Štúdium v Česku: Teóriu si overujeme v praxi na sto percent

Ako sa študuje na Agronomickej fakulte Mendelovej univerzity v Brne, ktorá je najstaršou poľnohospodárskou a lesníckou školou v Česku, približuje NIKOLA PERAŠÍNOVÁ.

Na Brnenský majáles so spolužiakmi bude spomínať veľmi dlho. Na Brnenský majáles so spolužiakmi bude spomínať veľmi dlho. (Zdroj: FOTO – ARCHÍV N. P.)

Nikola Perašínová je študentkou tretieho ročníka bakalárskeho štúdia, odbor Molekulárna biológia a biotechnológie. V tomto čase práve píše bakalársku prácu a čakajú ju štátnice.

Keď som bola v poslednom ročníku Gymnázia M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši, veľmi dlho som zvažovala, čo by som chcela študovať na vysokej škole.

Nakoniec som sa rozhodla pre štúdium prírodných vied. Podala som si prihlášky na tri vysoké školy, dve na Slovensku a jednu do Brna. Prijali ma na všetky tri školy, a práve o to ťažšie bolo rozhodovanie.

Mendelova univertita v Brne ma zaujala zo všetkých najviac študijným plánom a skutočnosťou, že teoretické poznatky sa tu overujú v praxi. Po troch rokoch môžem potvrdiť, že je to tak. V laboratóriách sme si vyskúšali mnoho molekulárnych metód a postupov. Príslovie radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, tu platí na sto percent.

Nie je to jednoduchý odbor

Ja som prijatie na vysokú školu do Brna, čo je už zahraničie, prijala ako výzvu, možnosť vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a brala som ju všetkými desiatimi.

Hovorí sa, len choď na vysokú, zažiješ super chvíle! Môžem potvrdiť. Prioritne je to o štúdiu, vzdelávaní sa a získavaní nových skúseností, to áno. Je to však aj o zážitkoch, nových ľuďoch, láskach, aj sklamaniach, dobrom jedle, párty a o mnohom inom.

Prečítajte si tiež: Najšikovnejší maturanti odchádzajú do Česka, lákajú ich kvalitnejšie školy Čítajte

Molekulárna biológia a biotechnológie nie je jednoduchý odbor, zažila som aj skúšku v podobe štvorhodinového testu, ale myslím si, že má perspektívu. Uplatniť sa dá vo vedeckovýskumných pracoviskách, v rezorte školstva, zdravotníctva či poľnohospodárstva, a to na úrovni výskumu aj praktických aplikácií.

Odbor nezmením

Počas troch rokov štúdia som absolvovala celú škálu odborných predmetov, štatistiku a základy vyššej matematiky, anatómiu a morfológiu rastlín a živočíchov, fyziológiu, chémiu a molekulárnu biológiu, ktorá je nosným štátnicovým predmetom.

Bakalársku prax som absolvovala v odbore na Biofyzikálnom ústave Akadémie vied Českej republiky. Som za túto príležitosť vďačná, lebo teoretické poznatky som mala možnosť vo veľkom praktizovať.

Píšem bakalársku prácu, čakajú ma štátnice a prichádza rozhodnutie, či budem pokračovať ďalej na nadväzujúcom magisterskom štúdiu. Chcem. Odbor meniť určite nebudem, zvažujem školu, ale prioritne by som chcela pokračovať na Mendelu, odbor Biotechnológie rastlín.

Nenechám si ujsť Erasmus

Štúdium bolo aj je vyčerpávajúce a brigády popri ňom nie sú nemožné, ja som ich však ešte nevyskúšala, čo však neznamená, že to neskúsim.

Prečítajte si tiež: Slovenskí študenti sú v matematike lepší ako Česi Čítajte

Prvé dva roky som vystriedala dva internáty, teraz bývam v dvojizbovom byte, síce ďalej od školy, ale to nie je prekážkou. Bývanie v byte predstavuje viac slobody, ale všetko má výhody aj nevýhody.

Ak všetko pôjde podľa mojich očakávaní, prvý, prípadne druhý semester na magisterskom štúdiu sa vyberiem na program Erasmus+, veď treba získať aj nejaké nové skúsenosti. Nech je na čo spomínať.

Článik bol uverejnený v prílohe denníka SME Bedeker Vysoké školy.

Hlavné správy zo Sme.sk

V Grécku vládne stredopravá strana Nová demokracia na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom, ktorá robí zodpovednú a kompetentnú politiku.

Ako sme sa stali najnedôveryhodnejším dlžníkom eurozóny.

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.

Obyvatelia Petržalky parkujú už roky zadarmo.

Mesto nevylučuje, že zavádzanie PAAS v Petržalke bude treba urýchliť.

Peter Pellegrini na návšteve v Budapešti.

Maďarská vláda sledovala aj vlastné záujmy.