Univerzita Palackého v Olomouci

Druhá najstaršia univerzita v Českej republike so sídlom v piatom najväčšom českom meste. Univerzita Palackého je verejná vysoká škola (bez poplatkov), ktorá sa profifi luje ako dynamická a moderná univerzita.

Olomouc(Zdroj: Archív univerzity)

FAKULTY UP V OLOMOUCI:

Cyrilometodějská teologická fakulta

Lékařská fakulta

Filozofická fakulta

Přírodovědecká fakulta

Pedagogická fakulta

Fakulta tělesné kultury

Právnická fakulta

Fakulta zdravotnických věd

POČET ŠTUDENTOV:

22 000 z 52 krajín sveta (1800 zo Slovenskej republiky)

PODANIE PRIHLÁŠKY:

Elektronicky na www.studuj.upol.cz

Poplatok za prihlášku je cca 25 €

PRIJÍMACIE KONANIE:

Podľa fakulty a študijného programu.

Viac na www.studuj.upol.cz

PODÁVANIE PRIHLÁŠIEK K ŠTÚDIU:

do 28. 2. 2018

KONTAKTY:

Univerzita Palackého v Olomouci

Křížkovského 8

771 47 Olomouc

www.upol.cz | www.studuj.upol.cz

www.facebook.com/univerzita.palackeho

Druhá najstaršia univerzita v Českej republike so sídlom v piatom najväčšom českom meste. Univerzita Palackého je verejná vysoká škola (bez poplatkov), ktorá sa profifi luje ako dynamická a moderná univerzita.

Na svojich ôsmich fakultách kladie dôraz predovšetkým na vedu, výskum a inovácie. Ponúka moderné zázemie a bohaté možnosti nie len študijného, ale aj kultúrneho, spoločenského a športového charakteru v univerzitnom meste, ktoré nemá v Česku obdobu. V roku 2015 mala UP najrýchlejšie rastúci vedecký výkon v Česku.

Univerzita Palackého – viac než štúdium…

V ponuke olomouckej univerzity je možné nájsť prakticky všetko od teológie, učiteľstva, práva, telesnej výchovy a športu cez odbory humanitné, spoločenskovedné a umenovedné až po prírodovedné a lekárske odbory či zdravotnícke vedy. Poslucháči môžu študovať v prezenčnej i kombinovanej forme, jeden i viac odborov zároveň, a to i medzi rôznymi fakultami. Záleží len na preferenciách študentov, a tak je možné do „rozvrhu“ zaradiť i predmety z iných odborov. Stačí sa pozrieť na web studuj.upol.cz a môžete sa presvedčiť sami.

Na olomouckej univerzite sa kladie dôraz nie len na individuálny prístup, ale rovnako na výuku cudzích jazykov, zahraničné študijné pobyty či praktickú výuku s profesionálmi v danom odbore. Súčasťou univerzity je mimo iné Vedeckotechnický park, Podnikateľský inkubátor, Študentské kariérne a poradenské centrum či Projektový servis.

Z druhej strany je študentom dávaný dostatočný priestor pre ich mimoškolské aktivity, či už na univerzitných športoviskách (lodenica, športové haly, bazény, ihriská), v oblasti kultúry (filmové kluby, divadlá, študentské organizácie, časopisy či vlastné rádio) alebo napríklad v rámci spoločenských akcií (majáles, plesy, odborové večierky). Každý si tak skutočne príde na svoje.

Výskum na špičkovej úrovni

Univerzita Palackého patrí k takzvaným research univerzitám, čo znamená, že jej primárnym cieľom je výskum, vývoj a inovácie. K tomu prispievajú nie len kvalifikovaní vyučujúci a vedci, ale i študenti, ktorých univerzita vedie k tomu, aby sa zapájali do výskumných zámerov a projektov. U väčšiny odborov je tak možné získať i doktorský titul.

Medzi špičkové odbory z univerzitnej ponuky študijných odborov patrí napríklad experimentálna medicína, nanotechnológie, optika, kinantropológia alebo experimentálna fyzika. Veľmi dobrému menu sa ale teší aj špeciálna pedagogika, fyzioterapia, právo alebo politológia.

