Papier zatiaľ nad elektronickou prihláškou vyhráva

Prihlášky na štúdium iba v elektronickej verzii prijíma zatiaľ jediná verejná vysoká škola - STU v Bratislave

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: FOTOLIA)

Aj v tomto roku zaplatia slovenskí uchádzači za prijímacie konanie na verejné vysoké školy na Slovensku oveľa viac ako ich českí rovesníci. Príčina tkvie v tom, že väčšina univerzít a vysokých škôl stále neumožňuje študentom podávať iba elektronickú verziu prihlášky, ktorá znižuje poplatky za prijímacie konanie. Legislatívne nie je vyriešený vlastnoručný podpis uchádzača o štúdium.

Takto pred rokom uchádzači o štúdium na fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave zaplatili za prijímacie konanie pri podaní papierovej prihlášky až 50 eur. Tento rok každý, kto sa na jednu zo siedmich fakúlt hlási, ušetrí rovných tridsať eur, zaplatí len 20 eur.

Slovenská technická univerzita totiž prijíma prihlášky na štúdium už iba v elektronickej verzii. „Uchádzači o štúdium môžu zabudnúť na papierové prihlášky, odpadá aj povinnosť tlačiť si elektronickú prihlášku a posielať ju v papierovej podobe poštou,“ povedala hovorkyňa univerzity Andrea Settey Hajdúchová.

Prečo na STU áno a inde nie?

Slovenská technická univerzita dokázala urobiť úpravy v Akademickom informačnom systéme (AIS) tak, aby univerzita mohla prihlášku vyplnenú online pokladať za doručenú a pracovať s údajmi v nej. Na iných univerzitách táto úprava stále chýba.

V AIS technikom pribudli funkcionality ako napríklad súhlas so spracovaním osobných údajov, čestné vyhlásenie, že všetky údaje sú pravdivé a vkladanie dokumentov v pdf formáte – ide najmä o vysvedčenia, ocenenia na olympiádach a pod. Vyplnením všetkých údajov, potvrdením súhlasu so spracovaním osobných údajov, čestného vyhlásenia a nahraním príloh sa prihláška považuje za doručenú. Ak by predsa niečo chýbalo, uchádzačov budú kontaktovať pracovníci študijných oddelení.

Na Masarykovej univerzite v Brne papierové prihlášky nepoznajú už viac ako desať rokov.

Podľa slov hovorkyne MU Terezy Fojtovej je hlavnou výhodou elektronických prihlášok vyšší komfort pre uchádzačov, ktorí môžu prihlášku nielen podať, ale tiež zaplatiť priamo z domu, a tiež absolútna transparentnosť.

„Každý uchádzač môže sledovať celý proces svojho prijímacieho konania od založenia prihlášky až po prípadné prijatie priamo v Informačnom systéme Masarykovej univerzity, ktorý ho potom sprevádza po celé obdobie štúdia až po absolutórium,“ uviedla Fojtová.

Chýba výmena údajov

Prihlášky na štúdium sa dajú podať aj prihlásením online cez portál vysokých škôl (www.portalvs.sk), no kým nie je potvrdená obojstranná elektronická výmena údajov z centrálnej prihlášky (CEP) so všetkými vysokými školami na Slovensku, musí každý podať aj papierovú prihlášku. Síce zaplatí menej, ale papierovaniu sa nevyhne.

„Elektronická prihláška bez doručenia papierovej prihlášky na študijné oddelenie je neplatná,“ vysvetlila Monika Luptáková, referentka prorektorky pre pedagogickú činnosť Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Papierová prihláška musí byť riadne vyplnená, vlastnoručne podpísaná a doložená všetkými prílohami.

Prečítajte si tiež: Hlásite sa na vysokú školu? Tieto kroky musíte urobiť Čítajte

Aj Ekonomická univerzita v Bratislave má v zásadách prijímacieho konania, že prijíma elektronickú a následne papierovú prihlášku. „Uvažujeme, že prejdeme na čisto elektronické prihlášky, ale nie v tomto roku,“ povedala jej prorektorka Zuzana Juhászová.

Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave aspoň znížila poplatok za prijímacie konanie o 10 eur. „Znížením sme mali snahu umožniť viacerým dať prihlášku a aj vzhľadom na poplatky na českých vysokých školách,“ vysvetlila prodekanka Beata Vranovičová.

Kedy bude všetkým školám stačiť iba elektronická prihláška, je v nedohľadne.