pri štúdiu aj tento rok.

Ilustračná fotografia

V pondelok ráno podáva dekan v Žiline študentom kávu

Dekan Miloš Poliak podáva pravidelne kávu. Pohostiť študentov je výborný spôsob, ako s nimi ostať v kontakte.

Pozvanie na Kávu s dekanom využívajú zamestnanci aj študenti. A dekan Miloš Poliak ich ponúka nielen kávou, ale aj sladkosťou.