Olomouc ako univerzitné mesto

Neoddeliteľnou súčasťou štúdia a života na Univerzite Palackého je mesto Olomouc, druhá najväčšia pamiatková rezervácia v Česku a podľa prestížneho sprievodcu Lonely Planet taktiež jedna z desiatich destinácii v Európe, ktoré stojí za to navštíviť. A pretože študenti tvoria v Olomouci celú štvrtinu populácie, je možné bezpochyby označiť srdce strednej Moravy za jediné študentské mesto u nás.

Študentov tu stretnete doslova na každom kroku, čo len podčiarkuje priateľské, a niekedy až rodinné prostredie mesta, ktoré si zamilujete na prvý pohľad. Desiatky sakrálnych stavieb, stĺp Najsvätejšej Trojice zapísaný na zozname UNESCO, hraby a pevnôstky či rozsiahle parky vo vás tak skutočne vzbudia dojem, akoby ste sa prechádzali malou Prahou. Piate české najväčšie mesto je ale zároveň moderným a dynamicky sa rozvíjajúcim centrom služieb, cestovného ruchu a vzdelávania.

Študenti zo Slovenskej republiky

Neoddeliteľnou súčasťou akademickej obce sú študenti zo Slovenska, ktorých na olomouckej univerzite študuje cez 1 800. Väčšinu slovenských študentov láka nie len prostredie Olomouca ako univerzitného mesta, ale taktiež výborné dopravné spojenie zo Slovenska a predovšetkým možnosť študovať u nás za rovnakých podmienok ako českí študenti. Štandardná doba štúdia je teda zdarma a naviac majú slovenskí študenti nárok na ubytovacie štipendium 30 EUR mesačne.

Okrem toho je možné v priebehu štúdia dosiahnuť i na ďalšie štipendiá. Slovenskí študenti navyše môžu vo výuke komunikovať v rodnom jazyku a v slovenčine písať i seminárne či diplomové práce. Ak k tomu pripočítame genius loci Olomouca a medzinárodné prostredie Univerzity Palackého, je pochopiteľné, prečo sa toľko slovenských maturantov rozhoduje pre štúdium práve u nás.

Zoznam VŠ, ktoré uverejnili svoj profil v prílohe denníka SME

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Peniaze na reformu školstva v rozpočte nevidno

Školstvo je v rozpočte málo ambiciózne.

AUTORSKÁ STRANA MATÚŠA KRČMÁRIKA

Český diktátor je o krok bližšie

Čechom akoby to bolo jedno.

EKONOMIKA

Razie u Kočnera môžu odhaliť aj stratené zmenky

Penta nesmie vyplatiť 11 miliónov eur Kočnerovi. Papierové zmenky však prokuratúra nezaistila, už preto nemusia byť Kočnerove.

TV

Pri razii v Kočnerových domoch otvárali aj trezor

Na prehliadkach sa zúčastňuje aj Kočner.

Neprehliadnite tiež

Na Oxford a Cambridge sa treba hlásiť už v októbri

Chceli by ste skúsiť štúdium v zahraničí? Prihlášky ešte prijímajú v Holandsku aj vo Veľkej Británii

Vysokoškolský titul väčšinou zaručí vyšší plat

Napätá situácia na trhu práce mení správanie zamestnávateľov. Teórie, že asistentka musí mať vysokú školu a ovládať aspoň dve reči, už neplatia.

Erasmus: V zime študovala v Anglicku, v lete v Portugalsku

Študentka žurnalistiky Dominika Buková stihla v rámci Erasmu študovať v dvoch krajinách. Ak sa to dá, stačí to dobre naplánovať, vraví.

Život vedca je jedno veľké dobrodružstvo

Po desiatich rokoch strávených na zahraničných vedeckých pracoviskách sa v januári tohto roka vrátila domov fyzička MARIANNA DERZSI.

Papier je na ústupe, informácie sú v e-knihách

Niektoré univerzitné knižnice pripomínajú detskú izbu. Okrem kníh v nich študenti nájdu pracovné stoly, počítače, ale aj tulivaky, do ktorých si môžu ľahnúť a začítať sa do knihy.