SME
Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Univerzita Palackého v Olomouci

Život v univerzitnom meste láka čoraz viac.

(Zdroj: Archív Univerzity Palackého v Olomouci)

FAKULTY UP V OLOMOUCI:

  • Cyrilometodějská teologická fakulta
  • Lékařská fakulta
  • Filozofická fakulta
  • Přírodovědecká fakulta
  • Pedagogická fakulta
  • Fakulta tělesné kultury
  • Právnická fakulta
  • Fakulta zdravotnických věd

POČET ŠTUDENTOV:

22 000 z 108 krajín sveta (1900 zo Slovenskej republiky)

PODANIE PRIHLÁŠKY:

Elektronicky na www.studuj.upol.cz
Poplatok za prihlášku je cca 26 €

PRIJÍMACIE KONANIE:

Podľa fakulty a študijného programu.
Viac na www.univerzitnimesto.cz

PODÁVANIE PRIHLÁŠIEK K ŠTÚDIU:

do 15. marca 2021

Skryť Vypnúť reklamu

KONTAKTY:

Univerzita Palackého v Olomouci
Křížkovského 8
771 47 Olomouc
www.upol.cz
Sociálne siete: univerzita.palackeho

Už len s ťažkosťou zistíme, kto a kedy po prvý krát použil spojenie univerzitné mesto práve s Olomoucom. Pravdou však je, že toto označenie je s vysokoškolským centrom strednej Moravy spojené v posledných rokoch rovnako neodmysliteľne ako slovenskí študenti, ktorých na Univerzite Palackého študuje takmer dve tisíc.

Pre Olomouc, vzdialený dve hodiny cesty od Bratislavy alebo Žiliny, sa už dávno zažil pojem ,,najštudentskejšie“ alebo univerzitné mesto v Česku. Ešte aby nie, veď na päť stálych obyvateľov mesta pripadá jeden vysokoškolský študent.

V súčasnosti je druhé najstaršie české vysoké učenie reprezentované ôsmymi fakultami a takmer dvadsiatimi dvomi tisícmi študentov z viac ako sto krajín sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa medzinárodného rebríčku patrí do prvej trojice najprestížnejších vysokých škôl u našich západných susedov. S takmer štyrmi tisíckami zamestnancov ide navyše o najväčšieho zamestnávateľa v kraji.

Študent tu, študent tam...

Stopy univerzity v bežnom živote mesta sú ale oveľa hlbšie. Stačí Olomouc navštíviť v lete mimo semester a bude vám pripadať, že ste v úplne inom meste. Naopak, so začiatkom akademického roka sa mesto pravidelne premieňa na obrovské mravenisko, ktoré nespí ani v noci.

„Naša univerzita nežije vo vákuu, v onej povestnej slonovinovej veži. Sme súčasťou mesta. Dalo by sa dokonca povedať, že mesto je súčasťou univerzity,“ podotýka rektor univerzity Jaroslav Miller. Zároveň by rád videl prepojenie na úrovni mesto-univerzita-kraj ešte tesnejšie. Aby bolo všetkým jasné, že univerzita je Olomouc a Olomouc je univerzita,“ dodáva Miller.

Skryť Vypnúť reklamu

Koncept Olomouc – univerzitné mesto oceňujú aj tri tisícky zahraničných študentov, návštevníci filmových a divadelných festivalov, a dokonca aj prestížny cestovateľský sprievodca Lonely Planet alebo tento rok denník The New York Times.

Univerzita Palackého – viac než štúdium…

Osem fakúlt Univerzity Palackého v Olomouci zaisťuje viac ako 700 kombinácií študijných programov. V ponuke je takmer všetko – od učiteľstva, práva, teológie, športu cez humanitné, umenovedné, prírodovedné, zdravotnícke či lekárske odbory. Medzi špičkové študijné programy patria napríklad tie zamerané na nanotechnológie, optiku alebo fyziku, dobrému menu sa tešia aj špeciálna pedagogika, fyzioterapia, psychológia, politológia a rada ďalších.

Záujemca si môže vybrať štúdium jedného študijného programu, alebo môže skombinovať rovno dva. Rozvrh štúdia je potom možné prispôsobiť na mieru či spravovať v mobilnej appke.

Skryť Vypnúť reklamu

Kompletná ponuka je na weboch www.studium.upol.cz a www.univerzitnimesto.cz/studium-pro-slovaky alebo sú tiež v špeciálnej
aplikácii Studuj na UP.

Na olomouckej univerzite sa kladie dôraz nielen na individuálny prístup, ale aj na výuku cudzích jazykov, zahraničné študijné pobyty či praktickú výučbu s profesionálmi v danom odbore. Súčasťou univerzity je aj nadačný fond, vedeckotechnický park, podnikateľský inkubátor, kariérne centrum či projektový servis.

Z druhej strany je študentom poskytovaný dostatočný priestor pre ich mimoškolské aktivity, či už na univerzitných športoviskách s vlastnou lodenicou či športovou halou, v oblasti kultúry alebo napríklad v rámci veľkých spoločenských akcií ako je Majáles UP alebo Noc vedcov.

A komu by to bolo málo, Univerzita Palackého má aj vlastnú módnu kolekciu alebo viac ako štyridsiatku študentských organizácií. Každý si tak skutočne príde na svoje. Študenti môžu využiť možnosti ubytovania na internátoch, ktoré sú v kľudných lokalitách a v blízkosti väčšiny fakúlt i jedální a neďaleko centra Olomouca. Sú v nich študovne, práčovne ale tiež športoviska.
Ceny sú od cca 2600 korún (97 euro) za mesiac.

Skryť Vypnúť reklamu

SLOVENSKÍ ŠTUDENTI V OLOMOUCI

Neoddeliteľnou súčasťou akademickej obce sú aj študenti zo Slovenska, ktorých na olomouckej univerzite študuje viac ako 1 900.

Väčšinu slovenských študentov láka nie len prostredie historického Olomouca ako univerzitného mesta, ale tiež výborné dopravné spojenie zo Slovenska, ale predovšetkým možnosť študovať u nás za rovnakých podmienok ako českí študenti.

Štandardná doba štúdia je teda zdarma a navyše majú slovenskí študenti nárok na ubytovacie štipendium 30 € mesačne. Okrem toho je možné behom štúdia dosiahnuť aj na ďalšie štipendiá. Slovenskí študenti navyše môžu vo výučbe komunikovať
v rodnom jazyku a v slovenčine písať aj seminárne či diplomové práce.

Keď k tomu pripočítame genius loci Olomouca a medzinárodné prostredie Univerzity Palackého, je pochopiteľné, prečo sa toľko slovenských študentov rozhoduje pre štúdium práve tu.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na zápase Maďarsko - Portugalsko v Budapešti boli desaťtisíce fanúšikov.

Vláda sprísni podmienky návratu na Slovensko. Ako, rozhodne o týždeň.


1 h
Publicista Matúš Ritomský.

Z odstupu má Slovensko výsledky, ale uspokojiť by nás to nemalo.


7 h
Marek Hamšík počas zápasu Slovensko - Poľsko na EURO 2020 / 2021.

Slovákom dáva vstup do EURO 2020 veľkú šancu na osemfinále.


Marián Szűcs 2 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Venované pamiatke Jána Myšľanova.


16. jún

Neprehliadnite tiež

Absolventom chýba prax, nie všetko sa dá naučiť virtuálne.

Pandémia pripravila študentov o prax


31. máj
IT firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci.

Firmy si zakladajú vlastné akadémie


27. máj
Laboratórne cvičenie s prípravou anorganických pigmentov.

Pomáhajú žiakom počas pandémie


16. mar
Doučovanie prebieha v malých skupinkách.

Vysokoškoláci sa zapájajú do doučovania


16. mar